Skocz do zawartości

Co najlepiej odfermentuje w temp. 17 °C ?


Buki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Przyszedł czas, aby uwarzyć prawdziwe piwo, na początek chciałbym skorzystać z gotowych zestawów surowców, jakie proponują sklepy internetowe.

Posiadam piwnicę, w której temp. wynosi 17°C. Niestety, wśród ofert sklepów nie mogę znaleźć żadnego zestawu, dla którego fermentacji temperatura taka byłaby zalecana.

Zapewne wyszłoby coś i z niektórych zestawów przewidzianych dla wyższych, lub niższych temperatur, ale boje się że jeżeli wybiorę nieodpowiedio tozmarnuję piwo.

Jeżeli ktoś miał podobny przypadek, to bardzo proszę o podzielenie się doświadczeiem, ewentualnie wskazanie odpowiedniego zestawu.

Pozrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam piwnicę, w której temp. wynosi 17°C. Niestety, wśród ofert sklepów nie mogę znaleźć żadnego zestawu, dla którego fermentacji temperatura taka byłaby zalecana.

Zapewne wyszłoby coś i z niektórych zestawów przewidzianych dla wyższych, lub niższych temperatur, ale boje się że jeżeli wybiorę nieodpowiedio tozmarnuję piwo.

Jeżeli w pomieszczeniu masz 17°C, to temperaturę fermentacji będziesz miał ok. 19°C, czyli jak w sam raz na większość górniaków. Jedynie do pszeniczniaka przydałoby się pewnie ze 2-3 stopnie więcej.

 

EDIT: znowu mnie wyprzedzili ;)

Edytowane przez Scovron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym coś takiego polecił. Może nie jest to jakiś szałowy styl, ale proste, codzienne, dobre piwo.

 

http://twojbrowar.pl/prestashop/pl/zestawy-surowcow-piwo-domowe/740-polskie-jasne-zestaw-surowcow-na-piwo-domowe.html

 

Fajnie by było gdybyś brzeczkę przed zadaniem drożdży do 16°C schłodził i zniósł do miejsca fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Belgian przydało by się chyba trochę więcej stopni. W takiej temperaturze z suchych drożdzy spokojnie fermentują S-05, S04, nottinghamy ( i pewnie nie tylko te). Tak że możesz w zasadzie uwarzyć co chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja właśnie jestem w trakcie fermentacji piwa z zestawu z TB który polecał kolega Biniu i mam akurat w piwnicy ok. 17C. Drożdże to Danstar Nottingham. Na początku fermentacj temp. dochodziła do 19C teraz utrzymuje sie 17. Jak na razie wszystko ok.

Idą mrozy w tym tygodniu wiec może jeszcze spadnie o 1-2 stopnie to będzie w sam raz na cichą.

Zobaczymy jak wyjdzie piwko ale liczę ze w tej temp. będzie mniej estrów.

 

Wysłane z mojego GT-I9100 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze wiele osób zazdrości ci takiej temperatury. Ja się do tych osób zaliczam, bo ciąglę muszę wietrzyć w mieszkaniu żeby przeprowadzić fermentację w temp do 20stopni (czyli w mieszkaniu 17-18st). Dobrze że mam osobny pokój na piwo i tylko tam jest tak zimno.

Bierz się do roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.