Jump to content

cascadian dark ale - prośba o opinie

jameszela
 Share

Recommended Posts

Witam! Na swoim koncie mam 7 warek (4 z zacieraniem) i mam wielką ochotę na cascadian dark ale. Przeglądając forum, czytając opinie powstało coś takiego:

Słody:

Słód pilzneński Premium 2-5 EBC Weyermann - 5 kg

Słód karmelowy jasny Carahell 20-30 EBC Weyermann - 0,5 kg

Słód Carafa typ II 1100-1200 EBC Weyermann - 0,5 kg

Słód belgijski palony Biscuit 50 EBC - 0,25 kg

Cukier - 0,25 kg

Chmiele:

Chmiel Chinook - 30 g

Chmiel Cascade - 60 g

Chmiel Willamette - 30 g

Chmiel Citra - 30g

Drożdże:

Drożdże Safale US-05

Zacieranie:

67°C - 60 min - słody jasne

po negatywnej próbie jodowej Carafa - 10 min

Chmielenie:

30 g - Chinook - 70 min

30 g - Cascade - 45 min

30 g - Wiliamette - 15 min

30 g - Citra - 5 min

0,25 kg - Cukier - 5 min

Chmielenie na zimno:

30 g - Cascade

Czy gdzieś popełniłem błąd?

Daj mniej palonego. 300g wystarczy. I dodaj go na sam koniec, przed samym przelaniem do filtracji.

Nie rozumiem po co cukier.

Chmielenie na goryczke zrobil bym jedna porcja chmielu dodana na 60-70min. Dodawanie Cascade na 45 min nic nie wniesie do smaku/aromatu i jest pewnym marnotrawstwem.

Chmiel dla aromatu daj przy wylaczeniu palnika.

Rozważ zamianę chmielu. Chinnook daje fajny iglasty aromat, który dużo lepiej komponuje się z aromatami palonymi niż chmiele typowo cytrusowe. Na goryczkę możesz dać nawet jakiś "zwykły" chmiel typu Magnum, Iunga czy Perle

Cukier? Po co? Daj 150g palonego. wywal Cascade z chmielenia na 45 min.. szkoda chmieli. Ja bym chmielił tak:

30 g - Chinook(Warrior, Millenium, Marynka coś w ten deseń) - 60 min -> na goryczkę, w zalezności jakie IBU chcesz osiągnać. IMHO uważam, że szkoda Chinook'a na goryczkę. Zaopatrz się w Warrior'a lub Marynkę

15 min - 15 g Cascade 15 g Citra

5 min - 10 g Cascade 10 g Citra

0' - hop stand w 71C przez 30 min - 15 g Cascade 15 g Citra 15 g Chnook

na zimno przez 5 - 7 dni po 20 g Cascade Citra oraz Chinook.

Panowie po co cukier? Jak ktoś lubi bardzo wytrawne piwo bo przez dodatek cukru drożdże nawet us-05 niżej schodzą. Mój przykład z dodatkiem cukru wynik 2 Plato z ekstraktu 16,5. Bez cukru 5,5 Plato z 17. Więc jeśli ktoś lubi bardzo wytrawne odmiany to sypie cukier. Przez to piwo wydaje mi się być jeszcze bardziej pijalne. W każdym razie w smaku jakoś nie wyczuwam bezpośrednio cukru a efekt jest w fermentacji.

To ja się delikatnie podepnę do tematu. Czy taki karmelowy może być czy lepiej zainwestować w ciemniejszy?

http://twojbrowar.pl...as-fawcett.htmlPytam bo chce żeby

Pytam bo chce żeby był w miare dobrze wyczuwalny w piwie.

Edited by RobertJ

Dokładnie po to cukier:) Chce się sam przekonać jaka będzie różnica z i bez:) Po to się robi w domu piwo prawda?;p

Czyli więcej chmieli na zimno i przy gotowaniu dać coś na goryczkę, a potem dopiero ostatnie 15 minut i wyłączenie palnika?

To ja się delikatnie podepnę do tematu. Czy taki karmelowy może być czy lepiej zainwestować w ciemniejszy?

http://twojbrowar.pl...m bo chce żeby

Może być, ale pamiętaj, że to nie wszystko. Musisz pomyśleć jeszcze o jakimś ciemniejszym słodzie. Może być Carafa typ III, albo jak w moim przypadku, Palone ziarno jęczmienia ale w bardzo małej ilości i dodane na ostatnie 10-5 min zacierania.

Edited by mat

http://twojbrowar.pl...m bo chce żeby

Może być, ale pamiętaj, że to nie wszystko. Musisz pomyśleć jeszcze o jakimś ciemniejszym słodzie. Może być Carafa typ III, albo jak w moim przypadku, Palone ziarno jęczmienia ale w bardzo małej ilości i dodane na ostatnie 10-5 min zacierania.

Chodziło mi tylko o ten karmelowy, O reszcie już wiem. Zapytałem bo ten karmelowy mam w domu, i główkowałem czy zamawiać ciemniejszy, czy ten może zostać. Dzięki za odpowiedz. :)

Witam! Na swoim koncie mam 7 warek (4 z zacieraniem) i mam wielką ochotę na cascadian dark ale. Przeglądając forum, czytając opinie powstało coś takiego:

Czy gdzieś popełniłem błąd?

To sprawdzona receptura scoobiego Darth Vader, sam z niej korzystałem i muszę przyznać, że to bardzo dobre piwo. Zasypu bym nie zmieniał, co do chmielenia to można je podrasować zgodnie z sugestią mata. Powodzenia