Skocz do zawartości

System grawitacyjny.


goral89

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem ostanio 3 garnki ze stali nierdzwnej firmy Tadar. Na początku kupiłem dwa o pojęmności 36, 50 litrów. Ale jak to zwykle bywa nagle człowiek zdaję sobie sprawę, że fajnie by było skręcić jakiś lepszy sprzęt pozwalający na warzenie bez noszenia. Niestety jedynym garnkiem jaki został jest 25 litrowy. Reasumując planuje: 36 l na dole na wysokości palnika, na wys 45 cm będzie stał garnek 50 litrowy jako kadż zacierna, oraz na wys. 90 cm będzie HLT 25 litrów.

 

Moje standardowe wybicie to 23 litry, więc garnki pasują idealnie, do piw mocnych 36 jest za mała do zacierania, a w 50 moge zatrzeć do 2 warek 23 litrowych naraz (wtedy zabraknie parę litrów do wysładzania ale to nie jest jakiś wielki problem). Mam nadzieje że dobrze sobie to zaplanowałem. Teraz pare pytań:

 

- palniki planuje kupić 3 ( http://allegro.pl/ta...3896564825.html ), są to najtańsze i zarazem dość mocne palniki czy ktoś ma doświadczenie z ich stosowania oraz czy da się do nich spokojnie dospawać nóżki ? Cena jest mocno atrakcyjna 194 złote za 3.

 

- potrzebuje zestaw do podłączenia 3 palników do jednej butli, jeżeli znacie jakieś namiary na firmy w Krakowie lub na allegro to proszę o info. Kolejną kwestią jest wydajność na 3 wlączonych naraz palnikach czy z 7.5 kw robi się mniej czy nie ( raczej planuje max 2 palniki wlączone, ale wole wiedzieć )

 

- potrzebuje wspawać 3 zawory kulowe z nierdzewki jakie najlepiej kupić, zależy mi żeby dało się nakręcić filtrator z oplotu na gwint wewnątrz garnka. Czy może lepiej jest wspawać same gwinty i znaleść zawory, które można wkręcić ? Wtedy garnki po wkręceniu śruby byłyby możliwe do innych zastosowań.

 

-na jakiej wysokości zamontować zawory ? Chodzi mi o to żeby np. po zrobieniu whirpoola nie zbierał syfów z dna a zarazem łapał jak najwięcej brzeczki.

 

- chce zakupić lub zlecić wykonanie fałszywego dna do garnka 50 litrowego. Wiem, zakup z zagranicy raczej nie wchodzi w grę, wolałbym to wykonać u któregoś z forumowiczów lub samemu znaleść firmę. Ale mam pytania techniczne jaką grubość powinno mieć fd. żeby się nie uginało jak zwykle się je montuje w garnku ?

Na jakiej wysokości, czy ma być na styk do średnicy garnka czy używa się jakichś uszczelek ?

 

- modyfikacje sprzętu chce zrobić tak żeby kiedyś móc przerobić system na hermsa ( ale to daleka przyszłość ).

 

- sprzęt chce zmontować w miare budżetowo.

Edytowane przez goral89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- potrzebuje wspawać 3 zawory kulowe z nierdzewki jakie najlepiej kupić, zależy mi żeby dało się nakręcić filtrator z oplotu na gwint wewnątrz garnka. Czy może lepiej jest wspawać same gwinty i znaleść zawory, które można wkręcić ? Wtedy garnki po wkręceniu śruby byłyby możliwe do innych zastosowań.

 

-na jakiej wysokości zamontować zawory ? Chodzi mi o to żeby np. po zrobieniu whirpoola nie zbierał syfów z dna a zarazem łapał jak najwięcej brzeczki.

 

- chce zakupić lub zlecić wykonanie fałszywego dna do garnka 50 litrowego. Wiem, zakup z zagranicy raczej nie wchodzi w grę, wolałbym to wykonać u któregoś z forumowiczów l

 

1. Zdecydowanie wspawaj króćce gwintowane w które wkręcisz zawory. Zawory zawsze mogą się uszkodzić/zużyć i wymienisz unikając megakłopotu.

