Skocz do zawartości

Najtrudniejszy pierwszy krok


Grzecholina

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mój pierwszy post, zaczynam od kilku słów o sobie: trzykrotnie zrobiłem piwo z brewkita. Pierwsze "lager" było najlepsze, dwa pozostałe inne, trochę gorsze ale żadne nie doczekało okresu leżakowania ;). Chcę teraz zabrać się za słody i zacieranie. Poczytałem trochę nadal czytam i muszę już je uwarzyć bo im więcej czytam tym większy mętlik mam. Sprzęt mam. Proszę więc o radę od jakiego piwa w miarę łatwego w przygotowaniu zacząć. Zamierzam na pierwsze skorzystać z gotowych mieszanek słodowych.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum . Na początek proponuję coś takiego

 

http://www.wiki.piwo.org/Full_Aroma_Hops_,_Carlberg_%28wersja_na_20l%29

 

Jest to chyba polecana recepyura na początek a piwo naprawdę bardzo dobre . Właśnie piję i wiem że jeszcze do niego wrócę

Napisz skąd jesteś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę więc o radę od jakiego piwa w miarę łatwego w przygotowaniu zacząć. Zamierzam na pierwsze skorzystać z gotowych mieszanek słodowych.

 

Proponuję wystartować od niezbyt mocnych pale ale, amber ale, ipa, stout. Nie są zbyt wymagające i na efekty nie trzeba długo czekać.

Zestawów w/w jest sporo.

Edytowane przez Bączek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś 1 warka zacierana ( trzech poprzednich z brewkitów nie liczę )

 

Full Aroma Hops, Carlberg

produkty z Centrum Piwowarstwa z Opola

- słód pizeński 4 kg

- chmiel goryczkowy "magnum" (sysunie) dałem 20 g na całe 90'

- chmiel aromatyczny "lubelski" (sysunie) 40 g po 45' potem jeszcze 13 g 5' przed końcem

 

Zacieranie: Dnia 21.01.2014 godz. 10:00

Garnek emalia nówka pojemność 30 L , kuchnia gazowa (domowa)

woda kranówka ciepła 14 L miała 45o

do tego poszedł słód i podgrzane do 61o ciągle mieszać zwłaszcza po dnie (tak mi wychodziło: wzrost o 1o to około 1' grzania)

przerwa 10' ale po 4' jeszcze 1' grzania bo temperatura spadła do 60o

Następnie grzanie do 72' nadal mieszać nie nerwowo powoli

Przerwa w tej temperaturze przez 45' ,kilka razy podgrzewałem po około 1' bo spadało do 70'

po pół godzinie próba jodowa była już ok (nie barwiło się pozostawało żółte)

Wygrzałem jeszcze do 76o i po 10' przełożyłem zacier do filtratora (wężyk z oplotu)

Odczekałem jeszcze 10' i rozpocząłem filtrację (męty leciały przez jakieś 1,5 L)

Do wysładzania użyłem 8 L wody 78'. ( Zmierzyłem Blg wyszło 13 )

Po chmieleniu po 90' Blg wyszło 15. Dolałem 3,5 L wody przegotowanej i Blg doszło do 12,5

Poem garnek powędrował na dwór -5o zbicie temp. do 20o ( godz. 20:00 )

Przelałem z garnka do butli fermentacyjnej przy użyciu wężyka ostrożnie przez filtr z jałowej gazy zatrzymywały się na nim fragmenty chmielowych szyszek. Dodałem drożdże Safale S-04 które na godzinę wcześniej wsypałem do 250 ml wody 20'. Butle ustawiłem w pomieszczeniu 20o i godz. 21:00 :beer:

Edytowane przez Grzecholina
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.