Skocz do zawartości

Prośba o sprawdzenie 3 przepisów (Milk Stout, AIPA, Witbier)


Neptune

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zamiar uwarzyć wyżej wymienione 3 style piwa, nie wiem jeszcze w jakiej kolejności, ale w oparciu o receptury podpatrzone na innych stronach, skomponowałem sobie takie przepisy. Jako, że swojego piwa jeszcze nie robiłem, proszę o porady - co dodać, a co jest zbędne i dlaczego. Wszystkie warki mają mieć planowo 20L.

Dane podawane za programem Brewtarget. Pytanie, dotyczące tego programu: są dwie skale mierzące IBU, jedna niższa (Tinseth - wg tej podaję dane) a druga wyższa(Rager). Która jest bliższa prawdy?

 

Milk Stout

3kg Pale Ale

0,7kg Pszeniczny

0,5kg Płatki Jęczmienne

0,3kg Palone Ziarno Jęczmienia

0,3kg Caramunich

0,2kg Czekoladowy

 

0,5kg Laktoza

1 laska wanilii (na cichą)

 

Fuggles 50g - 60'

Fuggles 30g - 5'

 

Safale S-04

 

Wg Brewtargeta: Początkowe blg: 14,6 , alk: 5,1%, IBU: 28

 

Celuję w pełny, kremowy smak, ma to być piwo słodkie. W związku z tym pytania:

- Kiedy wrzucać laktozę?

-Czy nie będzie jej za mało? W niektórych tematach o milk stoutach było napisane, że 0,5kg jest właściwie niewyczuwalne, a jak napisałem, chciałbym aby był to słodki i kremowy trunek.

-Czy nie za dużo chmielu?

 

 

AIPA

4kg Pale Ale

1kg Wiedeński

0,7kg Carared

0,5kg Pszeniczny

0,3kg Carapils

 

Simcoe 25g - 60'

Chinook 25g - 60'

Citra 25g - 15'

Cascade 25g - 15'

Palisade 50g - na cichą

Mech Irlandzki 5g - 15'

 

Safale S-05

 

Początkowe blg: 16,9 Alk: 6,8%, IBU:90

 

Celuję w aromat tropikalny, owocowy. Najchętniej dałbym na aromat chmiel Nelson Saivon, ale nigdzie go nie mogę dostać.

-Tak więc jakie chmiele polecalibyście jako zamienniki?

 

Witbier

1,5kg Pszeniczny

1,5kg Pilzeński

1kg Pszenica

0,4kg Płatki owsiane

0,1kg Zakwaszający

 

Hallertau 25g - 60'

 

Kolendra 15g

Curacao 10g

 

S-33

 

Pocz. Blg: 11,8 Alk: 4,6% IBU:14

 

Kiedy najlepiej wrzucać przyprawy?

 

 

Z góry dziękuję za wszystkie porady :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Witbierze I Milk Stoucie się nieznam, ale na pewno ktos ci tu pomoze. Z IPA wyrzuć monahijski I pszeniczny nie są potrzebne. Pale Ale najlepiej zamień na 5- 5.5 kg pils, piwo będzie jaśniejsze I pils jest bardziej podobny do amerykańskiego 2-row niz Pale Ale. Carared zminiejsz do 0.3 kg a carapils do 0.1 kg. Simcoe daj na koniec piwa. Palisade na początek I daj coś po środku chmielenia żeby wyrównać transmisje smaku z goryczki na aromat.

5.5 kg pils (albo mieszanka pils/pale ale)

0.3 kg carared

0.1 kg carapils

25 g palisade 60 min

25 g palisade 30 min

25 g cascade 15 min

25 g citra 5 min

25 g (citra/cascade/centennial/nelson sauvin/Amarillo/simcoe/palisade?) 0 min (przydało by się)

50 g Simcoe na zimno

mech irlandski

US-05

zacieranie 67°C/60 min

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź:

@ BrewDogFan - widziałem już wcześniej, ale niestety jest niedostępny.