2. Zawory lepiej kupić te które mają opis "pełen przelot" - wtedy nie ma na kuli w środku przewężenia i wypływ jest szybszy. Ja przez taki zawór spuszczam zacier razem z młótem, co przy zaworze z przewężeniem utykałoby.

3. Na takie wielkości garnków to proponuję gwinty 3/4 - takie mam i jest ok.

4. Zawór spustowy mam na samym dole, jak whirlpool się ustoi to jest piękny wulkanik osadów na środku a przy ściankach tam gdzie jest spust nie ma nic.

5. FD najlepiej dopasować idealnie do gara filtracyjnego poprzez cięcie laserowe, zapytaj kolegę forumowicza Kamilo, piękne FD wyczynia.

 

Mam nadzieję że trochę pomogłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie taborety, i również system grawitacyjny. Taborety dają rade, garnek 70L potrafią zagotować bez większego problemu.

Do podłączenia taboretów użyłem takich trójników, dwie sztuki. Gdy pracują dwa palniki zauważyłem, że wydajność ich jest mniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje wszystkim za podpowiedzi. Czyli reasumując kupie te palniki, bo szkoda kasy na coś "lepszego". W jaki sposób połączyć takie trójniki jeżeli mógłbyś przesłać fotkę. Gdzie kupie gwinty do wspawania w gar i zawory kulowe z gwintem zewnętrznym do wkręcenia, szukam w necie ale nie widze odpowiednich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palniki łączysz z butlą za pomocą węża do gazu propan butan (taki pomarańczowy). Na każde połączenie zakładasz cybant (bodajże rozmiar 10) i mocno zaciskasz. Możesz zastosować dwa trójniki lub jeden czwórnik jeśli chcesz podpiąć trzy palniki. Szczelność połączeń sprawdzasz wodą z mydłem. Zdjęć nie posiadam póki co, ale postaram się zrobić w najbliższym czasie.

Pierwsze odpalenie palników zamontowanych na taborecie zalecam zrobić na zewnątrz, ponieważ bardzo prawdopodobne, że zacznie się opalać farba i mocno dymić. Należy je po prostu przed używaniem porządnie przepalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując planuje: 36 l na dole na wysokości palnika, na wys 45 cm będzie stał garnek 50 litrowy jako kadż zacierna, oraz na wys. 90 cm będzie HLT 25 litrów.

 

Moje standardowe wybicie to 23 litry, więc garnki pasują idealnie, do piw mocnych 36 jest za mała do zacierania, a w 50 moge zatrzeć do 2 warek 23 litrowych naraz (wtedy zabraknie parę litrów do wysładzania ale to nie jest jakiś wielki problem). Mam nadzieje że dobrze sobie to zaplanowałem.

 

Ogólnie zasada jest taka, że kadź warzelna ma być większa od kadzi zaciernej. Taki układ sprawdza się w większości przypadków (chyba że ktoś robi same mocarze to faktycznie będzie inaczej)

 

W 36l zaciernej spokojnie zmieścisz 23l o gęstości do 20°Blg, chyba że jak napisałem wyżej rzeczywiście robisz sporo piw powyżej tej gęstości.

Zacieranie dwie warki w 50l ? Tzn chcesz robić parti-gyle ? Jeśli tak to ok.

 

Układ: 50l warzelny, 36l zacierny, spokojnie sprawdzi Ci się do robienia warek o wybiciu 40l (jeśli nie robisz teraz to przyszłościowo do tego dojdziesz) o gęstości do 18-20°Blg. Fakt będzie Ci wtedy brakować pojemności w HLT (min to 30-35l) ale możesz dolewać w trakcie wysładzania. Oczywiście pojawia się wtedy problem filtracji ale na to też są rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podwójna warka to nie jest czasami tak że uwarzysz w 50 powiedzmy 90l za jeden dzień.

System grawitacyjny idealnie się do tego nadaje ;]. Masz mniej roboty mniej czekania i więcej brzeczki do fermentacji.

Ja w 9h wyrabiam około 200l, na moim systemie. Może pomyśl w tym kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.