Skocz do zawartości

Fermentacja


Oukland

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 77
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

 

 

 

 

fermentacja ruszyła uff ;) Teraz kolejne pytanie czy wlanie do brzeczki syropu(wyliczonego) przy przelewie do butelek do dobry pomysl ? jeśli tak to czy konieczne jest zamieszanie brzeczki z syropem

 

teraz to zostaw te piwo na 12 dni. później pisz co chcesz zrobić dalej ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to raz a dwa na forum znalazlem gdzies trick z dodaniem zelatyny zeby wszystko ladnie na dno siadlo czy to tez dobry pomysl :)

Jeśli to Twoje pierwsze piwo to dałbym sobie spokój z żelatyną, wszystko po kolei małymi kroczkami. Jeśli chcesz możesz na kilka dni przed butelkowaniem obniżyć temperaturę (ok 3-4°C), wszystkie drożdże powinny ładnie osiąść na dnie fermentora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przygodach z brewkitami w piątek popełniłem pierwszą wakę z chmieleniem ekstraktów. Na początek wybrałem coś prostego...

http://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/zestawy_surowcow/redakcyjne_z_ekstraktow/jasne_pelne_12_blg_-_gorna_fermentacja

W sumie wszystko odbyło się bez problemów, tylko zaskoczyła mnie wartość blg- wynosiła ona 15 przy 17,5 litrach brzeczki (chyba poszło trochę za mało wody, ale w sumie nie ma tego złego...). Fermentacja ruszyła po ok 16 godzinach (drozdże safale 04)- w rurce istna rewolucja- po 4 godzinach nastąpił spokój- oczywiście nic nie dotykałem, choć nie dawała mi to spokoju i co się okazało- fermentor się rozszczelnił (domknąłem i dalej bulga). W tym miejscu mam pytanie moge fermentować w dwóch miejscach (kuchnia i piwnica) obecnie fermentor stoi w kuchni gdzie temp wynosi 24 stopni (na termometrze ciekłokrystalicznych na brzeczce pokazuje 25)- czy powinienem dokończyć burzliwą w piwnicy gdzie jest ok 16 stopni, czy teraz już nie ma sensu przenosić, a może po prostu cichą zrobić w piwnicy. Powiem szczerze, że wolałbym uniknąć piwnicy, bo mieszkam na 4 piętrze, a wnoszenie i znoszenie pełnego fermentora po schodach nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy... W sumie fermentacja trwa już 48 godzin i pewnie większość cukrów jest już przeżarta i nie wiem czy zmiana temepratury coś da? Co myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oukland -> 2,5 powinno być wystarczające. Zresztą w programie są pokazane poziomy nasycenia CO2 dla poszczególnych stylów

 

vpatyk -> a nie możesz zakręcić kaloryferów w kuchni?

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm dzisiaj pobrałem próbke swojego lagera z brewkitu 6 dzien fermentacji jest około 4 blg wiec jeszcze niech ze 3 dni pochodzi i nastepny pomiar sprobowalem probke no piwko to to jeszcze nie jest raczej woda z alkoholem i drozdzami ale to jeszcze nie czas na nie wiec sie nie przejmuje jednak zaniepokoił mnie mocno mydlany posmak próbki zniknie on czy po prostu cos skopałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no mam 50g chmielu na goryczke ale jak to jest piwo z brewkitu to powiem szczerze ze troche mi szkoda :D a pytanie jest inne nie posiadam drugiego fermentora jednak wiele razy spotkalem sie tu z czyms takim jak cicha fermentacja w tym samym fermentorze jak wyglada taki proces i czy cos daje wgl. No i najważniejsze pytanie skąd to mydło

Edytowane przez Oukland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.