Jump to content

beczka dębowa


amap
 Share

Recommended Posts

Co było w niej wcześniej? Właśnie jaka pojemność?

 

Najpierw powąchaj czym pachnie-jak pachnie ładnie to wystarczy wlać wrzątek, zaszpuntować i zostawić na drugi dzień. Zlać, powąchać, ocenić jak wygląda woda, i jeśli coś nie bardzo jeszcze, znowu nalać wrzątku i operację powtórzyć, w międzyczasie sprawdzisz czy gdzieś nie cieknie, itd. A potem można nalać czegoś, tutaj sugerowałbym najpierw czegoś mocniejszego, żeby beczkę przygotować, czyli zacząć albo od gęstego wina, albo po prostu od jakiegoś destylatu, beczka go nie zepsuje, a sprawdzi czy coś zostało w klepkach i przygotuje beczkę. Ja osobiście jak zaczynałem działalność z beczką, po wodzie-wystarczyło nalać dwa razy, wlałem od razu witbier'a, bo takie piwo miałem, później spirytus na starkę, po starce, porter, i tak na przemian. Leżakowałem też w beczkach ziołowe likiery, oraz naturalnie miody.

Link to comment
Share on other sites

beczka ma jakieś 15l, może więcej. zapach ma przyjemny, ale nie owocowy - jeśli coś było w niej leżakowane to pewnie coś mocnego.

w środku dosyć sucho, na dnie coś ciemnego, złuszczonego zalega (smoła?)

Link to comment
Share on other sites

Może być smoła, może być tatarak, jak nie śmierdzi, to na razie potraktuj wodą i daj na dobę. Od biedy można dać stoper fermentacji do tej wody, szczyptę, ale jak tam był alkohol, to raczej powinna być sterylna w miarę.

Edited by Bogi
Link to comment
Share on other sites

Zalecam ostrożność.

 

Może napisz coś więcej albo popełnij jakiś krótki artykuł, piwowarstwo rozwija się świetnie w Polsce stąd i beczki też zaczynają co raz częsciej w użyciu przez piwowarów.

Link to comment
Share on other sites

Od biedy można dać stoper fermentacji do tej wody

bogi, co to jest "stoper fermentacji"?

Na zdjęciu wygląda jak min 80litrów. 15litrów to na półkę jako ozdoba, kwiatuszka obok. Wihura to ma super beczkę, w galerii oglądałem.

bo ja hobbysta jestem a nie hurtownik :P

Link to comment
Share on other sites

acha, beczka zakupiona na aledrogo - zastanawiałem się nad dwoma aukcjami - druga wciąż dostępna tu - ale wybrałem opcję z licytacją i wyszło połowę taniej niż ta druga

Link to comment
Share on other sites

Zalecam ostrożność.

 

Może napisz coś więcej albo popełnij jakiś krótki artykuł, piwowarstwo rozwija się świetnie w Polsce stąd i beczki też zaczynają co raz częsciej w użyciu przez piwowarów.

 

Beczka zawsze pełna!

 

Po opróżnieniu zalewamy 1% roztworem piro, zmiana wody max co miesiąc.

Jak się raz coś popsuje w beczce w piec... Wg profesjonalnego enologa nie pomaga nic, para wodna, ługowanie NaOh, nawet rozebranie, przestruganie i ponowne wypalenie nic nie da.

Jak się rozeschnie też ciężko coś zrobić, mam taka 50l - aktualnie jest "beczką na listy" :)

Tak jak pisał Bogi polecam sprawdzić na wodzie, od razu wyjdzie co było w beczce...

Link to comment
Share on other sites

mam 2 sztuki po 40l i jedną 10l i wszystkie suki-bladzie są produktami beczkopodobnymi a nie beczkami- słoje układają się w klepkach "od sasa do lasa", i cieknie mimo zewnętrznego woskowania (minimalnie ale jednak). Ciekaw jestem co będzie z półtocznego leżakowania quadripla 24blg (lewam niedługo z 10l po półrocznym lezakowaniu w beczce po trójniaku wiśnio-czereśniaku), zaś w 40l "czternastka" zastąpiła nadtrójniak różak.

Link to comment
Share on other sites

Tu są fajne beczki:

http://allegro.pl/beczka-debowa-po-starce-rozne-rodzaje-oryginal-i3905395794.html

 

Stosunek litr / cena bardzo dobry, sprzedającym jest Szczecińska Fabryka "Wódek STARKA".

 

Wszystko jest spoko, jest jedno ale nie wysylaja, wiec oferta dla mieszkancow zachodniopomorskiego.

Link to comment
Share on other sites

bogi, co to jest "stoper fermentacji"?

http://www.winohobby...i-SpiritFerm/55 ostatni mi się przydał, bo miałem miód w beczce, który ni z tego ni z owego przeszedł w ocet, na szczęście wyłapałem go jak zaczynał smakować jak sherry fino i ten stoper bardzo mi pomógł, a potem już tylko wrzątek na 2-3 dni, analiza, nowy wrzątek i dziś beczka jak nowa, a dziś zlewam z niej Zmiotki-wczoraj cała rodzina wąchała jak pachną i pachną wybornie.

 

Są jeszcze takie cuda: http://www.1000oaksbarrel.com/index.php/accessories/care-cleaning/80-detail i http://www.1000oaksbarrel.com/index.php/accessories/care-cleaning/175-detail dostałem je razem z beczką, ale nie używałem, natomiast dałem koledze, bo miał problem i bardzo sobie chwalił.

 

Wesoły napisał jedną, koronną kwestię-beczka zawsze pełna, nie może być tak żeby nic w niej nie było, dlatego jeśli jeszcze czegoś w niej nie ma, wlej zaraz wodę.

 

Odnośnie beczkopodobnych produktów-pierwszy antałek dostałem ze Stanów, z firmy, która dostarcza beczki dla producentów tamtejszych, służy mi bardzo dobrze, a drugą beczkę mam z Pawłowianki-to dostawca największych naszych Polmosów (fakt, gdzie są te produkty, to inna zagadka) i Pawłowiankę mogę z czystym sumieniem polecić, zwłaszcza że robią beczki pod klienta i znają się na rzeczy.

 

Napisz więc co i jak.

 

Odnośnie wyprzedaży beczek po Starce, to jest zaprzaństwo i zdrada interesu narodowego. Najpierw ogłaszali upadłość, teraz niedawno ogłosili, że wracają z całą serią starek, skoro wyprzedają beczki, toby znaczyło, że mają nowe-skąd, jak nie mają kasy, albo, co jest większym prawdopodobieństwem, te stare są diabła warte i chcą po prostu zysku. A biorąc pod uwagę ile te beczki się wysłużyły, mogą się już nadawać tylko na listy, kwietniki, itd, ale nie za taką cenę.

Edited by Bogi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.