Skocz do zawartości

Pierwsze Piwo


Mefiz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystki otoż to mój pierwszy Post i pierwsza próba warki. Pytanie następujące otoż posiadam już jak mi sie wydaje caly kit do robienia piwka w domu (oprocz skladnikow). I tu nasuwa sie moje pytanie czy zaczac od procesu zacierania czy moze na pierwsze razy sprobowac warzyc z ekstrakru. Czy piwo z ekstrakt moze byc rownie dobre niz z wlasnego zacierania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

I co by rozwiać Twoje wątpliwości, miłego zacierania Ci życzę. :)

 

A co do ekstraktów, to piwo z nich może być równie dobre jak z zacieranych słodów jednak przy ich użyciu mamy zdecydowanie mniejszy wpływ na efekt końcowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jak zacieranie to rodzi mi sie od razu kilka pytan sa to rzeczy ktorych nie zrozumialem na instruktarzach albo nie bylo.

1. Proporcje słodu do Wody

2. Czym sie rozni slód srutowany od niesrutowanego

3. Przerwy w zacieraniu bo rozumiem zaciera sie w pewnej temp 30 minut potem sie podnosi i tez 30min ale czy miedzy pierwsza a druga przerwa powinno robic sie przerwe jesli tak to jak dlugo

4. Jak najłatwie odfiltrować brzeczke (Fermentator bez kranika)

5. I jakie piwo na poczatek jest najlepsze i najprostsze do zacierania a takze calego procesu.

 

To chyba na tyle sorki za kompletną niewiedzę ale coż każdy musi zacząć dzieki z odpowiedz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Czy pierwszą warke zacierać czy robić z brewkitu to twoja indywidualna preferencja. Zacieranie daje dużo wiekszą frajde i możliwosci. Wychodzi taniej, ale trwa dłużej. Niestety dużo więcej rzeczy może przyspożyć problemów. Ja pierwszą warke robiłem z brewkitu i popełniłem kilka błędów. W sumie przy 2 i 3 warce już z zacieraniem też przytrafily się błędy. Polecał bym najpierw kit, jak pojawią się wątpliwości to sobie doczytasz a pożniej zacieraj.

Czy piwo z ekstraktów może być równie dobre co z zacieraniem? Pewnie nie ale mój brewkit mi bardzo smakował mimo, że na cukrze robiłem.

Jednym słwem: wszystko jest względne

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. 3-4 razy tyle wody co słodu.

2. zaciera się słód śrutowany (rozdrobniony/zmielony/zgnieciony)

3. nie robi się przerwy tylko w tym czasie podnosi się temperaturę (z prędkością ok 1st/min.)

4. uuu to masz problem, bo najłatwiej to chyba właśnie założyć oplot do kranika w fermentorze i tak filtrować

5. Stout, jakieś lekkie Ale itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 4 - ja zanim dorobiłem się wiadra z kranikiem zakładałem filtrator z oplotu (http://www.wiki.piwo.org/Filtrator_z_oplotu_%28Jejski%29) na końcówkę wężyka (trzeba to wrzucić do wiadra przed wlaniem zacieru) i normalnie ściągałem. Filtrator montowany do kranika daje większą wygodę i mniej syfu w kuchni.

 

Ad 5 - zależy jaką masz wodę - najlepiej pod nią dobrać styl na początek

 

Kiedy chmielić - na początek możesz sobie podzielić chmiel na 3 dawki - na 60' na goryczkę, na 20-30' na smak i pod sam koniec gotowania (0-5') na aromat. Goryczkę wyliczysz dedykowanymi programami, ilosc na smak/aromat zaleznie od stylu. Niektóre style "powinny" mieć określone chmiele, ale nie musisz się tego trzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę,ze nie dostałeś takiej odpowiedzi na jaką liczyłes .Sklepów tylko wymienionych na tym forum jest cała masa ,a oprócz nich drugie tyle ...

Jezeli chodzi Ci o zaproponowanie przez kolegów [bo ja jestem zielona] konkretnego piwa ,to nikt Cię nie poratuje .Spróbuj ustalić jakie piwo lubisz najbardziej -jasne ,bursztynowe,czy ciemne i jak się określisz to celuj w jasne Lagery ,pilznery,jeśli preferujesz miedziane ,czy bursztynowe spróbuj piwa typu Mild ,jeśli ma to być ciemne -zrób Stout,jeśli lubisz piwa lekkie,orzeźwiające ,to masz do wyboru -pszeniczne.Odnośnie chmielu to jeśli lubisz piwa jasne i niezbyt goryczkowe to zrób takie ,które w opisie będą miały od 25-40goryczki ,a w kolorze od 4-12.Dla ułatwienia dodam, ze nasze sklepowe jasne typu Żywiec,Lech itp mają niski poziom tej goryczki wahający się w tych granicach..Wyższy stopień wtajemniczenia to podział na piwa dolnej i górnej fermentacji poczytaj]Generalnie piwa typu Ale to piwa górnej ,a typu Lager -dolnej. Typ Ale -to piwa o intensywniejszym aromacie i smaku od Lagerów Piwa typu Pils -to piwa ogólnie jasne ,bardziej gorzkie Piwa Pale Ale- to piwa o mocnym aromacie chmielowym gorzkie ,lekkie bursztynowe,piwa typu IPAY -to piwa mocno goryczkowe .To tyle z mojej skromnej wiedzy .Niech koledzy mnie poprawią jak napisałam coś nie tak.Ja na pierwszy ogień wybrałam puchę chmielonego i puchę niechmielonego ekstraktu [zamiast cukru]

Edytowane przez betiglo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę,ze nie dostałeś takiej odpowiedzi na jaką liczyłes .Sklepów tylko wymienionych na tym forum jest cała masa ,a oprócz nich drugie tyle ...

