Skocz do zawartości

Pomoc przy drugiej warce.


kaczor189

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, jestem nowym, początkującym piwowarem ( jeżeli mogę się tak nazwać ) i proszę o pomoc przy wyborze receptury na drugą warkę :). Dzięki blogowi Pana Kopyra trafiłem na stronę Browamator.pl, zakupiłem niezbędny sprzęt oraz zestaw surowców ze słodami ześrutowanymi na pilznera ( tutaj instrukcja http://www.browamato..._Instrukcja.pdf) . Piwo pracuje od kilku dni, a ja rozmyślam nad nową recepturą, gdyż chciałbym zrobić kolejne piwo, z gęstwy, również lager jednak innej receptury w celu porównania piw i zdobycia większego doświadczenia. Może zacznijmy od zacierania bo tutaj nie rozumiem pewnej kwestii. Piwo które obecnie pracuje wyjdzie bardziej wytrawne, gdyż już pod koniec gotowania w 64 stopniach miałem negatywną próbę jodową. Z tego co się dowiedziałem w 64 stopniach enzymy rozkładają skrobie na maltozę, która odpowie za ilość%, a w 70 stopniach powstają cukry odpowiedzialne za treściwość. Chciałbym wykonać piwo, które będzie miało ok 5% alkoholu, będzie jednocześnie treściwe oraz lekko słodkawe. Za słodycz oraz treściwość rozumiem, że odpowiada słód karmelowy oraz grzanie słodów w temp. 70 stopni. Wynika z tego, że będę musiał zacierać dłużej w temperaturze 70 stopni, ale wtedy nie wiem jak uzyskać ok 5% alkoholu. Pierwsza warka jest na 20l, 12 blg. Teraz też chcę zrobić 20l. Czy zatem żeby uzyskać słodycz, treściwość oraz ok. te 5% powinienem grzać załóżmy w 64 stopniach ok. 15', w 70 stopniach ok. 45' oraz dobrać większą wagową ilość słodów aby uzyskać więcej cukrów do przetworzenia dla drożdży, więcej stopni Balliniga niż 12 ? W poprzednim piwie też znajdował się słód pilzneński oraz karmelowy dlatego chciałbym również dodać monachijski. Inna sprawa to chmiel. Ostatnio był jedynie aromatyczny lubelski. Chciałbym spróbować wymieszać dwa, na przykład na goryczkę marynkę, na smak trochę marynki i lubelski, a na armoat sam lubelski. Nie mam pojęcia jak się liczy IBU i jak dobrać odpowiednia ilość chmielu. Może przedstawię swój pomysł, który może być totalnym niewypałem, więc proszę o wyrozumiałość i pomoc:

 

Składniki:

Pizneński

Karmelowy

Monachijski

Marynka

Lubelski

Drożdże z gęstwy

 

Zacieranie:

15'-64stC

55'-70stC

 

Chmielenie 80min:

Marynka po 20' gotowania

Marynka + lubelski po 65'

lubelski 5' przed końcem

 

Fermentacja:

główna: 10-12 dni, 9-10stC

cicha: 20 dni, 9-10 stC

Nie napisałem ilości ponieważ nie mam zupełnie pojęcia ile dobrać słodu aby wyszła odpowiednia ilość alkoholu oraz nie wiem ile chmielu. Chciałbym, żeby goryczka była dobrze wyczuwalna, jednak żeby nie wychodziła przed szereg. Pozdrawiam

Edytowane przez kaczor189
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwiększenie ilości słodu i podniesienie ekstraktu z 12 do 13 lub 14blg zwiększy treściwość piwa. Na typową "słodycz" wpływa przede wszystkim ilość słodów karmelowych.

 

Jeśli chodzi o przeliczenie ilości słodu lub sposobu chmielenia, to najlepiej zainstalować sobie jeden z programów piwowarskich wspomagających tworzenie receptur. Dwa najbardziej popularne to Beersmith i BrewTarget.

