Skocz do zawartości

Program do warzenia


Tezi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zacnych piwowarów :okey:

 

Zamierzam zabrać się do napisania programu w stylu Pro-Mash czy Brewtarget. Po co? A bo myślę się czegoś nauczyć i przy okazji zrobić coś pożytecznego. Tutaj prośba do Was, abyście mi napisali czego Wam brakuje w w/w programach, co chcielibyście dodać, jak widzielibyście to wszystko wizualnie, czego oczekujecie itp itd. Każdy pomysł jest mile widziany i może coś wnieść do tego projektu. Przeglądałem już pliki zamieszczone na tym forum i myślę, że część z nich na pewno się przyda.

 

Program oczywiście będzie darmowy i udostępniony na forum :) Mam również nadzieje zrobić wersję na Androida czy Linux'a.

 

Myślę zacząć robić ów projekt po sesji, ale chciałbym już teraz zasięgnąć Waszych opinii.

 

P.S: Jeżeli pomyliłem dział to przepraszam i proszę o przeniesienie, ale to miejsce wydało mi się najbardziej odpowiednie.

P.S 2: Jeżeli uważacie ten temat za zaśmiecanie forum, dajcie znać, a sam zgłoszę go administracji do usunięcia :P

 

Z góry dzięki za pomoc

 

Tezi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystam z brewtargeta i brakuje mi dwóch rzeczy:

1. rubryki w zasypie, która mówiłaby ile BLG da każdy ze składników

2. kreatora piwa - ustawiasz parametry docelowego piwa a program generuje Ci recepturę (np. zaznaczasz barwę, ilość alkoholu, BLG, IBU, cechy w stylu "owocowość", "goździki", "aromat wędzony")

 

W ogóle pkt 2. nadaje się na całkiem osobny program, ale myślę, że miałoby to potencjał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lary:

1. Myślałem już o tym,

2. Podoba mi się ten pomysł i faktycznie ma potencjał, a myślę że nie będzie bardzo trudny do zrobienia

 

Jejski:

No nie powiem, magazyn surowców, najlepiej w miarę aktualny byłby naprawdę pożytecznym rozwiązaniem, ale tutaj jest ten problem, że trzeba by to aktualizować najprawdopodobniej ręcznie

 

Dzięki za zainteresowanie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Android i linux to podstawa. Popieram ideę programu i mam nadzieję, że będzie to temat rozwojowy.

Co do funkcjonalności to ja mam problem z bazą danych programu gdyż program mam na kilku urządzeniach w domu a jedną bazę danych. Najlepiej żeby była multiplatformowa. tj na tablecie z andkiem, pc z windą i laptokiem z linuxem ma działać to by było coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malinowy Jęczmień:

Notatnik - najbardziej muliplatformowa baza danych :D Oczywiście żartuje, będę musiał się zastanowić nad tym problemem

 

Mat:

Mam zamiar pisać w Javie :okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram opcję magazynu w programie z czymś co by można było nazwać planowaniem/kloejkowaniem warek.

Tz. z możliwością zaznaczenia, które przepisy chcemy zrealizować i stany magazynowe pokazują jakich składników mamy dość, a których braknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno jest pewna luka jeśli chodzi o apki dla Androida. Jest Beersmith, ale licencja PC + apka to już wydatek około 100zł.

 

Pomyślałbym raczej nad aplikacją mobilną współpracującą z BT niż nad zupełnie nowym programem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Makaron:

Klasycznie, Swing. Od razu jeszcze napiszę, że używam Keplera. Z pomocy chętnie skorzystam :okey:

 

Przybysh:

Jeżeli chodziłoby mi tylko o zwiększenie funkcjonalności to racja, ale ja chce się też czegoś nauczyć, zrobić od podstaw. Tak, tak, zaraz padnie odpowiedź, że rozbudowując BT też się czegoś nauczę, ale to jednak już nie to samo, szczególnie że nie zależy mi jakoś wybitnie na czasie i mogę nad tym trochu posiedzieć i się pobawić :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam!

Dzisiaj dłuższa lekturka. Opiszę to, co zamierzam umieścić w programie a jak czegoś wg Was brakuje, to piszcie w komentarzach (pewnie o czymś zapomniałem).

