Skocz do zawartości

Full Aroma Hops , Carlberg


Grzecholina

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie odnośnie tej receptury http://www.wiki.piwo...(wersja_na_20l)

po pierwsze do zacierania zamierzam podgrzać wodę (około 14 L) do 64o i dopiero potem wsypać słód

po wsypaniu słodu temperatura powinna ustabilizować się na 60-62o w tej temperaturze utrzymywać do 30 minut do negatywnej próby jodowej (a nie 10-15 minut jak w recepturze). Potem 45 minut w 70-72o i wygrzewanie 10 minut w 75-76o Z wysładzaniem pojadę do 3 blg. Reszta jak w recepturze. Czy to ma sens ? pozdrawiam Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam nowego forumowicza , ja to piwo tylko większą ilość robiłem jako moje drugie piwo ze słodów (4 miesiące temu, ale bez chmielenia na zimno)i uważam , że jest to dobry wybór na początek kariery piwowarskiej :-) , pewnie zaraz Ci odpowie ktoś bardziej doświadczony doradzi, ale ta dłuższa przerwa w temp 72C ma na celu zwiększenie treściwości piwa (chyba chodzi o powastawanie dwucukru maltozy),

po 30 min raczej nie będzie negatywnej próby jodowej a będzie na bank po godzinie warzenia już na etapie warzenia w temp 72C(ja już (8 warka za mną) odchodzę od sprawdzania próby jodowej),

Z wysładzaniem pojadę do 3 blg

nie wiem o co chodzi z tym podjechaniem do 3BLG (jeżeli o to co przypuszczam to brzeczka sama zdecyduje na ile podjedzie po fermentacji, ja miałem poniżej 2 BLG a przed fermentacją 12BLG)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to dobry pomysł- taka 12 zacierana na wytrawnie będzie według mnie pusta w smaku, ja zostawiłbym recepturę bez zmiany czasów, a nawet zaczął od 40 st C

Tylko jak prawie wszystko się scukrzy w 62 to skąd pojawi się treściwość

Edytowane przez slawek1k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co zmieniac receptury, chyba ze na bazie FAH chcesz zrobic zupelnie inne piwo.

Sam niedlugo zamierzam warzyc FAH, tylko na aromat dam Cascade. Surowce mam, juz nie moge sie doczekac :)

Edytowane przez ZZZabioreCiButy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Receptura pierwotna trochę dziwna, te 40 °C zupełnie niepotrzebne. Słusznie chcesz zupełnie z niej zrezygnować.

 

Pierwszą przerwę zostaw krótką. Nie rób wygrzewania na koniec, to strata czasu.

 

Edit: uważaj na Magnum bo w recepturze ma 9% AA normalnie ma dwa razy więcej

Edytowane przez fidoangel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edit: uważaj na Magnum bo w recepturze ma 9% AA normalnie ma dwa razy więcej

Nie pisz takich rzeczy, bo ktoś nie sprawdzi i weźmie to za pewnik. Magnum (jak i inne chmiele) ma różną zawartość alfa-kwasów.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie bardzo się mylę bo słowo "normalnie" odnosi się do "normalnego" roku a wtedy Magnum ma ponad 16%AA. Tegoroczne 12% to odstępstwo od reguły a 9% to w życiu nie widziałem.

Ostrzeżenie jest jak najbardziej na miejscu. Z Magnum zawsze trzeba bardzo uważać bo ma bardzo ostrą, piołunową goryczkę i przedawkowanie powoduje dłuuuuugą niepijalność. Osobiście zupełnie odradzam stosowanie Magnum z powodu charakteru uzyskiwanej goryczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie bardzo się mylę bo słowo "normalnie" odnosi się do "normalnego" roku a wtedy Magnum ma ponad 16%AA. Tegoroczne 12% to odstępstwo od reguły a 9% to w życiu nie widziałem.

Ostrzeżenie jest jak najbardziej na miejscu. Z Magnum zawsze trzeba bardzo uważać bo ma bardzo ostrą, piołunową goryczkę i przedawkowanie powoduje dłuuuuugą niepijalność. Osobiście zupełnie odradzam stosowanie Magnum z powodu charakteru uzyskiwanej goryczki.

Faktycznie Nawet w Wiki stoi że ma od 12 do 14 %. W takim razie dam 20 gram Magnum pewnie nie przesadzę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oprócz tego ile, ważne jest na ile minut i tu mogą być dla Ciebie pomocne kalkulatory dostępne w zakładce media > pliki np ten:

http://www.piwo.org/files/file/16-obliczanie-ibu-metodami-ragera-i-tinsetha/

 

swojego czasu ściągnąłem sobie z piwo.org zamieszczony przez jednego z kolegów forumowiczów kompletny kalkulator który oblicza BLG, kolor i IBU czyli główne rzeczy które potrzeba , bardzo przydatny. Nie doszukałem się go teraz na portalu więc załączam w załączniku (tam sobie pozmieniasz sobie parametry ile jakich słodów i ile chmielu jakiej mocy itp )

kalkulator bezstylowiec 23.12.2013r..xls

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 

Ostrzeżenie jest jak najbardziej na miejscu. Z Magnum zawsze trzeba bardzo uważać bo ma bardzo ostrą, piołunową goryczkę i przedawkowanie powoduje dłuuuuugą niepijalność. Osobiście zupełnie odradzam stosowanie Magnum z powodu charakteru uzyskiwanej goryczki.