 

Generalnie trudno wycelować w jakąś konkretną ilość alkoholu. Mamy tak na prawdę ograniczony wpływ na to jak dużo cukrów przejedzą drożdże. Skrócenie przerwy w 62°C i wydłużenie tej w 72°C na pewno pomoże w zwiększeniu treściwości piwa, ale końcowe blg zawsze jest do pewnego stopnia zagadką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdyż już pod koniec gotowania w 64 stopniach miałem negatywną próbę jodową

Miałeś na myśli zacierania, prawda? Adamsky dobrze gada, zainstaluj BeerSmith'a, i poskładaj recepturę która cię interesuję. Program mniej więcej wyliczy poziom goryczki, ekstrakt oraz zawartość alkoholu. Jeżeli chcesz mieć piwko słodkawe, to możesz zatrzeć zacier "na słodko". Krótko w 62-64C, natomiast długo w 72-74C -> wówczas enzymy wytworzą dużo dekstryn czyli cukrów które nie podlegają fermentacji. Ze słodem karmelowym bym uważał. Max to 0,2 - 0,5 kg.

Nie mam pojęcia jak się liczy IBU i jak dobrać odpowiednia ilość chmielu.

W domu tego nie wyliczysz. Takie pomiary wykonuje się w laboratoriach. tutaj znowu kłania się BeerSmith, który mniej więcej wyliczy poziom IBU.

Brzeczki nie musisz gotować 80 min. wystarczy 60. chciaż co niektórzy twierdzą, że dłuższe gotowanie (wówczas gdy uzywamy dużo słodu) pilzneńskiego) pomaga zredukować ilość DMS'u w późniejszym piwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście miałem na myśli zacieranie w 64 stC. Dziękuję Wam za pomoc, nie pozostaje nic innego jak ściągnąć ten program i zobaczyć co mi wyjdzie. Nie wiem czy dobrze rozumiem ale czy niemożliwe jest zrobienie piwa treściwego oraz mocnego ? Czy różnica miedzy 12 a 13 blg jest mocno wyczuwalna w smaku piwa, robiąc dłuższą przerwę w 70 stC ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze rozumiem ale czy niemożliwe jest zrobienie piwa treściwego oraz mocnego ?

Oczywiście że jest możliwe.

 

Jasne, mocne i treściwe lagery określa się jako Strong Pale Lager albo Imperial Pils.

 

Jest masa styli piwa które są mocne i treściwe: koźlak, porter, imperial india pale ale, wiele styli belgijskich, RIS. Świat piwa jest bardzo bogaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może przedstawię swój pomysł, który może być totalnym niewypałem, więc proszę o wyrozumiałość i pomoc:

Maksymalnie utrudniasz sobie życie. Nie wiesz wiele o warzeniu, więc zaufaj doświadczonym. Zamiast głowić się i cudować, kup gotowy zestaw. Będziesz miał na tacy wszystko podane.

Edit:

Na forum nie używamy sformułowań per Pan, Pani. Po prostu Kopyr.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden zestaw już wykorzystałem i mi wystarczy.

 

Kurde, a są tacy, co robią już 5-6 warek wg. instrukcji i nadal uważają, że wiedzą zbyt mało. Innymi słowy, więcej pokory, bo szkoda Twoich pieniędzy na eksperymenty. Swoją drogą, mnie zawsze uczyli, że lepiej uczyć się na cudzych błędach niż na własnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja poruszę temat oprogramowania bo widzę, że wszyscy polecają Beersmith'a a jak wszyscy wiemy jest on płatny. Na początek polecam Brewtarget bo jest darmowy i opensource'owy, a kupno Beersmith'a to koszt około 100zł. Jeśli chcesz samemu dobierać receptury to program jest raczej niezbędny, są tam bazy danych surowców, słody ze strzegomia musisz dodać ręcznie - wystarczy ściągnąć bazę danych dostępną na portalu.

Kolejna rzecz to zacieranie, ze swojego (nikłego) doświadczenia oraz z doświadczenia bardziej zaawansowanych kolegów wynika, że zacieranie tylko w 72st również daje spore odfermentowanie.

Lecz na początek polecam zrobienie kilku piw ściśle trzymających się stylu, żebyś poznał style piw i wiedział, czego możesz oczekiwać od piwa i przy okazji nauczysz się co dają konkretne składniki i konkretne procedury. Zrobisz parę(naście, dziesiąt) warek to już będziesz wiedział, co daje jaki słód, co daje jaki chmiel i kiedy wrzucony, co dają drożdże i w jakich temperaturach.

 

edit: jednak beersmith to koszt 85zł

Edytowane przez Malinowy Jęczmień
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.