Skocz do zawartości

Jak uzyskać wędzonkę a'la Schlenkerla Rauchweizen


Howser

Rekomendowane odpowiedzi

Zasmakowała mi ostatnio Schlenkerla Rauchweizen, chciałbym zrobić piwo z podobną wędzonką jak ta znaleziona w tamtym piwie. Chodzi mi o wędzonkę delikatną, wpadającą w kompot z suszu. Nie mam doświadczenia z piwami wędzonymi stąd pytanie do was - który słód wnosi tą owocową wędzonkę? I w jakim udziale zasypu dobrać go, żeby wędzonka nie przesłoniła aromatów weizenowych? Ewentualnie jeśli ktoś ma na swoim koncie piwo o podobnym charakterze i smaku to będę wdzięczny za przepis/link do zapisków.

Wujek google niestety nie potrafił podpowiedzieć niczego konkretnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100% Weyermann i trochę Stainbacha :)

 

Rozumiem, że chodzi o Steinbach wędzony bukiem, taki o: http://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/slody/specjalne/wedzony_5,3_ebc_steinbach_1_kg

A ten Weyermann? Jedyny, który znalazłem to http://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/slody/specjalne/wedzony_4-8_ebc_weyermann_1_kg ale to dawałoby 100% zasypu słodów wędzonych. Wędzonka nie będzie wtedy za mocna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja proponuję zamiast słodu wędzonego dać wędzonych śliwek (jeszcze są do kupienia), jak dla mnie dają bardzo fajną wędzonkę. Robię takie piwo co roku i co roku schodzi na pniu.

[edit]

oczywiście można też połączyć słód wędzony ze śliwką, ale dopiero w tym roku tak robiłem, także efekt jeszcze nie do końca znany - młode piwo było ekstra, zobaczymy jak się nagazuje.

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja dawałem między 200g-500g (na ostatnie 15') na 20l w zależności jak bardzo wędzone piwo lubisz. Mi najbardziej pasowała dawka 250-300g

 

[edit]

Śliwki daję w całości, jak znajdę to nawet z pestkami.

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepsze jakie trafiłem były przed świętami na targowisku/hali targowej. Ostatnio dobre były też w lokalnym warzywniaku, niestety troszkę mniej aromatyczne. Z tym towarem trzeba się śpieszyć (jest sezonowy) zaczyna się w listopadzie i kończy na przełomie stycznia i lutego. Najlepsze są takie mocno wilgotne śliweczki, te suche nie dają tyle aromatu.

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepsze jakie trafiłem były przed świętami na targowisku/hali targowej. Ostatnio dobre były też w lokalnym warzywniaku, niestety troszkę mniej aromatyczne. Z tym towarem trzeba się śpieszyć (jest sezonowy) zaczyna się w listopadzie i kończy na przełomie stycznia i lutego. Najlepsze są takie mocno wilgotne śliweczki, te suche nie dają tyle aromatu.

 

Potwierdzam, są jeszcze w hali targowej :) Dziś kupione 300g wędzonych z pestką za 5.40PLN. W aromacie bardzo zbliżone do tego co czułem w Rauchweizenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ja kupiłem śliwki tutaj:

http://allegro.pl/sliwki-suszone-wedzone-bez-pestek-500gswiat-smakow-i3983317220.html

nie znam się kompletnie na wędzonych śliwkach, ale te są właśnie takie wilgotne i mają mocny, wędzony aromat. Zobaczymy, jak sprawdzą się w piwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam zielonego pojęcia, zwykle kupuję dzień/dwa przed warzeniem, ale przecież w sklepie leżą od listopada, a jak warzę w styczniu, to już jest kilka miesięcy. Wsadź do lodówki i nie powinno być problemu do marca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wykorzystujac temat zapytam jak starzeje sie domowe, wedzone piwo? Czy jest to piwo, ktore 'lubi' a przynajmniej nie przeszkadza mu stosunkowo dluzszy okres przechowywania, nie zatraca wedzonego charakteru czy tak jak piwa chmielone na zimno/pszeniczne roznego rodzaju przeznaczone jest raczej do w miare szybkiej konsumpcji?

Edytowane przez Lodzermensch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.