Skocz do zawartości

Browar u mikuna


Rekomendowane odpowiedzi

Ciężkie czasy dla browaru, brak czasu na warzenie, a ostatnie piwo zepsute... Teraz z kolei temperatura niezbyt sprzyja. Może w przyszłym tygodniu uda się coś uwarzyć jeśli temperatura nie będzie zbyt wysoka, a jeśli znowu będą upały to będę musiał poczekać. Póki co spijam zapasy zgromadzone przez poprzednie miesiące (do końca lata na pewno starczy :) )

Na szczęście poprzednich 20 warek było udanych, to pierwsza infekcja odkąd zacząłem używać NaOH, więc nie jest źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

#52. Bitter

Słód:
Pizneński - 2,8kg
Monachijski - 0,5kg

Caramunich - 0,2kg

Pszeniczny - 0,1kg

Karmelowy 30 - 0,1kg

Special W - 0,1kg

Chmiel:
Iunga - 15g
Challenger - 20g

Saaz - 20g

 

Zacieranie:
66-67 st. - 60 min.

76-78 st. - 10 min.

Chmielenie:
Iunga 15g - 60'
Challenger 20g - 30'
Saaz 20g - 15'

22l 10blg

Drożdże: Gozdawa PAY7

 

 

Wreszcie po długiej przerwie udało się coś uwarzyć :) Temperatura fermentacji dość wysoka bo ok. 22 st., ale to bitter, więc powinno być znośnie.

 

[EDIT (03.09.2015): Zabutelkowane po 13 dniach przy blg=3,0. Trochę mętne, ale nie ma tragedii.]

Edytowane przez mikun87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#53. American Wheat (?)

 

Słód:

Pszeniczny - 1,45kg

Pizneński - 0,9kg
Karmelowy 30 - 0,1kg

Chmiel:
Iunga - 9g
Mosaic - 25g

 

Zacieranie:
64 st. - 40 min.

72 st. - 20 min.

76 st. - 5 min.

Chmielenie:
Iunga 9g - 100'
Mosaic 5g - 10'

+skórka słodkiej pomarańczy 20g - 10'
Mosaic 20g - 1'

+cukier Demerara - 130g

13l 10blg

Drożdże: Gozdawa FBG1

 

 

Receptura trochę cudaczna, pod American Wheat tak naprawdę się nie łapie, ale chyba mimo wszystko najbliżej mu do tego stylu. Generalnie pomysł na piwo był trochę inny, ale dopiero w trakcie chmielenia zauważyłem, że ktoś mi wcześniej przestawił jednostki na wadze z kg na lb    :smilies:

Normalnie nie mierzę blg podczas wysładzania, więc dopiero podczas gotowania zauważyłem, że coś jest nie tak (już miałem wrzuconą Iungę). Pierwotnie miało być 20 l 12blg, ale słodu poszło o wiele za mało. Część miałem odmierzoną wcześniej w woreczach, a część ważyłem dopiero przed zacieraniem i tak np. Pilzneńskiego dałem tylko 0,9kg zamiast 2kg, ale już pszenicznego zamiast 2kg poszło 1,45. W efekcie miałem ponad 20l brzeczki ok. 6 blg i musiałem mocno wydłużyć gotowanie, dorzuciłem też trochę ciemnego cukru dla podwyższenia ekstraktu (taki eksperyment).

Najlepsze w tym jest to, że piwo wydaje się być całkiem niezłe :P (już od kilku dni jest w butelkach). Goryczka trochę za duża, ale poza tym jest OK.

Zastanawiałem się jaki efekt dadzą drożdże, które Gozdawa opisuje jako drożdże do pszeniczniaków, czy będzie bardziej A.Wheat czy Weizen, ale nie dały absolutnie nic charakterystycznego dla weizena. Owocowość jest (tylko nie wiem na ile z chmielu i skórki pomarańczy, a na ile z drożdży), ale do typowych niemieckich pszenic raczej nie polecam. W takim piwku natomiast spisały się całkiem nieźle.

