Skocz do zawartości

czystość fermentatora


wd40

Rekomendowane odpowiedzi

Zachęcam do zakupu czystych związków. Ja zaopatruję się w nie w tzw sklepie chemicznym. Koszt zakupu czystego NaOH w postaci granulek wynosi 12zł.

Za czysty nadwęglan sodu zapłaciłem 7zł/0,5kg (w karcie technologicznej jest napisane, że zawiera powyżej 85% węglanu z aktywnym tlenem), niestety ostatnio go nie widuję :(, ale te pół kilograma na długo wystarcza.

Dla mnie sposób wygodny, bo bez przesyłki, na miejscu.

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że do fermentora do litra ciepłej wody daję 4g nadwęglanu, zamknę i intensywnie zamieszam płyn by obmył wszystkie powierzchnie i wyleję to można od razu wlać tam np. 20L brzeczki czy piwa do fermentacji ? Czy mokre jeszcze ścianki nie spowodują zepsucia piwa czy szkody drożdżom ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję przemywać troszkę dłużej niż chwilę, aby wydłużyć kontakt dezynfekowanej powierzchni z nadwęglanem. Użycie nadwęglanu nie wymaga płukania, więc można po przepłukaniu lać brzeczkę. Ja chwilkę czekam aż większość ścieknie na dno fermentora, następnie wylewam resztki nadwęglanu i przelewam brzeczkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię dokładnie tak samo, ale na ściankach i tak pozostaje nadwęglan i z tego co czytałem jest aktywny długi czas. Z oczywistych względów nie spłukuję go, ale zastanawiam się czy nie potraktować potem jeszcze fermentora wrzątkiem by usunąć reszki NaOH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam się czy nie potraktować potem jeszcze fermentora wrzątkiem by usunąć reszki NaOH.

Wrzątek sobie podaruj, więcej może wyrządzić szkody niż pożytku (BHP), jeśli chcesz użyć NaOH to w odwrotnej kolejności, najpierw soda kaustyczna, później nadwęglan, NaOH trzeba dokładnie wypłukać. Resztkami nadwęglanu się nie przejmuj tylko śmiało lej brzeczkę, zadziała prawo rozcieńczeń :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Kolejna metryczka z konkursu i po raz kolejny uwarzone przeze mnie piwo odpada w przedbiegach, bo jest "fenolowe", czasami odczucie ocenione na "1", czasami na "2", ale jest. Szukam przyczyny i znaleźć nie mogę.

Dzikich drożdży całkwicie wykluczyć nie mogę, ale żeby w każdym piwie? (chyba, że to jakieś fatum konkursowe :))

Po pierwszych takich oznakach na metryczkach, wymieniałem wężyki, kupowałem nowe wiadra, generalnie starałem się eliminować potencjalne przyczyny.

Tym razem wziąłem na cel kolejnych dwóch potencjalnych sprawców: woda (mniej prawdopodobne) i dezynfekcja, a mianowicie niedokładne wypłukanie NaOH (zarówno fermentor jak i wężyki).

Gdzieś widziałem reakcję, która pokazywała, że to właśnie z połączenia z NaOH może wynikać pojawienie się fenoli.

O połączeniu z chlorem i w efekcie chlorofenolach wiem, ale czy z reakcji z NaOH także mogą powstać fenole?

Ewentualnie, jakie jeszcze mogą być przyczyny zafenolowania moich piw?

Edytowane przez BuDeX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja akurat nie używam ACE, tylko wybielacza Filip

wyższe stężenie podchlorynu sodu niż w ACE, jest tańszy (poniżej 3,5zł) i chyba bez dodatków zapachowych (przynajmniej ja tam żadnych kwiatków nie wyczuwam)

Korzystając z tego, że ktoś odkopał wątek nadmienię że nie polecam już wybielacza Filip.

