Skocz do zawartości

Chmielnik sezon 2014


elroy

Rekomendowane odpowiedzi

Ja zasadziłem w tym roku na próbę cztery sadzonki, po jednej z Marynki, Lubelskiego, Sybilli, Hallertau. Po ostatniej burzy z gradem nie zostało nic... Mam nadzieję, że coś wyrośnie jeszcze. Plonu nie będzie, to raczej pewne. Czy sztorby mają szansę przeżyć taką sytuację, gdyby zdarzyła się jeszcze raz? Zauważyłem też, że pędy jednej sadzonki coś podgryzlo, pewnie szaraki. Jak sie przed tym bronic?

 

Powinny przeżyć gradobicie, bo przecież są w ziemi. Odrosną ale plonu raczej żadnego nie będzie... Gorzej z gryzoniami... Możesz się bronić łopatą tudzież szpadlem przed szarakami :D Albo je wytruć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mają skrzydełka?

Mają skrzydełka. Powiększenie. Mam nadzieję że odlecą ;)

Zrób oprysk środkiem Calypso, działa on kontaktowo i układowo w roślinie- likwiduje owady które zostaną nim spryskane ale wnika też do rośliny i powoduje zabicie owadów ssących i innych które zjadają części rośliny. Jest to oprysk dosyć dobry na taką pogodę jaką teraz mamy- działa wyższej temperaturze (niektóre preparaty działają w temp. poniżej 15-20°C) i utrzymuje się w roślinie ok. 2-3 tygodnie.

Podobnie działa np. Confidor czy Mospilan

Można też użyć preparatów działających tylko kontaktowo takich jak Decis, Karate czy Sumi Alpha- owady muszą mieć z nim kontakt więc oprysk trzeba zrobić dokładniej pokrywając wszystkie części rośliny (szczególnie dolną stronę liści na których żyją owady).

Ja zasadziłem w tym roku na próbę cztery sadzonki, po jednej z Marynki, Lubelskiego, Sybilli, Hallertau. Po ostatniej burzy z gradem nie zostało nic... Mam nadzieję, że coś wyrośnie jeszcze. Plonu nie będzie, to raczej pewne. Czy sztorby mają szansę przeżyć taką sytuację, gdyby zdarzyła się jeszcze raz? Zauważyłem też, że pędy jednej sadzonki coś podgryzlo, pewnie szaraki. Jak sie przed tym bronic?

Załóż siatki rabatowe PCV wokół roślin wtedy żaden zwierz nie będzie umiał dość do pędów.

Chmiel powinien odbić, ale na plon w tym raczej nie ma co liczyć (no zbierzesz góra kilka szyszek :) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój chmielnik (cztery marynki) tez ucierpial jak koledzy opisali powyzej: od gradu - ale nie jakos krytycznie, od "podjadaczy" - podejrzewam jakies owady - cały jeden zgrabny pęd został uszkodzony i usechł.

Poza tym mam problem z małą ilością światła - mam bezpośrednie słońce przez około połowę dnia (pierwszą połowę) przez co chmiel wydaje się być nieco wybujały (mam niektóre pędy na ponad 3m a liście są raczej niewielkie. I tu pytanie: czy warto po osiągnięciu przez pędy maksymalnego dostępnego poziomu obciąć je u góry??

Zauważyłem znaczną liczbę pędów bocznych (podobno marynka się dośc silnie krzewi). Co z jakościa szyszek w takim układzie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy chmiel będzie się wspinał po słupie NN? Mam sporą działkę dlatego chciałbym wsadzić kilka sadzonek i pomyślałem, że niszczejący słup NN stojący na działce nabrałby uroku dzięki chmielu.

 

Czy miał ktoś kontakt z tym sprzedawcą i co sądzicie o sadzonkach oferowanych przez tego allegrowicza?

http://allegro.pl/sa...4274795933.html

@edit to ta pani Ewa którą chwialicie?

 

Czy na forum jest ktoś kto chciałby/mógłbt odstąpić kilka pędów (oczywiście nie koniecznie za darmo)?

I jak idzie koledze z uprawą z nasion ze stanów?

Edytowane przez Scoff
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy chmiel będzie się wspinał po słupie NN?

