Skocz do zawartości

Początkujący piwowar potrzebuje pomocy - pierwsze zacieranie


Gorst

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jestem początkującym piwowarem, do tej pory zrobiłem jedną warkę 5l. Jutro zamierzam nastawić 15l i tu właśnie jest pewien problem.

 

Dysponuję garnkiem o pojemności 10l (w sumie więcej niż 8 lepiej nie nalewać, bo wykipi).

 

 

 

Biorę się za lekko zmodyfikowany przepis http://www.piwo.org/receptury/full-aroma-hops/.

 

I teraz pytania:

 

 

1. Mogę zacierać w 8l wody używając proporcji na 10l po czym wysładzać do 15l?

 

2. Dodatkowo - jak można domowym sposobem przeprowadzić próbę jodową? Jak można ją pominąć?

 

3. Czy filtrowanie tetrowe pieluchy to dobry pomysł? Jak można inaczej?

 

4. Czy dodatkowe chmielenie na zimno w fermentorze może zakazić brzeczkę?

 

 

Bardzo bym prosił o w miarę szybką odpowiedź, gdyż już jutro chciałbym się za wszystko zabrać, z góry dziękuję. :)

 

 

dori

Edit - uszczegółowienie tematu

Edytowane przez dori
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jestem początkującym piwowarem, do tej pory zrobiłem jedną warkę 5l. Jutro zamierzam nastawić 15l i tu właśnie jest pewien problem.

 

Dysponuję garnkiem o pojemności 10l (w sumie więcej niż 8 lepiej nie nalewać, bo wykipi).

 

 

 

Biorę się za lekko zmodyfikowany przepis http://www.piwo.org/receptury/full-aroma-hops/.

 

I teraz pytania:

 

 

1. Mogę zacierać w 8l wody używając proporcji na 10l po czym wysładzać do 15l?

 

2. Dodatkowo - jak można domowym sposobem przeprowadzić próbę jodową? Jak można ją pominąć?

 

3. Czy filtrowanie tetrowe pieluchy to dobry pomysł? Jak można inaczej?

 

4. Czy dodatkowe chmielenie na zimno w fermentorze może zakazić brzeczkę?

 

 

Bardzo bym prosił o w miarę szybką odpowiedź, gdyż już jutro chciałbym się za wszystko zabrać, z góry dziękuję. :)

1. proporcja woda/słod w tym przypadku nie jest az tak istotna

2. kupić jodynę w aptece za 2pln i zrobić próbę jodową ;-)

3. niedobry, poszukaj "filtrator z oplotu"

4. moze, ale jest to malo prawdopodobne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Mogę zacierać w 8l wody używając proporcji na 10l po czym wysładzać do 15l?

Zatrzeć 3kg słodów w 8l garnku powinno się udać. Gęste co prawda będzie (stosunek wody do słodu ok 2,5:1), ale powinno się udać. Ale jeśli chcesz mieć docelową ilość 15l to powinieneś wysładzać do ok 17-18l - reszta odparuje w trakcie chmielenia.

A może chcesz wysładzać tylko 10l - taką ilość chmielić a dopiero na koniec rozcieńczyć? Teoretycznie też powinno się udać, ale marną wydajność dostaniesz.

 

2. Dodatkowo - jak można domowym sposobem przeprowadzić próbę jodową? Jak można ją pominąć?

Podobno jodyną można.

Ale generalnie można pominąć. Dzisiejsze słody są tak rozluźnione że wystarczy 20 minut i już są scukrzone. Tak więc godzina zacierania i praktycznie masz pewność, że nie ma skrobi.

 

3. Czy filtrowanie tetrowe pieluchy to dobry pomysł? Jak można inaczej?

To zły pomysł. Wrzuć w wyszukiwarkę temat wężyk z oplotu. :)

 

4. Czy dodatkowe chmielenie na zimno w fermentorze może zakazić brzeczkę?

Nie powinno. Ale przyznam, że nie mam w tym dużego doświadczenia - dotychczas tylko raz chmieliłem na zimno... :)

 

EDIT: Yemu, byłeś szybszy o całe 3 minuty. Ale grunt, że się zgadzamy. :)

Edytowane przez Stasiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za szybką odpowiedź. :)

 

Teraz dalej:

 

1. Jak wygląda to filtrowanie przez wężyk, co mam kupić i jak się do tego zabrać?

 

2. Co do 8l wody i 3kg słodu - ostatecznie mogę podzielić to na 2 garnki, jeden 8l drugi 6l (oczywiście w odpowiednich proporcjach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jak wygląda to filtrowanie przez wężyk, co mam kupić i jak się do tego zabrać?
Wrzuć w wyszukiwarkę temat wężyk z oplotu. :)
2. Co do 8l wody i 3kg słodu - ostatecznie mogę podzielić to na 2 garnki, jeden 8l drugi 6l (oczywiście w odpowiednich proporcjach).

Już koledzy pisali, że teoretycznie się da, ale problem jest nie w zacieraniu a w chmieleniu. Jak chcesz nachmielić 15-17L brzeczki w 8L garnku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już koledzy pisali, że teoretycznie się da, ale problem jest nie w zacieraniu a w chmieleniu. Jak chcesz nachmielić 15-17L brzeczki w 8L garnku?

Porcjami Kopyr, porcjami na dwa razy... :) :)

 

A co do "produkcji" filtratora z oplotu to tu masz częściowy opis oraz przemyslenia i rady Jejskiego http://www.piwo.org/forum/t601-Moje-przemyslenia-.html ,:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za pomoc - całość opisałem w dziale "Nasze piwa".

 

 

Niepokoi mnie fakt, iż komórka (14-17°C), w której stoi piwko, śmierdzi tanim bimbrem. Gdy robiłem piwo miodowe (pierwszą warkę) unosił się tam raczej przyjemny aromat chmielu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niepokoi mnie fakt, iż komórka (14-17°C), w której stoi piwko, śmierdzi tanim bimbrem. Gdy robiłem piwo miodowe (pierwszą warkę) unosił się tam raczej przyjemny aromat chmielu...

Zachowaj spokój, z lagerów często wali siarkowodorem, czyli zgniłymi jajami. Wiem, że nie był to lager, ale chodzi mi o zobrazowanie pewnej ogólnej prawdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.