Jump to content

Scooby gotuje z piwem: duszona wieprzowina z porterem wędzonym


scooby_brew
 Share

Recommended Posts

Duszona wieprzowina z porterem wędzonym (Pulled Pork w/ Smoked Porter)

 

2.5 kg pork shoulder (po polsku chyba łopatka) nacieramy chojnie przyprawami I kładziemy w slow cooker (crock pot albo po polsku wolnowar). Najlepiej użyć łopatkę z kością. Łopatkę kładziemy na pokrojonych 2 cebulach. Zalewamy 2 butelkami wędzonego portera na wysokość ok 3/4 łopatki. Ustawiamy wolnowar na "low" przykrywamy I gotujemy przez 8 godzin. Po tym czasie wyjmujesz łopatkę z wolnowaru. Będzie ci sie rozpadać w rękach, więc najlepiej uzżyj do tego dużej łychy z dziurkami (z tąd nazwa "pulled pork").

Najlepiej zrobić tego więcej I zamrozić w woreczkach na później.

Do czego to użyć? W zasadzie 2 rodzaje dań, barbecue pulled pork z sosem BBQ I wszelkie meksykańkie dania np. tacos asada, enchiladas, burritos, etc. Ale, jak masz ochotę, możesz to nawet rzucić na pizze :)

post-490-0-69083900-1390318744_thumb.jpg

post-490-0-25302600-1390318779_thumb.jpg

post-490-0-16825500-1390318799_thumb.jpg

Edited by scooby_brew
Link to comment
Share on other sites

nie jestem pewny co do tłumaczenia pork shouldera. to chyba karczek.

a przepis przypomniał mi o puerco pibil. Także miej się na baczności :cool:

Link to comment
Share on other sites

"Scooby gotuje z piwem" sugeruje otwarcie dłuższego cyklu, więc może rozważ użycie funkcjonalności blogu zamiast płaskiej listy (jak w przypadku zapisków, gdzie nigdy nie wiadomo jak znaleźć konkretne piwo a jak już się znajdzie informacje są rozpirzone po całym wątku w kilku postach) lub osobnych tematów dla każdej potrawy (to z kolei ciężko będzie zebrać w jednym miejscu by przejrzeć).

Link to comment
Share on other sites

Scooby ta kanapka wygląda genialnie. Mógłbyś wrzucić twój przepis na sos bbq?

 

Czy ktoś wie jak można tak przygotować mięso bez kupowania "wolnowaru"? Może by podsmażyć na rondlu a potem do szybkowaru na długie duszenie?

Link to comment
Share on other sites

Obstawiam albo właśnie powolne i długie duszenie, albo pieczenie w piekarniku w naczyniu żaroodpornym w niskiej temperaturze, tak ok. 110 - 120 stopni przez kilka godzin.

Link to comment
Share on other sites

Slotish, kociołek z Lidla by się na upartego nadawał. 8h gotowania, tyle samo z przygotowaniem zajmuje wędzenie kiełbaski czy warzenie łatwego piwa. Scooby daj coś łatwiejszego /szybszego. Pozdro.

Link to comment
Share on other sites

Nie jestem pewien jaki to jest mięsień łopatki. Ja po prostu idę do sklepu I proszę o "około 5 funtów pork shoulder najlepiej z kością, na bbq pulled pork". Następnym razem w sklepie się spytam dokładniej. Wikipedia podaje taki rysunek na pork shoulder, wygląda jak po prostu łopatka świni, ale jest podzielona na "gorną łopatka (blade shoulder)" i "ramie (arm shoulder)": http://en.wikipedia....n_Pork_Cuts.svg

Wydaje mi się że temperature gotowania w slow cooker na ustawieniu "low" jest 200 F, czyli ok. 93°C. Jednak nie jestem tego pewien. Zwykle w slow cooker są ustawienia na "low" (niska temperatura) I wtedy gotujesz to przez 8 godzin, i ustawienie na "high" gotowanie na 4 godziny, I tez ustawienie na "serve" tzn "temperatura serwowania objadu". Większość ludzi po prostu nastawia slow cooker na low, idziesz do pracy na 8 godz, po pracy masz objad gotowy.

To jest dosyć standartowa receptura na pulled pork, tylko że normalnie dodaje się rosół z kury zamiast wędzonego portera. Co ciekawe, z wędzoności portera pozostajre bardzo mało, tylko posmak nic więcej, ale sama słodowość piwa daje bardziej bogatszy smak niż rosół. .

Edited by scooby_brew
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.