Jump to content

Żaneta

Krzyko
 Share

Recommended Posts

Mam żanetę o poj. 100 cm3. Bardzo przydane narzędzie w moim browarze. Jednak dość szybko uszczelka tłoka straciła poślizg i zaczęła się zacinać. Myślałem to czymś posmarować, ale że ma kontakt z piwem, więc rozmaite oleje i inne tłustości raczej odpadają. Ma ktoś patent na taki problem?

Szkoda strzykawy wyrzucić bo prawie nowa.

Szkoda strzykawy wyrzucić bo prawie nowa.

A ile ona kosztowała bo może raczej szkoda nerwów?

Używam jednorazówki 100cm3 i na kilka warek wystarcza, jak się "zaciera" to do kosza i następną biorę (koszt niewielki).

U mnie setka z gumowym tłokiem 3.90zł, dlatego nigdy się nie zastanawiałem. Może jakaś wazelina spożywcza, jak do uszczelek w kegach? To chyba jednak kiepski pomysł. Poszukaj innej apteki bo ta coś droga troszku.

Edited by Gąska

Fajna oliwiarka jest z takiej strzykawki, mam i nie ma lepszej, moja ma 55 jednostek xx (zamazane bo już kilka lat jest). Nie da się chyba naprawić, jedna mi się rozpadła, zacinała się a była w oleju. Nadwęglan sodu do dezynfekcji jest mydlany w dotyku, możesz przemyć, może podziała.

Ja swoją dezynfekuje właśnie w gorącym roztworze nadwęglanu i po takim kilkunasto minutowym moczeniu chodzi znacznie lepiej niż przed, ale efekt mija równie szybko :P ogólnie wymieniam co jakieś 3-4 warki.

Jednak dość szybko uszczelka tłoka straciła poślizg i zaczęła się zacinać. Myślałem to czymś posmarować, ale że ma kontakt z piwem, więc rozmaite oleje i inne tłustości raczej odpadają. Ma ktoś patent na taki problem?

Można nasmarować gliceryną.

Edited by Ray

Zależy jaka się trafi. Jedna mi się po 3 warkach zaczęła zacinać. Kupiłem kolejną innego producenta i chodzi 6 warek jak nówka, a sporo jej używam. Faktycznie bardzo przydatna rzecz.

Ja do pobierania próbek, do dekantacji po chmieleniu gdy na jednym końcu mam pończochę - pobieram strzykawką brzeczkę, nalewam do wężyka i potem jedna końcówka do garnka, a druga do wiadra. Zaciągam tym młode piwo przy rozlewie. Najbardziej jednak przydatne dla mnie jak odzyskuję część brzeczki z chmielin - przelewam do wysokich szklanek, na 4 h do lodówki i strzykawką ściągam z nad osadu białkowego i chmielin, gotuję i do słoików.

Najbardziej jednak przydatne dla mnie jak odzyskuję część brzeczki z chmielin - przelewam do wysokich szklanek, na 4 h do lodówki i strzykawką ściągam z nad osadu białkowego i chmielin, gotuję i do słoików.

Przerzuciłem się z tego sposobu na sitkowanie. Mam takie duże sito kuchenne, wykładam je tetrą złożoną na cztery razy wlewam całą pozostałość po chmieleniu i czekam - odzysk praktycznie 100%, pozostaje jedynie szlam.

Ja też używam żanety. Do mierzenia blg. Dziś nie mieliśmy, więc posiłkowaliśmy 5ml-litrową strzykaweczkę-dało radę. U nas żaneta chodzi po 3,90. Jak się zatnie, trzeba nalać wody i parę razy popompować na sucho, rozchodzi się i od razu można używać, niemniej jednak, nie warto rewitalizować tego sprzętu biorąc pod uwagę cenę.

Edited by Bogi