Jump to content

IPA na NZ chmielu


Maszat
 Share

Recommended Posts

Witam :). Zamówiłem troszkę surowców i zamierzam uwarzyć IPE (15-16 blg) na Nowo Zelandzkim chmielu Motueka 7,2% alfa kwasów. Chciałem uwarzyć single hop jednak martwię się czy chmiel ten niema za mało alfa kwasów i czy goryczka nie będzie ciągnąca nieprzyjemna ?. Celuje w 60 -70 IBU i wychodzi ze do chmielenia użyję 90g Motueki i do chmielenia na zimno 40g. Czy taki single hop ma sens czy jako pierwsza dawkę chmielu dać chmiel Bravo który ma 16% alfa kwasów ? :) Zależy mi żeby goryczka była przyjemna nie trawiasta.

A drugie pytanie, co myślicie o niemieckim chmielu Mandarina Bavaria nadaje się do India Pale Ale ? podobno daje aromat mandarynki co mnie zaciekawiło bardzo ;)

Edited by Maszat
Link to comment
Share on other sites

Hej :)

Co do alfa-kwasów to ja w swoim ostatnim piwie użyłem Marynki - 6.9 alfa-kwasów (40 g ) i Fuggles - 5.9 alfa-kwasów (30 g) na 17 litrów i wyciągnąłem z tego prawie 80 IBU (z tego co pamiętam to dokładnie było chyba 78 IBU). Goryczka jest krótka, mocna, przyjemna, nie zalega. Co do tych konkretnych chmieli to nie miałem z nimi jeszcze do czynienia, tak więc nie wiem, ale jednak spodziewałbym się raczej dobrego efektu. W sumie jak nie spróbujesz to też nie będziesz wiedział :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.