Skocz do zawartości

czystość fermentatora


wd40

Rekomendowane odpowiedzi

wraz z kolejnymi nastawami fermentator przejmuje barwę brzeczki - tj w miejscu gdzie była piana - wyraźnie się odbarwił - jak można to doczyścić - żeby nie szorować - alkoholem ?

 

 

płyny do mycia i inne nie zmieniają stanu...cały czas wyraźna linia (gdzie kończyła się brzeczka a zaczynała piana....

 

 

nie chciałem szorowac - rysować - ponieważ następnym razem mogę tego nie doczyścić - zastanawiałem się nad moczeniem w spiryrytusie technicznym aby odwodnić wszystko co może tam mieszkać....

 

 

sugestie mile wiedziane.....

 

i czy fermentator przetrwa kontakt z takim spirytusem (fermentator klasyczny kubeł - ze sklepu inet)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soda kaustyczna idealnie nadaje się to czyszczenia różnego rodzaju osadów (zmydlanie tłuszczów), po za tym ma również właściwości dezynfekujące (2%-3% roztwór). Polecam jednak zakupić na allegro czystą sodę kaustyczną i robić sobie naważki niż przepłacać za kreta, który zawiera tylko około 30% NaOH.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz na kilka warek kupuję po jednej butelce taniego chlorowego wybielacza na każdy fermentator i tym zalewam fermentatory. Butelka wybielacza, uzupełniam wodą tak do 25 litrów, po kilku dni są bielutkie.

Edytowane przez adamsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sodę kaustyczną zamówiłem za 5,5PLN/ kg / cena całkiem ok

mam chlorix - ale one tak jak ace poza chlorowym zapachem mają jeszcze inny (ulepszacz zapachu) - i smierdzi to przepotwornie...wypłukuje się to długo , ale nie jest żrące jak soda.....

 

spróbuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam chlorix - ale one tak jak ace poza chlorowym zapachem mają jeszcze inny (ulepszacz zapachu) - i smierdzi to przepotwornie...wypłukuje się to długo , ale nie jest żrące jak soda.....

 

Przy stosowaniu środków na bazie chloru należy pamiętać o bardzo dokładnym wypłukaniu sprzętu, pozostałości chloru w połączeniu z fenolami pochodzącymi z fermentacji dadzą chlorofenol, co skutkuje apteką w piwie.

Oczywiście po zastosowaniu sody kaustycznej też należy przepłukać sprzęt wodą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja akurat nie używam ACE, tylko wybielacza Filip

wyższe stężenie podchlorynu sodu niż w ACE, jest tańszy (poniżej 3,5zł) i chyba bez dodatków zapachowych (przynajmniej ja tam żadnych kwiatków nie wyczuwam)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jakoś przeszkadza że fermentor jest żółty? Ja na razie myłem wodą i zalewałem na dno piro.

 

no dno ok ..ale boki... najwięcej zostawało pierscieni na wysokości brzeczki... trzeba zalewać prawie cały fermentator ...( co najmniej 2/3)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linki, ale ja liczę cenę wraz z kosztami przesyłki, ostatnio kupowałem za ok. 10zł/kg, dlatego się zainteresowałem.

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sodę kaustyczną zamówiłem za 5,5PLN/ kg / cena całkiem ok

Gdzie tak tanio kupiłeś?

 

proszę :

 

http://wtwoimdomu.com/?315,pirosiarczyn-sodu-5-kg 28,00PLN

>

>http://wtwoimdomu.com/?232,soda-kaustyczna-granulowana-1-kg 5,5pln

 

 

jest też nadwęglan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soda kaustyczna idealnie nadaje się to czyszczenia różnego rodzaju osadów (zmydlanie tłuszczów), po za tym ma również właściwości dezynfekujące (2%-3% roztwór). Polecam jednak zakupić na allegro czystą sodę kaustyczną i robić sobie naważki niż przepłacać za kreta, który zawiera tylko około 30% NaOH.

A skąd info, że Kret zawiera tylko 30% NaOH?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest na opakowaniu napisane. Ostatnio kupowałem tescowy i było napisane min. 50%. Kupiłem też na allegro czysty NaOH ale nie robi on takich fajerwerków jak kret w zlewie (pewnie w krecie jest aluminium). Czy można jakoś sprawdzić czy to czyste NaOH? Czy np 30%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To "ponad 30%" (nie 50) wynika z rozporządzenia europejskiego dotyczącego oznakowania detergentów:

 

Stosuje się następujące postanowienia w sprawie oznakowania opakoań detergentów przeznaczonych do sprzedaży detalicznej.

Następujące zakresy procentowe (wagowo):

— mniej niż 5%,

— 5 % lub więcej, ale mniej niż 15 %,

— 15 % lub więcej, ale mniej niż 30 %,

— 30 % i więcej,

stosuje się do wskazania zawartości składników wyszczególnionych poniżej, gdy są one dodawane w stężeniu powyżej 0,2 % wagowo[...]

Więc gdybyś sprzedawał czyste NaOH jako detergent, też musiałbyś napisać "ponad 30%", co do faktycznej zawartości ma się nijak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.