Jest teraz "nowa, ulepszona formuła" - mniej podchlorynu sodu, za to pieni się i czymś pachnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To żeś mnie trochę wystraszył bo ja daję na wszystko co dezynfekuję CLO2, jak zaglądam do wiadra żeby sprawdzić pomiar to też opryskuję całe wiadro, ręce, czasem długo moczę wężyki w CLO2, wiadra, a że moja sensoryka piwna leży i kwiczy to nie stwierdziłem fenoli. Nie wiem skąd mi się ubzdurało że fenole są głównie wynikiem źle prowadzonej fermentacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o fenole to obstawiał bym właśnie na proces fermentacji. Albo złe drożdże (ale po 122 to mozna wykluczyć), może zmutowana gęstwa (jeśli używałeś gęstwy a nie świeżych), albo zła temp. fermentacji.

 

A sprawa z NaOH, przyznam się że dopiero zamówiłem i czekam na dostawę tej chemii, ale czytając trochę zdecydowałem zakupić także kwasek cytrynowy i nim neutralizować fermentor po wylaniu z niego NaOH. Jeśli używamy np 3-4% roztworu wodorotlenku to użyję 6-7% roztworu kwasku cytrynowego. Dzięki temu oprócz zneutralizowania zasady liczę na usunięcie ewentualnego kamienia :) Mam tylko nadzieję że kwasek cytrynowy w takim stężeniu nie będzie odczuwalny potem w smaku czy zapachu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie do końca pokrywa się z informacjami znalezionymi przeze mnie w internetach. Nie wiem, czy wszystkie są prawdziwe, ale z tego co wyczytałem fenole powstają np. jeśli mamy mocno chlorowaną wodę (czekam na wyniki badań wody), nieprawidłowego wysładzania i zacierania, jak również produkcja fenoli jest cechą danego szczepu drożdży.

Tutaj mam źródło, które zapamiętałem i jest to opisane. W źródłach, których przytoczyć nie potrafię mniej lub bardziej to się potwierdzało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fenole powstają np. jeśli mamy mocno chlorowaną wodę

 

Fenole są produktem pracy drożdży, chlor zawarty w wodzie daje nam w połączeniu z fenolami, chlorofenol, co wyczuwamy jako aptekę.

Edytowane przez Bzdzionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu info odnośnie fenoli ze słodu:

"Phenols from malts: The primary source of phenolic compounds in beer is malt, although most of these compounds can be released only through mashing (5). For this reason, intensive mashing procedures such as triple decoctions favor the release of more phenols into the wort, although usually at levels well below the flavor threshold. (...)

Some common phenols found in wort are hordenine, 4-vinyl guaiacol, vanillin, and syringaldehyde, catechin, and epicatechin. These compounds are formed by the thermal breakdown of phenol–carboxylic and hydroxycinnamic acids, and although vanillin and syringaldehyde are metabolized by yeast, the others are carried over to the finished beer (2)."

 

http://morebeer.com/articles/malt_flavors

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko, w miarę po polsku :)

 

"Fenole ze słodu: Słód jest podstawowym źródłem związków fenolowych w piwie, aczkolwiek większość tych związków może być uwolniona tylko podczas zacierania. Z tego powodu intensywne zabiegi podczas zacierania, jak np potrójna dekokcja sprzyjają uwalnianiu fenoli do brzeczki, jednakże zazwyczaj ich poziom jest poniżej progu wyczuwalności (...)

Wśród fenoli w brzeczce możemy wyróżnić: hordeninę, 4-winylogwajakol, wanilinę, katechinę, aldehyd syryngowy, epikatechinę, związki te tworzone są w procesie termicznego rozpadu kwasów fenolowych lub kwasów hydroksycynamonowych, z tych związków wanilina i aldehyd syryngowy jest metabolizowany przez drożdże, a pozostałe pozostają w gotowym piwie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mnie kolega przywołał do tablicy :) Nadwęglan sodu, czyli popularny OXI w reakcji z wodą daje nam reaktywną formę tlenu, czyli nadtlenek wodoru (woda utleniona) H2O2 i to ten związek ma właściwości bakteriobójcze. Jest on jednak nietrwały i szybko rozpada się do wody i tlenu, tak więc nic szkodliwego po sobie nie zostawia, więc nie ma potrzeby płukania. Tak więc z tym prawem rozcieńczeń było trochę nietrafione :) Chodziło mi tylko o to, że nie wdając się w szczegóły można śmiało lać piwo na resztki nadwęglanu, który jest neutralny.

Edytowane przez Bzdzionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.