Skocz do zawartości

Chmielnik sezon 2014


elroy

Rekomendowane odpowiedzi

Sadzonka lepsza ogólnie, szybciej rośnie ma korzenie, łatwiej się przyjmuje. Przy sztobrach jest większe ryzyko, bo to tak naprawdę część korzenia z młodymi pędami chmielu, ale i tak nie było problemu z nimi dość dobrze się przyjmują. Przy tych cenach to ty się nie zastanawiaj, 10 zł daje się za sztobry, a tu masz sadzonkę w tej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie z innej beczki, myślał ktoś o sprowadzeniu nasion z hameryki? Jest kilka odmian na e-bay w cenach 25 nasion - 40 zł + przesyłka 25 zł. Pytanie numer dwa czy ciężko z nasion wyrosnąć roślinkę? Z tego co czytam opracowania o chmielu to jest głównie o sztobrach. Po trzecie czy to się w ogóle będzie opłacało czy bardziej jako ciekawostka? Jak się sprawuje chmiel za oceanu w naszych warunkach? Wiem że kilka osób go ma....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Odkryłem dzisiaj pierwszą karpę z zeszłorocznym Hallertau. Szok! z takiej malutkiej roślinki powstało zielsko z odrostami na prawie pół metra w różne strony :) Pobrałem sztobry, zobaczymy co z tego wyjdzie :) i zauważyłem na karpie tegoroczne malutkie, różowiutkie pędy :D jak będzie czas to jutro walka z odkopywaniem Sybilli i może Marynki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może się pochwalę teraz. Wczytywałem się w forum od dłuższego czasu zbierając informacje o uprawie tej zacnej i dobrotliwej rośliny. Nie ukrywam sporo zagwozdek udało mi się tu rozwikłać. Jako że czas sadzenia nagli postanowiłem, z braku miejsca na pale z linkami, rusztowania czy podpięcie chmielu na elewacji, zbudować własną konstrukcję :D Poniżej kilka fotek z procesu budowy :) Enjoy!

Założenia projektu:

- wysokość 4m

- na 4 sadzonki i min 8 przewodników

- kilkunastoletni okres użytkowania

 

post-6934-0-59425200-1394480604_thumb.jpgpost-6934-0-82357500-1394480391_thumb.jpgpost-6934-0-74501400-1394480625_thumb.jpgpost-6934-0-12382700-1394480431_thumb.jpgpost-6934-0-67500800-1394480445_thumb.jpgpost-6934-0-87186000-1394480460_thumb.jpgpost-6934-0-07336800-1394480644_thumb.jpg

 

Teraz oczekuje na sadzonki od znanej i lubianej p. Ewy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano już tłumaczę. Jako że jest to spora wysokość jest duże prawdopodobieństwo że na małej głębokości po prostu cała konstrukcja się obrusza. Swoje również waży. Kolejnym powodem jest też glębokość przemarzania gruntu. Dla okolic łodzi jest to 1m na mniejszych glebokościach jest spore prawdopodobieństwo że w zimę się wszystko zwichruje.

Tyle tzw. sztuki budowlanej jak wyjdzie w praktyce się okaże :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to trochę mnie zbiłeś z tropu ale wg mnie mowa o tym w art. 29 poz. 22 prawa budowlanego czyli jak np. tutaj napisano http://www.wymarzony...go,17_1841.html

jest to obiekt architektury ogrodowej

Edytowane przez Elvis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, żeby nadzór budowlany się nie przyczepił, bo w świetle przepisów musisz mieć zgodę na taką konstrukcję ;)

 

Teoretycznie z zdjęć jest to związane z gruntem więc powinna być zgoda, ale w praktyce łatwo może to zdemontować, więc nie widzę problemu i raczej nikt się nie przyczepi bo nie widzi co jest pod spodem, z tego co teraz robię, wszystkie konstrukcje zamontowane, za pomocą śrub do płyt betonowych, które w łatwy sposób zdemontować (typu garaż blaszany, niskie konstrukcje wiatowe - drewutnie), nie muszą żadnego zezwolenia. Mówiąc niskie, jest zasada, że wysokie obiekty, mogą nie posiadać pozwolenia, jeżeli są odległe od granicy działki o przynajmniej połowę swojej wysokości. Nadzór budowlany nie wpada nagle sprawdzić działki to nie hiszpańska inkwizycja... oni zapowiadają swoje wizyty :P Jedynie jeżeli sąsiad zazdrosny to donieść może ;) Porządnie wykonana konstrukcja i przemyślana leci plusik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoniłem do Starostwa powiatowego do naczelnika Wydziału Architektury, Administracji i czegoś tam. Opisałem dokładnie w czym rzecz i ww Pan stwierdził co następuje. Należy się głęboko zastanowić czy taka konstrukcja w ogóle jest obiektem budowlanym, jeżeli byłby to maszt czy wieża to na pewno ale taką konstrukcję ciężko tak określić. Odesłał mnie do definicji obiektu budowlanego w ustawie Prawo Budowlane. Powiedziałem że znam tą definicję i zastanawiam się czy jest to obiekt architektury ogrodowej na co stwierdził że jeśli jest wykonana w sposób trwały, wielosezonowy, uniemożliwiający demontaż należy taką konstrukcję co najwyżej ZGŁOSIĆ do starostwa. Oni to nakładają na mapkę czy coś na niej sprawdzają i już. Mówił coś jeszcze o tyczkach do pomidorów ale nie zrozumiałem o co mu chodzi :)

Podsumowując dla świętego spokoju można to zgłosić ale i tak już jest po fakcie wykonawczym a trzeba by zgłosić 30 dni przed rozpoczęciem robót (swoją drogą wątpię żeby urzędnikowi się chciało to sprawdzić).

Także jakbyście mieli w planach budować coś podobnego nie zapomnijcie o daniu pracy dla 450 000 urzędników :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie z innej beczki, myślał ktoś o sprowadzeniu nasion z hameryki? Jest kilka odmian na e-bay w cenach 25 nasion - 40 zł + przesyłka 25 zł. Pytanie numer dwa czy ciężko z nasion wyrosnąć roślinkę? Z tego co czytam opracowania o chmielu to jest głównie o sztobrach. Po trzecie czy to się w ogóle będzie opłacało czy bardziej jako ciekawostka? Jak się sprawuje chmiel za oceanu w naszych warunkach? Wiem że kilka osób go ma....

No i sprawa się rypła, w prawdzie miałem nadzieję że kuzynka przy okazji wizyty pod koniec marca mi przywiezie ale była szansa że nie dojdzie do niej paczka przed jej wyjazdem z US - zamówiłem przesyłkę bezpośrednią do Polski. Cascade, Contennial, Pacific Gem i Amarillo. Raz kozie coś tam, jak dojdą - będę potrzebował wsparcia przy próbach wyhodowania.

Z kosztami wysyłki wyszło mnie to 160pln(paypal)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czytałeś o tym że z nasion nie masz pewności, że wyrosną ci osobniki żeńskie? A tylko one posiadają szyszki. Więc ryzyko jest spore... ale jak już zamówiłeś to czekam na efekty i jakby ci wyrosło coś to zamawiam sztobry Cascade, Centennial i Amarillo :D Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.