Skocz do zawartości

Mała piana, szybko opada


Vami

Rekomendowane odpowiedzi

Trzy dni temu uwarzyłem weizena, wczoraj rano była piana taka na dwa centymetry, ale wkrótce opadła i zostały tylko takie "wysepki" (zdjęcie). BLG spadło z 13 na 10. Na ściankach jak widać są cząstki chmielu. Kupiłem specjalnie przezroczyste wiadro żeby obserwować fermentację. Widziałem u innych że piana wychodzi wierzchem czasem, a u mnie nigdy nie przekroczyła dwóch centymetrów wysokości. Czy to piwo jeszcze będzie fermentować czy coś jest nie tak?

 

ZtueRgR.jpg

 

Dwa dni później uwarzyłem stouta (wczoraj). Dziś jest lekka pianka i gaz. Pokołysałem trochę wiadrem, bo zawsze mam problemy z napowietrzeniem piwa. Ciekawe jak to będzie wyglądać w czasie:

 

kFi2J1G.jpg

 

Panikuję czy moje obawy o fermentację są słuszne? ;)

 

BTW: Użyłem Mangrove Jack's Bavarian Wheat M20 w weizenie i Safale US-04 w stoucie. Suche, zrehydratyzowane.

Edytowane przez Vami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roznie bywa.

Przy moim pierwszym Ale, na suchych s-04 piana byla ze hej! Az mi zamkniecie uwalilo.

Przy Stout'cie na gestwie s-04. Piana prawie zerowa, a odfermentowalo mi o wiele glebiej niz ten Ale.

Wiec nie ma sie o co martwic :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie dlatego nie polecam przezroczystych fermentorów. Nastawiasz, kontrolujesz temperaturę i nie ruszasz niczego przez 1-2 tygodnie. A tak to się siedzi przy tym wiadrze i zastanawia "powinno bulkać, czy nie powinno bulkać, chyba powinno, ale piana jakaś mała... pewnie infekcja" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba grzebać. Silna latarka ledowa pozwala ocenić w białym fermentorze jaka jest piana. Po zadaniu drożdży kontroluję jej obecność i wielkość dla własnej ciekawości, przechodząc akurat obok. Bywając w piwnicy raz dziennie trudno jest nie zaświecić i nie rzucić okiem :). To mi wystarczy, rurki ani przejrzyste wiaderka nie są właściwie potrzebne :).

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piana zniknęła całkowicie. BLG nadal 9.

 

W stocie piany też już nie ma, BLG 7.

 

:/ Nawet jeśli zacierałem bardzo wysoko (70-73 stopnie), to wg schematu powinno dojść do tych 4-5... A tu stoi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestań przy tym grzebać. Nie wszystkie drożdże to muszą być dzikusy i szaleć w fermentorze.

Ostatnio moje notinghamy siedziały sobie spokojnie, jakąś lekką pianę tworząc, a odfermentowało bardzo dobrze i z dobrym efektem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.