Jump to content

Pierwszy dolniak


bajker
 Share

Recommended Posts

Jako że pierwsze "puchy", ekstrakty i zacieranie mam już za sobą, postanowiłem zrobić jeszcze jeden krok i wykorzystać sprzyjające warunki ;)

Temperatura w pomieszczeniu w którym zamierzam umieścić fermentor waha się w okolicy 10°C +/- 2°, postanowiłem zainteresować się piwem dolnej fermentacji .

Mam prośbę do bardziej doświadczonych piwowarów o jakąś w miarę prostą i sprawdzoną recepturę na pilsa lub lagera, chodzi o to żebym nie popełnił takiego błędu jak przy pierwszym zacieraniu na które wybrałem Sweet Stoauta i okazał się że wiedza teoretyczna nie zawsze wystarcza i idzie w parze z praktyką(zwłaszcza filtracja dała mi w kość) ;)

Ewentualnie jakieś porady i uwagi dotyczące piw tego stylu, od razu napiszę że przeszukałem forum i bardzo mało znalazłem informacji na temat dolniaków, albo po prostu jeszcze nie potrafię się sprawnie poruszać po forum :(

Link to comment
Share on other sites

W wiki masz w sprawdzonych recepturach pod hasłem "P" sporo dobrych receptur.

W przypadku pilsów ważna będzie też woda, do czeskiego jak najbardziej miękka, do niemieckiego może być twardsza.

Proponuję, żebyś wybrał w miarę najprostszą wersję na początek. Do dolniaków wybierz drożdże w jak najlepszej kondycji a jeśli gęstwa to zadajesz ich więcej niż do ale`ów.

Pozostałe (koźlaki, marcowe i in.) mogą być bardziej wymagające, chociaż pils też nie należy do najprostszych piw do uwarzenia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.