Skocz do zawartości

Chmielnik sezon 2014


elroy

Rekomendowane odpowiedzi

Moje chmiele Marynka i Lubelski też powoli puszczają pędy, sznurki w przyszłym tygodniu. Z karpy nadal wyrastają więc po ogrodnikach sekator wykona selekcję. Jeśli chodzi o karę dla brata to wytłumacz Mu -co to jest chmiel- i jako kara to odchwaszczanie. Uszkodzenie gościa to kryminał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kiedy mniej więcej powinny wzejść pędy w pierwszym roku? Sadziłem sztobry 4 kwietnia i dopiero dzisiaj z kilku sadzonek coś wychodzi, ale bardzo powoli.

Natomiast na płocie pobliskiej fabryki pędy dzikiego chmielu mają już metr wysokości.

Edytowane przez jake
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Ty GB za bzdury wypisujesz...

 

Zamyślony: naprowadź pędy na jeden sznurek, niech to wygląda jak na zdjęciu http://zielonyfront.pl/wp/wp-content/themes/Helix/images/humulus_lupulus--zielonyfront.pl.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaleca się 2-3 pędy na jeden przewodnik, 2-3 przewodniki na jedną roślinkę, nie więcej pędów niż 5-6 na jedną roślinę bo i tak nie daje więcej plonu. Temat mam wrażenie niejednokrotnie omawiany...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje sadzonki miały pędy tak po 10 cm, ale jak spadł śnieg 2 tygodnie temu to część uległo odmrożeniu. Ale widzę że wypuszczają ładnie, z jednej sadzonki wyszło nawet 6 pędów. Z tego co w instrukcji pisze to i tak zbiór prawdziwy po 2 latach :)

 

 

zrobiłem konstrukcję 310 cm ale wiem, że i tak jest za mała :D

Edytowane przez mpolak154
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to w Niedziele chyba mamy przyspieszonych zimnych ogrodników ;) Niby w nocy mają być przymrozki z niedzieli na poniedziałek, po tym terminie można już na pędach obciąć dolne partie liści ;)

 

Co do naprowadzania pędów, czytałem że można zrobić konstrukcję w kształcie litery V i na każdą z linek wyprowadzić po 2 pędy, ale to już lekka zabawa, na dniach jak pozbędę się nowych pędów zrobię zdjęcie swoich chmieli ;) Lubelski już ma ponad 3,5 metra, pozostałe powyżej dwóch.

 

zrobiłem konstrukcję 310 cm ale wiem, że i tak jest za mała :D

 

Co najmniej dwukrotnie za małe ;) Ja mam dwa sznurki pod sybille i Lubelski 7 metrów, i w zeszłym roku próbowały się i tak piąć wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3,5 metra? Mój Lubelski ma dopiero 35cm, ale dopiero w tym roku sadzony, no i u mnie zimniej niż na południu PL. Najbujniejsza Marynka ma z 60cm.

 

Zauważyłem, że moje chmiele nie lubią sznurka i zamiast niego (naprowadziłem pędy na sznurki i owinąłem kilkukrotnie) wolą się owijać wokół bambusowych patyków, które wbiłem obok, coby mi nikt nie zadeptał roślinek. Sznurek ma 3mm grubości. Dać grubszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tamtego sezonu pamiętam mój błąd, otóż słabo zamocowałem sznurki (snopowiązałkowy, zwykły) przy ziemi. Jak był wiatr to prawie narobił głupot, uratowały się tak jak wyżej napisał Exar dzięki patykom. Jeśli chodzi o tempo wzrostu to ta wiosna jest rekordowa, mam dwa czosnki ozdobne (kwiaty to duże kule) i już mają pąki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na dzień wczorajszy wygląda to mniej więcej tak:

Od lewej 2x sybilla reszta to lubelski

A tak przy okazji jak dodać zdjęcie do swojej galerii?

post-8315-0-66092100-1399113492_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściółkujecie jakoś międzyrzędzia? Bo mi trawa i chwasty chcą do tych chmieli włazić. Zastanawiam się, czy nie przywalić tego sianem, albo obsiać facelią. Czy nie warto sobie zawracać głowy i pielić tylko co jakiś czas?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mają skrzydełka? Słabo widać na tym zdjęciu. Bo jak tak to muszki, które chowają się przed złą pogodą... albo mają gody :D Ale raczej nie są szkodliwe dla chmielu i same odlecą w końcu. Mszyca to nie jest bo ona się na młodych pędach osiada.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź jedną i połóż na biurku. Popchnij lekko jak skacze to jest to pchełka chmielowa. Tak mi powiedziała Pani od której chmiel kupiłem.

Małe jak mak a skacze na 10cm w górę całe liście mi pożarła takie małe dziurki porobiła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zasadziłem w tym roku na próbę cztery sadzonki, po jednej z Marynki, Lubelskiego, Sybilli, Hallertau. Po ostatniej burzy z gradem nie zostało nic... Mam nadzieję, że coś wyrośnie jeszcze. Plonu nie będzie, to raczej pewne. Czy sztorby mają szansę przeżyć taką sytuację, gdyby zdarzyła się jeszcze raz? Zauważyłem też, że pędy jednej sadzonki coś podgryzlo, pewnie szaraki. Jak sie przed tym bronic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.