Skocz do zawartości

Fermentor


Gość franc

Rekomendowane odpowiedzi

No nie wiem czy te przeźroczyste nie mają wpływu na piwo. Kiedyś lagerowałem piwa w białych na przeszklonym balkonie, pełne slońce od godzin południowych, lagery nawet kilka tygodni i posmak kartonowy był wyczuwalny, im dłuższe lagerowanie tym bardziej.

Ja mam tylko 28 warek za sobą, ale na lagerowanie na nasłonecznionym balkonie, w dodatku przeszklonym, gdzie temperatura jeszcze bardziej wzrasta, nie wpadł bym.

 

Nie doczytałeś, że pisałem o lagerach? Jesienią taki balkon to idealne miejsce dla lagera pod względem temperatury fermentacji a później lagerowania.

Nie nadaje się tylko z powodu nasłonecznienia. To sprawdziłem osobiście, podałem jako przykład i przestrogę w jakich warunkach przeźroczyste pojemniki na pewno mają wpływ na piwo.

Doczytałem, doczytałem.. Doczytałem też o nasłonecznionym, przeszklonym balkonie. Nie doczytałem tylko, że to było jesienią, ale nijak nie można było tego doczytać.. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie duża część piwowarów domowych używa fermentatorów plastikowych jak i pokryw.

Jeśli źle będziemy otwierać pokrywę to wiadomo że się odkształci a co za tym idzie będzie nieszczelna.

Czy ma ktoś dobry sposób na dobre otwieranie pokrywy, tak aby długo posłużyła?

Stosował ktoś smarowanie masłem roślinnym krawędź fermentatora przed jego zamknięciem? Ponoć daje większy poślizg dla pokrywy.

Ale czy tak jest naprawde?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zastanówmy się po co szczelny fermentator :/ ?

Moim zdaniem fermentory zawsze sa wystarczająco szczelne do celów piwowarstwa. Mam takie, których używam 7 lat i ciągle są dobre i wystarczająco szczelne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos fermentorów - z różnych względów chciałabym zacząć pracę na mniejszych, 10-litrowych warkach. Analogicznie wygodniejsza byłaby reszta sprzętu o mniejszych pojemnościach. Nie zauważyłam jednak, żeby któryś z popularnych sklepów piwowarskich czy winiarskich oferował mniejsze fermentory. Gdyby ktoś z forumowiczów miał jednak informację o takowych, to będę wdzięczna za cynk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na allegro widziałem wiaderka dopuszczone do kontaktu z żywnością o różnych pojemnościach 5,10,15,20L

Jeżeli chodzi o sklepy dla piwowarów to widziałem u siebie że takim asortymentem dysponują ale cena nie jest zachęcająca więc raczej lepiej na allegro. Tu możesz sobie zobaczyć mniejsze fermentory http://www.bryggselv.no/categories/gjringskar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16

 

To chyba zależy od uszczelki - pod takie czarne, żeby rurka dobrze siedziała, wiercę 9-9,5 a wiem że 10 i 11 też działają ludziom przy tym samym typie, więc może zacznij od 9 i leć w górę jeśli przymiarka nie da pozytywnych rezultatów.

 

@jaras i @korzen16 po co spamujecie? Tacy mądrzy już jesteście? Tylko tyle macie do powiedzenia? Może lepiej wcale nie dotykać klawiatury!!!!

@ jaras o co kaman? Po co ta twoja złośliwość o sorry tzn. głupi wpis.

Znaczy co - złośliwością jest stwierdzenie faktu, że zdecydowanie za dużo osób poświęca czas na zadawanie pytań zamiast wpierw poczytać odpowiedzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jaras to nie mogłeś napisać, abym poczytał forum, bo taki temat już był wałkowany wielokrotnie. Tylko dałeś jakiegoś tasiemca bez spacji. I co to miało znaczyć? Nie złośliwość? Moja rada: jeśli masz głupio pisać to wcale nie pisz. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jaras to nie mogłeś napisać, abym poczytał forum, bo taki temat już był wałkowany wielokrotnie. Tylko dałeś jakiegoś tasiemca bez spacji. I co to miało znaczyć? Nie złośliwość? Moja rada: jeśli masz głupio pisać to wcale nie pisz. :)

Przecież to nawet nie było do Ciebie.

 

A co do samej pokrywy, bo dopiero teraz doczytałem dlaczego w ogóle masz do mnie o coś pretensje, to jak jeszcze kupowałem fermentory biowinowskie na każdym była nalepka, żeby po pierwsze smarować rant np. oliwą aby dodatkowo uszczelnić i ułatwić otwieranie, plus otwieranie fermentatora polecano robić za pomocą jakiegoś tępego narzędzia (trzonek sztućca etc.) tj. odgięcie pokrywy i poprowadzenie narzędzia po całym obwodzie - pokrywka wtedy sama "odskakuje".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kastro są wiaderka 12l

Calkowita pojemnośc wynosi 15L, a jest wyskalowane do 12L. Łącznie z deklem cena ok. 10zł

 

 

@jaras to nie mogłeś napisać, abym poczytał forum, bo taki temat już był wałkowany wielokrotnie. Tylko dałeś jakiegoś tasiemca bez spacji. I co to miało znaczyć?

Nie wiem skąd takie uniesienie, dopóki umiemy się z siebie smiac, to jest dobrze. Jeżeli kogokolwiek uraziłem to wielkie sorry.

Zdrowie wszystkich rurkobulkaczy oraz ich przeciwnikow :beer: :beer:

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.