· Obliczanie przewidywanej gęstości początkowej (przy podanej wydajności, ilości surowców, zakładanej końcowej objętości warki)

· Obliczanie przewidywanej gęstości końcowej

· Obliczanie zawartości alkoholu

· Obliczanie barwy

· Obliczanie goryczki

· Obliczanie wartości energetycznej

· Obliczanie gęstości przed gotowaniem

· Konwerter jednostek

· Kalkulator ilości drożdży

· Kalkulator ilości surowca do refermentacji

· Baza surowców (ogólna baza słodów z najpopularniejszych słodowni, najpopularniejszych chmieli, drożdży i dodatków do piwa, pogrupowanych względem typu np. chmiele na aromatyczne, goryczkowe, uniwersalne, słody na jasne, karmelowe, ciemne, specjalne, dodatki niesłodowane, pszeniczne, drożdże na dolnej i górnej fermentacji)

· Baza posiadanych surowców (myślę że można pokusić się o możliwość przechowywania takiej bazy lokalnie lub na własnym serwerze)

· Generator receptury (na podstawie tego, czego oczekujemy, tego co akurat mamy pod ręką)

· Podawanie przewidywanych cech w smaku i aromacie ze względu na użyte surowce

· Baza receptur własnych

· Baza receptur z wiki.piwo.org (oczywiście jeżeli otrzymam na to zgodę) ze słodów i z ekstraktów

· To o czym zapomniałem

· Polecane surowce do konkretnego stylu (każdy surowiec będzie „otagowany” dzięki czemu po wyborze stylu w pierwszej kolejności wyświetlą nam się proponowane surowce)

· Możliwość modyfikacji, dodawania, kasowania surowców z bazy

· ?Wskazówki dla początkujących?

· Wyszukiwarka (po nazwie/tagach z wyborem czy szukamy surowców, receptur lub ogólne wyszukiwanie)

 

Chyba tyle. I Jeszcze jedna do Was prośba. Napiszcie jak widzicie rozmieszczenie graficzne tego programu, podział na okienka itd. Chodzi mi o to, żeby program był jak najbardziej przejrzysty dla jak największej ilości osób. Mile widziane przykładowe rozmieszczenia np. w paincie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do bazy surowców, to najlepiej jakby te z BS2 albo BT dało się zaimportować.

Z obliczanych parametrów przydałyby się jeszcze

- Odparowywanie

- Objętość przed gotowaniem

I to czego mi w funkcjach brakuje w innych programach:

- Liczenie średnioważonej ceny zakupu tego samego surowca (do kalkulacji kosztów piwa)

- Trzymanie surowca w kilku wersjach (a nie w postaci np. Citra 2011, Citra 2012 itp)

- Zmiana koloru przy zacieraniu dekokcyjnym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

· Baza receptur z wiki.piwo.org (oczywiście jeżeli otrzymam na to zgodę) ze słodów i z ekstraktów

Bardzo dobry pomysł.

Narzędzia refraktometru też by się przydały.

Napiszcie jak widzicie rozmieszczenie graficzne tego programu

Tu raczej taki standard jak BS czy BT.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam po dłuższej przerwie.

 

Niestety nie zrobiłem jeszcze GUI, bo nie miałem czasu, a jak miałem czas to zawsze znalazło się coś innego do roboty ;) Jednak siadłem i zrobiłem ogólny plan jak miałoby to wyglądać. Jest to tylko główne okienko, resztę też mam już mniej więcej zaplanowaną, ale to okno jest najważniejsze. Przyciski 1-8 będą miały własne ikonki, ale puki co są ponumerowane. Chcę poznać Waszą opinię co do tego okienka zanim zacznę je pisać. Jak go zrobię, to wrzucę tutaj do przejrzenia. Brakuje czegoś tutaj jeszcze? Możliwe że coś przegapiłem.

 

post-8354-0-81655400-1395956227_thumb.png

 

EDIT:

1.Brakuje ustawienia temperatury zacierania

2.Pierwszy suwak jest w złym miejscu - powinien być przesunięty w prawo, zaraz przed "Spis receptur".

Edytowane przez Tezi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy program podczas wpisywania surowców do receptury będzie je automatycznie odejmował ze stanu magazynu?

 

Tak, tak właśnie mam zamiar zrobić, będzie odejmowane. Jeżeli będzie brakowało Ci jakiegoś surowca, to będzie on powiedzmy pokazany na minusie w kolumnie "posiadane surowce" i powiedzmy zmieni kolor na czerwony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.