Skocz do zawartości

Brix a BLG


Usiu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Wydaje się że jednostki w domowym piwowarstwie można stosować zamiennie, różnice dotyczą temperatur odczytów.

Nie wiem na ile artukuł jest wiarygodny:

http://www.refraktometr.eu/skale-pomiarowe-zawartosci-cukru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że ktoś chciał dopasować wynik z refraktometru do tego co pokazywał areometr i coś poczytał o współczynniku korekcyjnym brzeczki i tak wyszło... Ja po kilku testach doszedłen do wniosku o nie przeliczaniu brix/blg bo u mnie i areometr i refraktometr wskazują dokładnie to samo. Posiadam wzorcowany areometr w zakresie 1.000 - 1.100 z podziałką 0.0005 więc mogłem sprawdzić wskazania z dość dużą dokładnością. Bardziej ufam mojemu areometrowi ale jako, że chińska zabawka ma minimalny błąd (i to dopiero przy wysokich gęstościach) to co jakiś czas sprawdzam z areometrem i odkąd mam refraktometr wyniki są ciągle takie same.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

W takim razie skąd wzór używany przez połowę tego forum?

 

Odświeżę temat... bo znalazłem odpowiedź. Źródło podaję poniżej.

 

Odczyt z refraktometru należy podzielić przez współczynnik korekcji, ponieważ refraktometr jest wyskalowany do pomiaru roztworu cukru, a brzeczka ma nieco inną gęstość niż roztwór cukru. Można przyjąć z dużą dokładnością, że BRIX=plato=blg, ale to co nam mierzy refraktometr to jeszcze nie jest czysty BRIX, a BRIX WRI, który należy jeszcze podzielić przez współczynnik korekcji, charakterystyczny dla urządzenia (zakłada się, że to 1,04).

 

Myślę, że w pliku: http://braukaiser.com/documents/Kaiser_Brix_Plato_SG_table.pdfautor odwrotnie oznaczył kolumny brix i blg. Wartość współczynnika się zgadza - tylko, że to jego odwrotność:)

 

http://www.brewersfriend.com/how-to-determine-your-refractometers-wort-correction-factor/

 

When taking a refractometer measurement of wort, the Brix reading is not necessarily accurate. What is obtained is the Brix WRI (wort refraction index).  Only after dividing the Brix WRI by the wort correction factor is the actual Brix known. It is helpful to know that Brix and Plato are nominally the same to 3 decimal places, so the corrected reading can be treated as Plato (°P).

The correction factor is needed because wort has a different density than sugar water which refractometers are designed for.  The wort correction factor is specific to the instrument.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.