Skocz do zawartości

Pierwszy dolniak


bajker

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że pierwsze "puchy", ekstrakty i zacieranie mam już za sobą, postanowiłem zrobić jeszcze jeden krok i wykorzystać sprzyjające warunki ;)

Temperatura w pomieszczeniu w którym zamierzam umieścić fermentor waha się w okolicy 10°C +/- 2°, postanowiłem zainteresować się piwem dolnej fermentacji .

Mam prośbę do bardziej doświadczonych piwowarów o jakąś w miarę prostą i sprawdzoną recepturę na pilsa lub lagera, chodzi o to żebym nie popełnił takiego błędu jak przy pierwszym zacieraniu na które wybrałem Sweet Stoauta i okazał się że wiedza teoretyczna nie zawsze wystarcza i idzie w parze z praktyką(zwłaszcza filtracja dała mi w kość) ;)

Ewentualnie jakieś porady i uwagi dotyczące piw tego stylu, od razu napiszę że przeszukałem forum i bardzo mało znalazłem informacji na temat dolniaków, albo po prostu jeszcze nie potrafię się sprawnie poruszać po forum :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wiki masz w sprawdzonych recepturach pod hasłem "P" sporo dobrych receptur.

W przypadku pilsów ważna będzie też woda, do czeskiego jak najbardziej miękka, do niemieckiego może być twardsza.

Proponuję, żebyś wybrał w miarę najprostszą wersję na początek. Do dolniaków wybierz drożdże w jak najlepszej kondycji a jeśli gęstwa to zadajesz ich więcej niż do ale`ów.

Pozostałe (koźlaki, marcowe i in.) mogą być bardziej wymagające, chociaż pils też nie należy do najprostszych piw do uwarzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.