Skocz do zawartości

American Brown Ale - prośba o sprawdzenie zacierania


karol1000

Rekomendowane odpowiedzi

W weekend planuję drugą warkę z własnej receptury. Chciałbym zrobić silne i potężnie nachmielone (głównie na aromat) ale i dobrze zbalansowane American Brown Ale.

ok. 25L i 15BLG

zacieranie:

15min - 62st

45min - 72st

Mash out

 

słody:

pale ale - strzegom 4kg

pilznenski - strzegom 0,7kg

Carared 0,7kg

pszeniczny jasny - strzegom 0,25kg

Caramunich II 0,2 kg

czekoladowy ciemny - strzegom 0,15kg

 

goryczka jakieś 40IBU i sporo chmielu na aromat i na zimno

 

 

Proszę doświadczonych piwowarów o rzucenie okiem i komentarze.

Kiedy wrzucić słód czekoladowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zrobić silne i potężnie nachmielone (głównie na aromat)

goryczka jakieś 40IBU i sporo chmielu na aromat i na zimno

American Brown nie jest piwem "chmielowym", na pewno nie dawaj chmieli na zimno. Na aromat ok 25-50g bedzie w sam raz, ok 30 IBU, najlepszy rodzaj chmielu do tego stylu: Willamette.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

American Brown nie jest piwem "chmielowym", na pewno nie dawaj chmieli na zimno.

 

Pytanie czy kolega karol1000 chce zrobić stylowy American Brown czy brązowe piwo o mocnym aromacie chmielowym?

Edytowane przez BartekBas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje mi się żeby w opisie BJCP było coś o chmieleniu na zimno w tym stylu. Najlepiej spróbować przykłady komercyjne stylu np. Bell's Best Brown, Big Sky Moose Drool etc. To są piwa o posmaku czekolady I karamelu. W porównaniu do Nothern Brown są "chmielowe" bo mają jakiś chmiel na aromat. W porównaniu do IPA oczywiście nawet nie są w przybliżeniu tak chmielowe.

 

Tradycyjnie tutaj wrzuca się wszystkie słody: ciemne, palone itd razem ze słodami podstawowymi na początku zacierania. Zaciera się ten styl infuzyjnie w 154-156F czyli ok 68-69 °C przez 60 min.

 

Pytanie czy kolega karol1000 chce zrobić stylowy American Brown czy brązowe piwo o mocnym aromacie chmielowym?

W tytule jest "American Brown Ale - prośba o sprawdzenie zacierania". Chyba chce uwarzyc American Brown Ale. Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje mi się żeby w opisie BJCP było coś o chmieleniu na zimno w tym stylu.

 

Fragment opisu stylu American Brown Ale według BJCP, "Aroma: Some interpretations of the style may feature a stronger hop aroma, a citrusy American hop character, and/or a fresh dry-hopped aroma (all are optional)"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmmm, najlepiej posmakuj jakieś komercyjne przykłady. Nie znajdziesz tam śladu chmielenia na zimno. Teraz w kegu mam klona Moose Drool. 26 IBUs, 1/2 uncji Willamette na 10 min,, 1/2 uncji Liberty na 0 min. Zaufaj mi, ja Brown Ales pije od 25 lat I je warzę od 14 lat. To nie są "chmielowe" piwa, głównie słodowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

No chciałbym uwarzyć piwo zgodne z BJPC, ale raczej w skrajnych górnych jego ograniczeniach, tzn, górna półka ekstraktu, nachmielenie 40IBU oraz silny aromat chmielowy. Podobnie jak koledzy zauważyłem, że chmielenie na zimno jest w wytycznych dopuszczalne

za wiki wg BJPC:

"Niektóre interpretacje tego stylu mogą zawierać mocniejszy aromat chmielowy, cytrusowy charakter chmieli amerykańskich, i/oraz świeży aromat wynikający z chmielenia na zimno (wszystkie te aromaty są opcjonalne)."

" Smaki chmielowe mogą być od lekkie do umiarkowane, i mogą opcjonalnie mieć cytrusowy charakter."

"Bardziej gorzkie wersje mogą mieć wytrawne, żywiczne posmaki",

Z tego wnioskuję że chmielenie na zimno czy mocne chmielenia na aromat nie jest obowiązkowe ale nie jest też wadą. Jest to po prostu cecha opcjonalna.

 

Jakiś czas temu piłem w Pradze w browarze na Strahovie i u 3 ruzi dwa rewelacyjne chmielone na zimno Browna Ale i bardzo przypadły mi do gustu i chciałbym coś takiego u siebie uwarzyć i zobaczyć co wyjdzie i jak wyjdzie... chciałbym jednak żeby piwo było zgodne z BJPC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem Brown Ale z takiego zasypu:

 

2 kg pale ale

1 kg monachijski II

0,5 kg carared

0,5 kg karmelowy 150

0,25 kg czekoladowy ciemny 1200

20g East Kent Goldings 30 min

15g Pacyfic Gem 60 min

 

 

Miał być Soughtern Brown Ale a nie American ale odparowało za wiele bo do 14,5% i trochę się w stylu nie mieścił więc wyżej podany, jest to ubogi American Brown z niskim ekstraktem i nachmieleniem :) Ewentualnie 14,5 ekstraktu na 15L

 

Docelowo chciałem zrobić browna z tym co daje pacyfic gem, po części się udało ale raczej ten chmiel nie pasuje do tego stylu bo czekolada za bardzo przykrywa smaki chmielowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy a co z tym słodem czekoladowym. Dac na początek zacierania czy dopiero na koniec?

Tutejsze browary rzemieślnicze jak I piwowarzy domowi dodają wszystkie słody razem na początku zacierania. Jeżeli chcesz "traffic" w ten styl, to najlepiej rób to tak samo jak to robią tutaj.

Po następnych kilku warkach tego piwa podniosłem ilość słodu czarnego (Black Patent) z 0.5 oz do 2 oz (60g). Jest to bardziej zbliżone do smaku oryginalnego piwa. Ta różnica w ilości I smaku prawdopodobnie pochodzi z producenta słodu. Smak słodu czarnego w oryginalnym piwie jest bardzo lekki, ale wyczuwalny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.