 

Co proponujesz alternatywnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwsze swoje piwo wybrałam własnie to piwo m.innymi równiez dzięki sugestiom kolegów z tego forum.Chciałabym finalnie uzyskać piwo o nie duzej goryczce [moi domownicy przyzwyczajeni do Żywca ,Tyskiego,Lecha]natknęłam się równiez na nieco zmodyfikowany przepis http://domowybrowarmole.blogspot.com/2012/12/piwo-mezowe-w-koncu.html

trochę mnie wystraszyłeś tym magnum,dlatego pytam o jakiś zamiennik ,czy alternatywe .Jak się odniesiesz do tej drugiej receptury?[zastapienie chmielu Lubelskiego -chmielem Saphir?]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tam się nie znam,ale to z tematu jest na samyn słodzie pilzneńskim i to 6kg,[mocniejsze] to co proponujesz pale ale to pół na pół prawie pomieszane z ciemniejszymi monachijskim i karmelowym ,ale moze to faktycznie nieduża różnica[abstrahując od chmieli]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bój się, tego Magnum, ja swoje warzyłem tak:

 

Full Aroma Hops, Carlberg

produkty z Centrum Piwowarstwa z Opola

- słód pizeński 4 kg

- chmiel goryczkowy "magnum" (sysunie) dałem 20 g na całe 90'

- chmiel aromatyczny "lubelski" (sysunie) 40 g po 45' potem jeszcze 13 g 5' przed końcem

 

Zacieranie: Dnia 21.01.2014 godz. 10:00

Garnek emalia nówka pojemność 30 L , kuchnia gazowa (domowa)

woda kranówka ciepła 14 L miała 45o

do tego poszedł słód i podgrzane do 61o ciągle mieszać zwłaszcza po dnie (tak mi wychodziło: wzrost o 1o to około 1' grzania)

przerwa 10' ale po 4' jeszcze 1' grzania bo temperatura spadła do 60o

Następnie grzanie do 72' nadal mieszać nie nerwowo powoli

Przerwa w tej temperaturze przez 45' ,kilka razy podgrzewałem po około 1' bo spadało do 70'

po pół godzinie próba jodowa była już ok (nie barwiło się pozostawało żółte)

Wygrzałem jeszcze do 76o i po 10' przełożyłem zacier do filtratora (wężyk z oplotu)

Odczekałem jeszcze 10' i rozpocząłem filtrację (męty leciały przez jakieś 1,5 L)

Do wysładzania użyłem 8 L wody 78'. ( Zmierzyłem Blg wyszło 13 )

Po chmieleniu po 90' Blg wyszło 15. Dolałem 3,5 L wody przegotowanej i Blg doszło do 12,5

Poem garnek powędrował na dwór -5o zbicie temp. do 20o ( godz. 20:00 )

Przelałem z garnka do butli fermentacyjnej przy użyciu wężyka ostrożnie przez filtr z jałowej gazy zatrzymywały się na nim fragmenty chmielowych szyszek. Dodałem drożdże Safale S-04 które na godzinę wcześniej wsypałem do 250 ml wody 20'. Butle ustawiłem w pomieszczeniu 20o i godz. 21:00 :beer:

Fermentuje bez rurki w szklanym balonie 35 L. Nie potrzebuję gęstwy, więc będzie tam do 3 tygodni i do butelek :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry coś mi się pomyliło z tymi kg faktycznie jest z 4kg -reszta postu bez zmian

Czy coś byś zmienił w tej recepturze i sposobie warzenia Grzecholiny ,czy mogę się zawzorować na jego przepisie?[ja chcę uzyskać piwo o goryczce nie przekraczającej 30-35 IBU,zważywszy,ze moi domownicy do tej pory pili komercyjne ,które mają chyba max 20 IBU]

Edytowane przez betiglo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sorry coś mi się pomyliło z tymi kg faktycznie jest z 4kg -reszta postu bez zmian

Czy coś byś zmienił w tej recepturze i sposobie warzenia Grzecholiny ,czy mogę się zawzorować na jego przepisie?[ja chcę uzyskać piwo o goryczce nie przekraczającej 30-35 IBU,zważywszy,ze moi domownicy do tej pory pili komercyjne ,które mają chyba max 20 IBU]

 

6kg jest w wersji na większą warkę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry coś mi się pomyliło z tymi kg faktycznie jest z 4kg -reszta postu bez zmian

Czy coś byś zmienił w tej recepturze i sposobie warzenia Grzecholiny ,czy mogę się zawzorować na jego przepisie?[ja chcę uzyskać piwo o goryczce nie przekraczającej 30-35 IBU,zważywszy,ze moi domownicy do tej pory pili komercyjne ,które mają chyba max 20 IBU]

Witam

Co do ilości chmielu Magnum na goryczkę to daj 18gr na 60 minut wyjdzie ci wtedy przy 12BLG i 24L nastawnej według Ragera 30IBU, według Tinseth 23IBU sam robiłem według tej receptury poziom goryczki przy 18gr Magnum według mnie jest nie za wysoki, nie zalegający ok. Natomiast ja osobiście zmieniłbym chmiel na aromat na jakiś inny i nie dodawałbym na cicha zwłaszcza lubelskiego, następną chcę zrobić z chmielem Sybilla zobaczymy jaka będzie różnica. Ale to już kwestia jak komu aromat lubelskiego podchodzi więc ta moja sugestia to kwestia indywidualna.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.