Jump to content

Zielone piwo i gęstwa

Scyzoryk
 Share

Recommended Posts

Witam, chciał bym się dowiedzieć jak to jest z tym piwem po fermentacji burzliwej, moje wątpliwości co do moich piw są następujące, pierwsze piwo jak przelewałem na cichą wydało mi się lekko kwaśne, ale olałem to zabutelkowałem, piwo było ok, ale teraz uwarzyłem kolejne piwo, co prawda troszkę poszło słodów palonych, ale z powrotem czuję tą samą kwaskowatość, a piwo wydaje się, że jest ok.

Nurtuje mnie to pytanie ponieważ chciał bym użyć gęstwy z tego drugiego, ale nie wiem czy to już kwach czy nie, i czy może lepiej zebrać gęstwę do słoika i poczekać do zabutelkowania, a czy może nie przejmować się i wykorzystać przy kolejnym piwie.

Kolejne moje pytanie wiąże się z używaniem gęstwy z ciemnego piwa do fermentacji jaśniejszego, czy mogą być jakieś złe efekty takiej kombinacji.

Edited by Revelict

1. Daj piwo komuś doświadczonemu by ocenił, czy to infekcja, czy po prostu ci się wydaje. Piwo w trakcie fermentacji może smakować różnie, niekoniecznie przyjemnie, acz kwaśność powinna zapalić światełko ostrzegawcze.

2. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do gęstwy to chyba nie ma co ryzykować kolejnej warki i straconego czasu.

3. Lepiej jest tak zaplanować kolejność warek by gęstwę z piwa jaśniejszego/słabszego zadawać do piwa mocniejszego/ciemniejszego.

Niestety nie znam nikogo kto mógł by ocenić, dam komuś z rodziny może mi tak wypaczyło smak, choć może rzeczywiście dziwnie smakuje, a mi wydaje się, że jest kwaśne.

----edit poprawione

Edited by Revelict

Szkoda surowców i czasu, jak masz zmarnować 20l brzeczki to lepiej już się szarpnąć te 15 zł na suche drożdże. A na tą gęstwę możesz odlać 5l brzeczki, jak będzie kwas to wszystkiego nie stracisz, a jak nie to zdobędziesz doświadczenie;)

Edited by bart3q

• 1 month later...