Skocz do zawartości

co może powstać i jak długo zacierać


lampen139

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Chciałbym uwarzyć sam jeszcze nie wiem co:) gdyż to moja 3 warka dopiero.

Posiadam

 

3 kg pilzneńskiego

1 kg monachijskiego

1kg bursztynowego

 

ok 40 g marynki

ok 40 g lubelskiego

 

Chciałbym zapytać jakie piwo może z tego powstać i jakie drożdże powinienem posiadać?

 

Będę zacierał pierwszy raz w nowo zakupionej lodówce turystycznej do której zamontowałem kranik. Czy godzina w tym sprzęcie w 67 stopniach wystarczy? pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego zasypu otrzymasz około 22 litry brzeczki o gęstości 12°Blg, przy wydajności około 75% według brewtarget.

Dałbym 20 g marynki na 60 minut i 40 g lubelskiego na 15 minut. IBU około 30-35.

Ja zrobiłbym na US-05 lub Danstarach Notthigham.

Zacieranie w lodówce przez godzinę w 67°C, w stosunku słodu do wody 1:3, po 30 minutach dolej 1 litr wrzątku i zamieszaj. Potem podnieś temperaturę do 78°C. Fermentacja w 18°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego zasypu otrzymasz około 22 litry brzeczki o gęstości 12°Blg, przy wydajności około 75% według brewtarget.

Dałbym 20 g marynki na 60 minut i 40 g lubelskiego na 15 minut. IBU około 30-35.

Ja zrobiłbym na US-05 lub Danstarach Notthigham.

Zacieranie w lodówce przez godzinę w 67°C, w stosunku słodu do wody 1:3, po 30 minutach dolej 1 litr wrzątku i zamieszaj. Potem podnieś temperaturę do 78°C. Fermentacja w 18°C.

Dzięki wielkie za rady. Bursztynowy i Monachijski dodawać w całości czyli po 1 kg czy jakieś inne proporcje doradzasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niejadalne coś. Po to są zapiski piwowarów aby kopiować a nie jakieś głupoty wymyślać.

 

Skoro już zabierasz głos to może chociaż wytłumacz "mniej doświadczonemu" koledze co uważasz za głupoty.

Co do piwa, to wydaje mi się, że trochę za dużo monachijskiego i bursztynowego w stosunku do pilzneńskiego. Z drugiej strony bursztynowy to nie karmelowy więc może będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech sobie przeczyta proporcje słodów w zasypie. Wyjdzie, że bursztyn do 5% w jasnych piwach, do ciemnych 15%, ogólne opisy. Do RISa 20blg może sypnąć kilo a nie to jasnej 12. Wg mnie wyjdzie ciężkie piwo i nie będzie zadowolony.

Edytowane przez GB...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obu swoich wypowiedziach ciężko skrytykowałeś, ani razu nie doradziłeś. Czy aby na pewno jesteśmy w piaskownicy? Strzel sobie może piwko na rozluźnienie.

 

Co do piwa, to zrobiłem kiedyś podobne. Wszystko jak napisał Fidel, tylko IBU lekko większe dla kompensacji słodyczy. To się nazywa czyszczenie magazynu :). Sam zacieram w lodówce, z dobrym skutkiem. Warz, sam zobaczysz co wyjdzie :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie wyjdzie ciężki bezstylowiec, mało jadalny.

No to akurat chyba dla Ciebie a nie wg Ciebie? ;)

Niektórzy warzą piwo by je pić, a nie żeby zachwycać się stylem.

a co do tematu to trzeba by to zatrzeć bardzo na wytrawnie i piwo z tego będzie, ale też bym zmniejszył zasyp bursztynowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując konstruktywną dyskusję kolegów powyżej i pomijając IMHO niczego nie wnoszące uwagi kolegi GB, takie piwko dla początkującego jest OK. Szczegóły dotyczące stylów i procentów zasypu darował bym sobie, bo nie mają większego znaczenia. Piwko i tak wyjdzie lepsze niż ze sklepu a o to chodzi początkującemu.

