Jump to content

Witam!


Neptune
 Share

Recommended Posts

Wkrótce świeżo upieczony, młody piwowar z Warszawy się kłania. :)

Piwem zainteresowałem się bliżej jakieś 3 miesiące temu, choć już od dość dawna przedkładałem piwa z małych browarów nad koncerniaki. Zacząłem wówczas chodzić do barów typu multitap, sklepów z piwem rzemieślniczym, popróbowałem innych gatunków niż eurolagery (i od czasu do czasu pils lub weizen) i ... wciągnąłem się :smilies: . Nie jest to pierwszy alkohol, którego tajniki pragnę dogłębniej zbadać, gdyż przez poprzedni rok fascynowała mnie whisky, głównie szkocka słodowa, czyli tzw. single malt. Jako, że dobrą whisky jest nieporównywalnie ciężej zrobić niż dobre piwo (chodzi głównie o czas procesu), toteż stwierdziłem, że czemu by nie otworzyć swojego mikrobrowaru?

Zaraz nabędę taki zestaw:

http://twojbrowar.pl...war-domowy.html

wraz z zestawem surowców na stouta, do którego planuję dokupić laktozę i przerobić na milk stouta.

Do tego dokupię jeszcze sporo amerykańskich chmieli na AIPĘ, którą planuję uwarzyć, oraz przyprawy do Witbiera, kolejnej warki. Niestety nie mogę tego zrobić na miejscu, gdyż warszawskie sklepy piwowarskie, z tego co patrzyłem prezentują niezwykle ubogi poziom w porównaniu z resztą kraju. Mam nadzieję, że w przypadku jakichś wątpliwości uzyskam tu odpowiedź nawet na najbardziej prymitywne pytanie i że nawarzę sporo piwa, informacjami o którym będę się tu na bieżąco dzielił. :)

Pozdrawiam :beer:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.