Edytowane przez mikun87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Drożdże: Gozdawa FBG1

 

Zastanawiałem się jaki efekt dadzą drożdże, które Gozdawa opisuje jako drożdże do pszeniczniaków, czy będzie bardziej A.Wheat czy Weizen, ale nie dały absolutnie nic charakterystycznego dla weizena. Owocowość jest (tylko nie wiem na ile z chmielu i skórki pomarańczy, a na ile z drożdży), ale do typowych niemieckich pszenic raczej nie polecam. W takim piwku natomiast spisały się całkiem nieźle.

Nie masz czasem na myśli drożdży BW11? FBG1 to bym bardziej do Wita przymierzył, niż do klasycznego Weizena :).

 

 

 

Drożdże: Gozdawa OGA9

Jak oceniasz te drożdże, szczególnie w "niededykowanych" stylach?

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Drożdże: Gozdawa FBG1

 

Zastanawiałem się jaki efekt dadzą drożdże, które Gozdawa opisuje jako drożdże do pszeniczniaków, czy będzie bardziej A.Wheat czy Weizen, ale nie dały absolutnie nic charakterystycznego dla weizena. Owocowość jest (tylko nie wiem na ile z chmielu i skórki pomarańczy, a na ile z drożdży), ale do typowych niemieckich pszenic raczej nie polecam. W takim piwku natomiast spisały się całkiem nieźle.

Nie masz czasem na myśli drożdży BW11? FBG1 to bym bardziej do Wita przymierzył, niż do klasycznego Weizena :).

 

 

FBG1

Za Witem nie przepadam, a nie wiedziałem czego się po tych drożdżach spodziewać. Mało opinii na ich temat na necie, opis Gozdawy wg mnie też nie wszystko wyjaśnia (do Wita zresztą mają inne drożdże).

Zrobiłem więc coś na wzór American Wheat, w takim przypadku jeśli by dały coś od siebie i wyszłoby coś podobnego do American Weizena to dobrze, a jeśli nie to w sumie też ok :)

No i za wiele nie dały, a piwko i tak jest dobre.

 

 

 

Drożdże: Gozdawa OGA9

Jak oceniasz te drożdże, szczególnie w "niededykowanych" stylach?

 

Wg mnie w porządku, dają fajny, czysty profil. Za wiele nie powiem na ten temat bo zrobiłem na nich tylko 2 piwa, a nie posiadam jakichś wybitnych zdolności sensorycznych  ;)

W każdym razie wg mnie w obu piwach się spisały.

Generalnie wyglądało to tak, że rodzinka sobie zażyczyła pilsa, a że warunków na dolniaka nie było, to zrobiłem na nich w dość niskiej temperaturze. Powiedziałem im, że to pils i wszyscy zadowoleni  :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FBG1

 

Za Witem nie przepadam, a nie wiedziałem czego się po tych drożdżach spodziewać. Mało opinii na ich temat na necie, opis Gozdawy wg mnie też nie wszystko wyjaśnia (do Wita zresztą mają inne drożdże). Zrobiłem więc coś na wzór American Wheat, w takim przypadku jeśli by dały coś od siebie i wyszłoby coś podobnego do American Weizena to dobrze, a jeśli nie to w sumie też ok :) No i za wiele nie dały, a piwko i tak jest dobre.

No właśnie, z tego co mi wiadomo, to te drożdże weizenowych akcentów nie wprowadzają, więc i słusznie, że nic nie wniosły :).

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#54. Polski Ale

Słód:
Pizneński - 3,6kg
Monachijski - 0,2kg
Caraamber - 0,2kg
Karmelowy czerwony - 0,1kg
Caraaroma - 0,05kg

Chmiel:
Magnat - 50g
Sybilla - 25g
Saaz - 20g
 
Zacieranie:
66-67 st. - 40 min.

72 st. - 20 min.
76-78 st. - 5 min.

