Skocz do zawartości

Fermentacja


Oukland

Rekomendowane odpowiedzi

Jak masz jeden to zostaw go na tydzień jeszcze a potem ewentualnie zdekantuj do tego garnka ale zdezynfekowanego, gdzie będziesz miał już syrop z cukrem, umyj fermentor, zdekantuj z powrotem do fermentora i tak rozlewaj. Ale to straszna gimnastyka. Najlepiej kup dodatkowy fermentor, to nie majątek 20-30 zł a mniej kombinowania i mniej obaw o zakażenia, utlenienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 77
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Tak ma kranik ;) myślałem żeby zlać do 30l gara zmieszac z syropem i butelkowac z gara. Albo przelac do gada umyc fermentor wlac do gara i zostawic na cicha no innych pomyslow nie mam

Cukier miarką do butelki, o ile ją masz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cukier miarką do butelki, o ile ją masz

Mam bez przesady aczkolwiek piwo gdzie cukier wsypywany jest wprost do butelki po przelaniu do niej szybko sie pieni i wzburza a moja młotkowa kapslownica (Tak wiem sam problem z taka ale nie mam wolnych srodkow na te wydatki) mimo tygodnia treningu nie pozwala na pewne mega szybkie zakapslowanie butelki dlatego zdecydowałem sie na syrop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze co jest z moim lagerem dzisiaj zmierzyłem blg żeby przelac na cicha i wynosi ono 4blg 3 dni temu wynosiła 4,5blg czy fermentacja burzliwa sie skończyła czy może napowietrzyc porządnie piwo i poczekać czy przelewać na cichą żeby sobie tam odfermentowała ?

Edytowane przez Oukland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli spadla Ci gestosc w ciagu tych 3 dni to znaczy ze jeszcze dofermentowuje. zmierz ponownie za kilka dni... rozumiem ze nie masz fermentora zeby przeprowadzic cicha fermentacje .W takim wypadku zostaw jak jest i proponuje zrobic zamowienie w jakims sklepie na nastepne warki uwzgledniajac zakup dodatkowych fermentorow ;) jak dojdzie to bedziesz mial jak zrobic cicha badz butelkowac :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te brewkity -taka ich uroda ,ze odfermentowuja tylko do 4 Blg?, czy to wina jakichś lichych drożdzy w zestawie? Mój pierwszy Coopers tez stanął i chyba stoi na tych czterech stopniach.Jak wam generalnie odfermentowują te puchy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się ,czy komuś odfermentowały do nizszych wartości ?

Czy wyższe finalne Blg oznacza bardziej słodkie posmaki ,czy tylko mniej procentów ?

Ludziom często odfermentowują do 1-2Blg

Oznacza to pełniejszy smak i większą ilość procentu.

 

Edit: szybsze palce niż głowa po piwach :-D

Edytowane przez piwosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pociągnę jeszcze -,czyli bardziej w kierunku wytrawne- im mniej zostanie finalnie tego Blg?

Nie wiem czy wiesz co oznacza Blg. 1 Blg to 10g cukru w 1l wody. Co daje proste rozumowanie, więcej cukrów -> piwo bardziej pełne, mniej cukrów -> bardziej wytrawne. :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzadko na tym forum piszę, bo mam zbyt małe doświadczenie aby doradzać innym. Jak czegoś nie wiem, to przede wszystkim szukam odpowiedzi na pytania które mnie nurtują. Teraz jednak napiszę.

Piwosz zasugerował, że im niżej zejdzie poziom cukru, to tym mniej alkoholu. Jest jednak odwrotnie: Im większa różnica pomiędzy początkowym blg, a końcowym, tym więcej alkoholu.

Robiłem tylko jednego brewkita, też zszedł mi tylko do 4 blg. Piwo jak dla mnie było paskudne. nigdy więcej żadnej puchy.

A co do wytrawności, lub pełności,słodowości piwa, to te różnice wynikają z zacierania, tzn. im dłuższa przerwa maltozowa (62-63 st.C) tym piwo jest bardziej wytrawne, Krótka maltozowa i długa dekstrynująca (72-73 st. C) tym piwo bardziej słodowe.Większość moich warek była wytrawna. Teraz dominują piwa z krótka przerwą maltozową,

Edytka:

Piwosz zdążył napisać kolejny post. Z pierwsza częścią jego zdania zgadzam się, z drugą nie.

Edytka nr 2:

Zagalopowałem się . Piwosz niczego nie sugerował, jednak wg mnie, o wytrawności a pełności piwa, nie decyduje to ile zjedzą drożdże, tylko sposób zacierania, o którym napisałem wyżej.

Edytowane przez Krzysztoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jasne, że im więcej cukrów zjedzonych przez drożdże tym więcej procentów w piwie! Dzięki za wytknięcie błędu... Po piwie zdarza się zapomnieć, aby sprawdzić co się napisało :-)

Co do zacierania i poziomu odfermentowania to to są chyba wynikające z siebie rzeczy. Zatrzesz na słodko ( dłuższa przerwa dekstrynująca ) to więcej dekstryn w piwie, mniejsze odfermentowanie, większa pełnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o odfermentowanie to powiedzcie mi na ile wiarygodny jest FFT? W piątek warzyłem AIPA 16blg na drożdżach S-04 i test FFT po 4 dniach na tych samych drożdżach w temp. około 24-27C pokazał 3 blg. Czy jeżeli np. w niedzielę zrobię pomiar i będzie 3blg to mam 100% pewność, że niżej piwo nie odfermentuje? Dodam, że fermentacja przebiega w temp 18-20C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o to żeby od razu po tygodniu butelkować ale chciałbym zrobić cichą w tym samym fermentorze bez przelewania. Chciałbym też chmielić na zimno i chcę wrzucić chmiel do odfermentowanego już piwka potrzymać z chmielem z 4-5 dni i dopiero butelkować. Pewnie wyjdzie na to, że i tak zaczekam z 2 tygodnie i wtedy dopiero wrzucę chmiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.