 

Jezeli chodzi Ci o zaproponowanie przez kolegów [bo ja jestem zielona] konkretnego piwa ,to nikt Cię nie poratuje .Spróbuj ustalić jakie piwo lubisz najbardziej -jasne ,bursztynowe,czy ciemne i jak się określisz to celuj w jasne Lagery ,pilznery,jeśli preferujesz miedziane ,czy bursztynowe spróbuj piwa typu Mild ,jeśli ma to być ciemne -zrób Stout,jeśli lubisz piwa lekkie,orzeźwiające ,to masz do wyboru -pszeniczne.Odnośnie chmielu to jeśli lubisz piwa jasne i niezbyt goryczkowe to zrób takie ,które w opisie będą miały od 25-40goryczki ,a w kolorze od 4-12.Dla ułatwienia dodam, ze nasze sklepowe jasne typu Żywiec,Lech itp mają niski poziom tej goryczki wahający się w tych granicach..Wyższy stopień wtajemniczenia to podział na piwa dolnej i górnej fermentacji poczytaj]Generalnie piwa typu Ale to piwa górnej ,a typu Lager -dolnej. Typ Ale -to piwa o intensywniejszym aromacie i smaku od Lagerów Piwa typu Pils -to piwa ogólnie jasne ,bardziej gorzkie Piwa Pale Ale- to piwa o mocnym aromacie chmielowym gorzkie ,lekkie bursztynowe,piwa typu IPAY -to piwa mocno goryczkowe .To tyle z mojej skromnej wiedzy .Niech koledzy mnie poprawią jak napisałam coś nie tak.Ja na pierwszy ogień wybrałam puchę chmielonego i puchę niechmielonego ekstraktu [zamiast cukru]

Ależ Pan namotał :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otoż tak po przemyśleniu sytuacji ponieważ dzisiaj chciałbym zamówić składniki zdecydowałem że na pierwszy ogień pójdzie Brewkit. Interesuje mnie chmielowy mocno goryczkowy Pilsner. Co do porównania do koncerniaków to mimo iż testowałem chyba wszystkie dostępne w zwykłych sklepach żaden nie posiada odpowiedniej goryczki lekką nute goryczki ma żywiec ale to też nie to. Czy moglibyście Pomóc w doborze wszystkich składników potrzebnych na wykonanie takiego piwka poczynają od ekstraktów a kończąc na drożdżach. Aa i jeszcze dodam że posiadam warunki na fermentacje zarówno dolną jak i górną

Edytowane przez Mefiz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i lepiej ale jestem totalnie zielony wcześniej nie miałem pojęcia o takich możliwościach Kocham piwo jednak piwa dobre jakościowo są bardzo drogie i trudno dostępne a koncerniaki Bleee. Więc chciałbym od czegoś prostego zacząć. Mój sprzęt to termometr, fermentor 33l, Garnek z nierdzewki 30l, rurki, balingomierz, alkoholomierz, wężyki, (dużo z tych sprzętów zostało mi z robienia wina) I Tutaj kolejne pytanie sie nasuwa czy butla z wina może zostać wykorzystana jako fermentor oczywiście po dokładnym wymyciu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba Pani? ;)

:) przepraszam!

 

Może i lepiej ale jestem totalnie zielony wcześniej nie miałem pojęcia o takich możliwościach Kocham piwo jednak piwa dobre jakościowo są bardzo drogie i trudno dostępne a koncerniaki Bleee. Więc chciałbym od czegoś prostego zacząć. Mój sprzęt to termometr, fermentor 33l, Garnek z nierdzewki 30l, rurki, balingomierz, alkoholomierz, wężyki, (dużo z tych sprzętów zostało mi z robienia wina) I Tutaj kolejne pytanie sie nasuwa czy butla z wina może zostać wykorzystana jako fermentor oczywiście po dokładnym wymyciu

butlaz wina do cichej się nada, na burzliwą również ale problem jest z domyciem balona. Fermentor z kranikiem jak posiadasz to tylko wystarczy gotowy zestaw na początek do którego otrzymasz opis zacierania i wskakuj na głęboką wodę ;) Edytowane przez lolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy butla z wina może zostać wykorzystana jako fermentor oczywiście po dokładnym wymyciu

tak może, ale współczuję późniejszego mycia :(

Po fermentacji piwa tworzy się gruba obrączka osadów żywic i drożdży nad lustrem piwa.

 

BTW, z brewkit'ów może być problem z dużą goryczką, chyba że sam dochmielisz puchę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc chciałbym od czegoś prostego zacząć.

To zacznij od jakiegoś Pale Ale (może być mocno chmielony jesli lubisz). Pils nie jest prosty. Na pierwsze piwo zdecydowanie coś górnej fermentacji.

 

Mój sprzęt to termometr, fermentor 33l, Garnek z nierdzewki 30l, rurki, balingomierz, alkoholomierz, wężyki, (dużo z tych sprzętów zostało mi z robienia wina) I Tutaj kolejne pytanie sie nasuwa czy butla z wina może zostać wykorzystana jako fermentor oczywiście po dokładnym wymyciu

Balon do wina jak najbardziej. Weź tylko pod uwagę, że piwo pieni się przy fermentacji znacznie mocniej niż wino i zazwyczaj conieco na ściankach zostaje, więc na burzliwą to raczej balon z szerokim wlewem, żeby problemów przy myciu nie było (no i miejsca wolnego zostaw więcej niż przy winie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.