Skocz do zawartości

Porter z chilli


Cezary Daniluk

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

 

Wczoraj wypiłem porter z Ambera z chilli. 18BLG niby ;)

Naszło mnie, żeby w domu coś podobnego uwarzyć. Czy uwarzyć zwykły mocny porter i dodać do niego chilli - tylko ile i kiedy.

 

Amber ewidentnie piekł w gardło po przełknięciu :) i mi to pasowało :)

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję stouta z chilli kolegi Leszcza:

http://www.piwo.org/topic/8827-browar-ostatni-po-lewej/?do=findComment&comment=194290

 

Próbowałem oryginał i uwarzyłem niemal dokładnie jw. tylko bez pieprzu. Potwierdzam, że wyborne.

Myślę, że stout to bliski "kuzyn" portera więc może być dobrym wyborem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie myślę nad zestawem słodów z homebrewing.pl na Porter Bałtycki 21BLG + zaprawić to chilli :)

 

Chociaż niezbyt mam warunki na dolną fermentację, ale zawsze coś tam by się dało wystrugać, najwyżej fermentor wywiózłbym tam gdzie temperaturę mam zdecydowanie niższą :)

Edytowane przez Cezary Daniluk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze będą wędzone papryczki chilli, może być chipotle, ale taka np passila albo ancho wnoszą więcej posmaków... Co do dawkowania, to ja przy takim układzie dostałem bardzo dobrą pikantność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 11 miesięcy temu...

Dziś popełniłem Kożlaka ciemnego z dodatkiem chili, jałowca, ziela angielskiego, gożdzików, cynamonu. W związku z faktem że nie wiedziałem ile tego dać, aby nie przesadzić na 20l dałem wszystkiego po łyżeczce na 10minut przed końcem gotowania. Co szanowne grono sądzi o czymś takim i czy ktoś próbował tak robić. Być może że przesadziłem z ilością przypraw ale jak to mówią to tylko 20l

Edytowane przez quhcik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

 

Wczoraj wypiłem porter z Ambera z chilli. 18BLG niby ;)

Naszło mnie, żeby w domu coś podobnego uwarzyć. Czy uwarzyć zwykły mocny porter i dodać do niego chilli - tylko ile i kiedy.

 

Amber ewidentnie piekł w gardło po przełknięciu :) i mi to pasowało :)

 

Pozdrawiam !

Ja uwarzylem taki chipotle smoked porter ok 5 lat temu: http://www.piwo.org/topic/3245-chipotle-smoked-porter/

Dalem 2 oz wedzonych chipotles na 11 gallonow warki tzn OK 25 g na _20 litrow na pod koniec gotowania.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kto lubi - trzeba trochę dobrać pikantność pod siebie. Moje doświadczenie jest takie, że sporo ludzi w Polsce słabo znosi wyższe stężenia kapsaicyny.

 

Inna bajka: przy chili warto trochę obniżyć nagazowanie - jeśli zrobisz mocno pikantne, to w połączeniu z wysokim wysyceniem daje to mało przyjemny efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj znać jak wyszło.

 

PS: Jeśli ktoś chciałby czystego profilu ostrości, to polecam Trinidad Scorpion. Bardzo mi podchodzi, nie ma tam męczących posmaków jak w popularnych Thai, nie mówiąc już o Habanero. Trzeba tylko dawkować ostrożnie. Strzelam, że te, które wyhodowałem kilka lat temu miały grubo ponad 1M Scoville'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.