 

Chmielenie:
Magnat 20g - 60'
Magnat 15g, Sybilla 10g - 15'
Magnat 15g, Sybilla 15g - 5'

19l 12blg

Drożdże: Gozdawa PAY7

 

Odfermentowało do 4,0blg (6 dni burzliwa + 8 dni cicha)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#55. English IPA

Słód:
Pale Ale - 4,8kg

Abbey - 0,2kg
Melanoidynowy - 0,1kg

Caramunich - 0,2kg

Pszeniczny - 0,2kg


Chmiel:
Iunga - 40g
Challenger - 55g

EKG - 25g

Fuggles - 8g

Saaz - 25g

 

Zacieranie:
66-67 st. - 60 min.

76-78 st. - 10 min.

Chmielenie:
Iunga 40g - 60'
Challenger 40g - 15'

EKG 25g - 5'

Challenger 15g, Saaz 25g, Fuggles 8g - 1'

19l 15blg

Drożdże: Gozdawa PAY7

 

[EDIT (11.11.2015): burzliwa 6 dni (4,5blg) - cicha 9 dni (4,5blg) - butelkowanie]

Edytowane przez mikun87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

#56. Mandarina Pale Ale

Słód:
Pilzneński - 3,6kg

Carabelge - 0,35kg
Pszeniczny - 0,25kg

Chmiel:
Iunga - 15g
Mandarina Bavaria - 50g

 

Zacieranie:
66-67 st. - 60 min.

76-78 st. - 5 min.

Chmielenie:
Iunga 15g - 60'
Mandarina Bavaria 20g - 15'

Mandarina Bavaria 30g - 5'

18,5l 12blg

Drożdże: Gozdawa U.S. West Coast

 

Zabutelkowane po 13 dniach bez przelewania na cichą. Blg = 4,0

Edytowane przez mikun87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#57. APA

Słód:
Pilzneński - 4,0kg

Karmel 20-30 - 0,3kg
Pszeniczny - 0,2kg

Chmiel:
Iunga - 12g
Mosaic - 75g

 

Zacieranie:
64 st. - 30 min.

72 st. - 30 min.

76 st. - 5 min.

Chmielenie:
Iunga 12g - 60'
Mosaic 25g - 15'

Mosaic 25g - 5'

Mosaic 25g - 1'

20l 12,5blg

Drożdże: Gozdawa U.S. West Coast

 

[EDIT (23.11.2015): Zabutelkowane po 14 dniach bez przelewania na cichą, blg = 3,5.]

Edytowane przez mikun87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

#58. Niemiecka IPA

Słód:
Pilzneński - 4,5kg

Caraamber - 0,3kg
Pszeniczny - 0,4kg

 

Chmiel:
Magnat - 25g
Mandarina Bavaria - 50g

Hallertauer Comet - 50g

 

Zacieranie:
64 st. - 30 min.

72 st. - 30 min.

76 st. - 5 min.

Chmielenie:
Magnat 25g - 60'
H.Comet 25g, M.Bavaria 20g - 15'

H.Comet 25g, M.Bavaria 30g - 5'

 

21l 14blg

Drożdże: Gozdawa U.S. West Coast

 

Zabutelkowane po 14 dniach przy blg=4,0

Edytowane przez mikun87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#59. Polska IPA

Słód:
Pilzneński - 5,1kg

Monachijski - 0,6kg
Caracrystal - 0,2kg

Carabelge - 0,1kg

Karmelowy 600 - 0,1kg

Pszeniczny 0,2kg

 

Chmiel:
Magnat - 20g
Sybillla - 25g

Iunga - 105g

 

Zacieranie:
67 st. - 70 min.

76 st. - 10 min.

 

Chmielenie:
Iunga 40g - 60'
Iunga 35g - 30'

Iunga 20g, Magnat 20g - 15'

Iunga 15g, Sybilla 25g - 5'

 

20l 16,5blg

Drożdże: Gozdawa U.S. West Coast

 

Chyba trochę przesadziłem z chmielem, Beersmith podaje mi ok. 110 IBU :P Celowałem bardziej w niecałe 100, bo miałem nadzieję na trochę wyższą wydajność, ale wyszło jak wyszło.

Edytowane przez mikun87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.