Powodzenia kolego lampen i zacieraj!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam

 

 

 

3 kg pilzneńskiego

 

1 kg monachijskiego

 

1kg bursztynowego

 

 

 

ok 40 g marynki

 

ok 40 g lubelskiego

 

GB... ja tu widzę, że kolega lampen139 posiada takie słody a nie "kupił składniki na piwo" jak to określiłeś :)

 

lampen139 posłuchaj tych bardziej doświadczonych, mi pomogli kiedyś ułożyć bezstylowca i wyszedł świetny :) Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za rady i odpowiedzi. GB jak kupuję to zestawy słodów bo jak mówiłem że dopiero zaczynam i jeszcze nie orientuję się w proporcjach:) te akurat dostałem z różnych źródeł:)

 

Mam jeszcze jedno pytanie: mam również pszenicę zwykłą taką od rolnika:) wiem że można trochę dodać ale czy znacząco wpływa na efekt końcowy piwa?? (ale rym!:)) ile mógłbym jej dodać i czy mogę ją rozdrobnić w młynku do kawy który posiada regulację grubości mielenia???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak mówiłem zacieram w lodówce turystycznej i nie wiem czy starczy w niej miejsca na dolanie takiej ilości wody aby podgrzać o 10 C do 78C

 

Nie musisz dolewać wody. Zawsze możesz odebrać część brzeczki i ją podgrzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacieraj na gęsto to dasz radę zrobić mash out. Jaką dużą masz lodówkę? Ja mam 32 litry i 5 kg to z palcem w nosie mashoutuje.

Zacieranie 5 kg słodu: stosunek słodu do wody 1:3

-zacieranie w 15 litrach wody - temperatura 73,2°C da, przy temperaturze słodu 22°C, 67°C

-po 30 minutach wlej 1 litr wrzątku,

-mash out dolewając 9 litrów wrzątku,

-końcowy stosunek słodu do wody 1:5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacieraj na gęsto to dasz radę zrobić mash out. Jaką dużą masz lodówkę? Ja mam 32 litry i 5 kg to z palcem w nosie mashoutuje.

Zacieranie 5 kg słodu: stosunek słodu do wody 1:3

-zacieranie w 15 litrach wody - temperatura 73,2°C da, przy temperaturze słodu 22°C, 67°C

-po 30 minutach wlej 1 litr wrzątku,

-mash out dolewając 9 litrów wrzątku,

-końcowy stosunek słodu do wody 1:5.

 

Moja ma 27 litrów ale dałem radę:). Musiałem częściej dolewać bo były straty temperatury, ale to pierwszy raz. Następnym razem oprócz koca do przykrycia lodówki chce jeszcze ją okleić matą termiczną i uszczelnić zamknięcie. Poki co prawie wszystko poszło ok:)

 

Wysładzałem 23 litry do gara na chmielenie ale blg było 5 więc jeszcze 6 litrów wysłodziłem do 3blg wlałem do drugiego gara:)

Chmieliłem jak radziłeś, jedyny problem to chłodzenie brzeczki, które zajęło aż 5h. (Ostatnio zamknąłem się w 3h) Drożdże zacząłem uwadniać przed 3h chłodzenia a że chłodzenie się przeciągnęło to i uwadnianie trwało ponad 2h. Czy ma to wpływ na drożdże?? Pytam bo minęło 12h a brzeczka jeszcze nie bulgocze. Czy możesz też powiedzieć z własnego doświadczenia czy koniecznie trzeba schłodzić w 3 h???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jest schłodzić brzeczkę jak najszybciej, o tym dlaczego poczytasz na wiki. Są orendownicy chłodzenia naturalnego "no chill". O tym też można poczytać, zarówno na naszym forum, jak i zgranicznych. Jak już chłodzić w ten sposób, to chyba najlepiej przenieść gorącą brzeczkę do fermentora, zamknąć go na amen i poczekać aż ostygnie. Sterylizujemy go w ten sposób, minimalizując ryzyko infekcji.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jest schłodzić brzeczkę jak najszybciej, o tym dlaczego poczytasz na wiki. Są orendownicy chłodzenia naturalnego "no chill". O tym też można poczytać, zarówno na naszym forum, jak i zgranicznych. Jak już chłodzić w ten sposób, to chyba najlepiej przenieść gorącą brzeczkę do fermentora, zamknąć go na amen i poczekać aż ostygnie. Sterylizujemy go w ten sposób, minimalizując ryzyko infekcji.

 

Czytałem o chłodzeniu ale często teoria nie idzie w parze z praktyką:)) dlatego chciałem zasięgnąć opinii doświadczonych piwowarów:) często się spotykam ze stwierdzeniem "czekam aż ostygnie" i to wśród osób które mają już kilkanaście warek za sobą stąd moje pytanie.

Robię tak jak mówisz. Gorącą brzeczkę przelewam do fermentora i do wanny z zimną wodą dolewając zimnej co jakiś czas a widzę że niektórzy pomijają etap wanny. Czy ma to znaczący wpływ na smak (z doświadczenia)? Czy jeśli się nie wyrobię w 3h to już nie ważne w ile schłodzę bo i tak smak będzie już inny? inaczej... czy teraz chłodząc brzeczkę w 5 h uzyskam efekt zbliżony to tego jak bym po prostu poczekał do rana aż ostygnie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.