 

Więc zmodyfikowany przepis na aipę:

5,5kg Pilzeński

0,3 Carared

0,1 Carapils

 

Palisade 25g - 60'

Chinook 25g - 60'

Palisade 25g - 30'

Cascade 25g - 15'

Citra 25g - 5'

Cascade 25g - 0'

Simcoe 50g - na cichą

 

Blg: 15,5 Alk: 6,2%, IBU: 86

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

86 IBUs to jak dla mnie troche za dużo, to będzie mega goryczka, kołek w gębie. Ja bym celował gdześ koło 60-65, chyba że tak lubisz to w końcu po to warzysz własne piwa, żeby pić to co lubisz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego gatunku piłem Rowing Jacka i Podróże Kormorana, po 80 i 85 IBU. Po nich spróbowałem ataku chmielu (58), który wydał mi się nieco za grzeczny. ;) Dlatego też w swoim celowałem raczej w 75-85, oraz kupiłem na spróbowanie Imperium Atakuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Milk Stoucie to ponad 14Blg to razem z laktozą? Pamiętaj, że laktoza Ci nie sfermentuje, więc te ok. 3Blg dodatkowo zostanie. Spodziewaj się odfermentowania nawet tylko do 7Blg, więc o 5% alk. nie ma mowy. Będzie trochę "siczaste", może dorzuć jeszcze z 1kg Pale Ale? Palone wrzuć na koniec, laktoza jest mało wyczuwalna, więc jeśli chcesz coś naprawdę słodkiego (powiedzmy prawie że Karmi :P ) to daj 2 razy tyle. Chociaż ja dałem 0,5kg na 25 litrów i uważam, że jest OK. No, ale ja lubię na wytrawnie. Chmielu możesz dać mniej (na goryczkę 40g, na aromat 20g). Wanilia zniszczy Ci pianę, więc jak uważasz, bezpieczniej cukier wanilinowy dodać.

Jeśli chodzi o Witbiera, to zmień drożdże, S-33 to ostateczność moim zdaniem. Przyprawy na 10', oczywiście nie zapomnij utrzeć. Jak masz możliwość, to daj na cichą trochę skórek pomarańczowych, będzie fajnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zwiększeniu zasypu o 1kg Pale Ale, wg Brewtargeta początkowe Blg (razem z kilogramem laktozy) zwiększyło się do 18,8 (końcowe do 4,9), a alkohol do 6,1. Więc wyjdzie jakiś awangardowy styl... Imperial Milk Stout? ;)

W takim razie jakie drożdże do wita polecasz? I ile to jest to "trochę" skórek na cichą? I czy chodzi o curacao, czy zwykłą pomarańczę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witek: Mangrove Jack M-27 lub płynne Wyeast 3944 lub Wyeast 3463. Kolendra na 0-wą minutę bo w gorącym płynie traci aromat, tylko Pilz, ziarno pszenicy i owies. Sypnij z 50gr skórki kandyzowanej z pomarańczy na 20min, niech pachnie. Ma dobrze odfermentować, mój piąty był granato'wy, jakiś błąd popełniłem. Surowce na 6 czekają, Witki są fajne, kurakao nie mam gdzie kupić bo bym przetestował co to jest więc 100gr pomarańczy używam.

Edytowane przez GB...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego gatunku piłem Rowing Jacka i Podróże Kormorana, po 80 i 85 IBU. Po nich spróbowałem ataku chmielu (58), który wydał mi się nieco za grzeczny. ;) Dlatego też w swoim celowałem raczej w 75-85, oraz kupiłem na spróbowanie Imperium Atakuje :)

Dla mnie osobiście goryczka w Imperium jest (zbyt?) mocno zbalansowana, powiedziałbym że piwo jest dość pełne i te 80 IBU nie jest jakoś szczególnie wyczuwalne. Pamiętaj jednak, że masz niższy ekstrakt początkowy o ponad 2oBLG, co może spowodować, że planowane 86 IBU będzie mocnym goryczkowym uderzeniem, ale nie musi to wcale oznaczać, że jest to wada :cool:. Dużo tu też zależy od tego do jakiego stopnia piwko odfermentuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do milk stouta chciałbym dołożyć nieco kawowych posmaków i przeczytałem na jakimś zagranicznym forum, że można po prostu wlać pewną ilość mocnej, świeżo zaparzonej i ostudzonej kawy bodaj na cichą. Pytanie, czy jest to prawda i jaką ilość powinienem użyć, aby aromat kawy był wyczuwalny, jednak nie przykrył innych smaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.