 

Będzie. Jak rozumiem na słupie nie ma już linii? Jeżeli masz możliwość to postaw drugi słup i rozepnij między nimi linkę stalową, a do niej przywiąż sznurki pojedynczo do każdej sadzonki.

 

Czy miał ktoś kontakt z tym sprzedawcą

 

Poszukaj na forum, kilka osób kupowało i nie narzekali, może nawet chwalili.

 

kilka pędów

 

Pędów czy sztobrów / sadzonek? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc pędy miałem na myśli sadzonki, oczywiście niewielką ilością sztobrów też się zadowolę.

 

Wracając do słupa... w prawdzie mówiąc mam 2 takie słupy w niedalekiej odległości (3-4m) więc twój pomysł jest jak najbardziej do zrealizowania.

Linia jest jakaś na nim, ale dwóch pobliskich sąsiadów również puściło jakieś rośliny wijące się już po linii...

 

Przewertowałem temat chemieli amerykańskich i być może również zamówię nasiona cascade...

Edytowane przez Scoff
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc pędy miałem na myśli sadzonki, oczywiście niewielką ilością sztobrów też się zadowolę.

 

Wracając do słupa... w prawdzie mówiąc mam 2 takie słupy w niedalekiej odległości (3-4m) więc twój pomysł jest jak najbardziej do zrealizowania.

Linia jest jakaś na nim, ale dwóch pobliskich sąsiadów również puściło jakieś rośliny wijące się już po linii...

 

Przewertowałem temat chemieli amerykańskich i być może również zamówię nasiona cascade...

Cascade to tutaj

Edytowane przez Swiaderny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za sugestie, niestety u kolegi luka brak.

Czy znacie jeszcze jakiś inny sklep z nasionami chmieli amerykańskich prócz beerseeds.com? Zamierzam zakupić 2 odmiany, jeszcze zastanawiam się nad innymi źródłami zakupu ;)

Edytowane przez Scoff
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.ars.usda.gov/SP2UserFiles/Place/53581500/catalogs/humseed.html nasiona

 

https://www.ars.usda.gov/SP2UserFiles/Place/53581500/catalogs/humcore.html in vitro lub sztobry

 

http://www.northwesthops.com/Hop_Rhizomes_s/1.htm sztobry

 

poza tym amazon.com i ebay.

 

Ale masz świadomość, że w tym roku uprawiając z nasion nic nie zbierzesz (no może paręnaście gram, ale wątpię).

Edytowane przez takijiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.ebay.pl/itm/Farm-Direct-Hop-Rhizomes-12x-for-54-99-w-Free-Shipping-12-varieties-in-stock-/331207672554?pt=LH_DefaultDomain_0&var&hash=item4d1d8402ea&_uhb=1

 

Tutaj bez książki, taniej ale nie ma już Cascade. Ja kupiłbym raczej sztobry moim zdaniem pewniejsze od nasion. Maksymalnie 4 sztuki , nie mam więcej miejsca na działce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie dalej tak jest ,zamawiałem już w tym roku 2 sztobry przez ebaya . Przesyłka została wysłana ale nie opuściła terenu USA, takie miałem informacje. Pieniądze do mnie wróciły. Można zamówić ale szanse że przesyłka dojdzie oceniam na 50/50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapeszając, jeden pęd jest już wyższy ode mnie, rosną fajnie ( 4 roślinki), jestem dobrej myśli. Jeśli ten sezon będzie ok to na przyszły (jak doczekam :) ) kupię Sybillę, lubię smak jej więc można mieć swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na działce niestety turkucia podjadka , tak sobie przechodził i uciął oba pędy sybilli. Nie wiem co z tym fantem zrobić, nie wiem czy roślinka coś jeszcze wypuści i co można zrobić z tym turkuciem bo to prawdziwy bandyta. :( Macie jakieś doświadczenia z tym szkodnikiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też w szklarni 2 krzaczki pomidorów podciął turkuć... zabiłem 2 po godzinie obserwacji... Na razie spokój. Od starszej babci usłyszałem, że kiedyś jak walczyła z nimi to robiła pułapki - słoik z wodą zakopany na równo z ziemią - wpadały i topiły się. Nie wiem jednak czy to dobre rozwiązanie na dłuższą metę.

Z tego co czytałem, ciężki szkodnik do zwalczenia, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę karencję min 60 dni po zastosowaniu odpowiedniej chemii

Edytowane przez Scoff
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.