Skocz do zawartości

Rollbar do domu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jest to serwis poświęcony warzeniu piwa lecz pozwolę sobie zadać tu pytanie pokrewne, choć pewnie przez niektórych to o czym będę pisał to wcale nie jest piwo.

 

Moja mama bardzo lubi piwo, mój wujek to samo, a i ja czasami lubię wypić sobie kilka butelek. Pijamy Żubra, Tyskie, Okocim. Zastanawiając się nad tym ile piwa w miesiącu wypijamy wyszło mi że jest to ok 150 litrów miesięcznie. Czasami nawet więcej. Dlatego wpadłem na pomysł aby sprawić sobie taki zestaw do piwa jaki można spotkać w barze.

 

Kiedyś krótko pracowałem jako barman i wiem, że potrzebne mi będą: chłodziarka, butle CO2, kegi, węże i nalewak zwany pipą. Nowy zestaw bez kegi razem z stolikiem kosztuje na allegro ok 2000-2500 zł. Problem w tym, że podobno chłodziarka pracuje dość głośno. Wiem że jest możliwość zamknięcia piwa w specjalnej lodówce, która zastępuje chłodziarkę i nie pracuje tak głośno. Bardzo lubię majsterkować i w związku z tym chciał bym sam stworzyć swój mały bar.

 

1. Gdzie mogę znaleźć jakieś schematy, lub relacje ludzi którzy już wykonali taki zestaw?

2. Czy będąc osobą prywatną mogę z browaru kupować piwo wymieniając kegi?

3. Czy koszt takiego piwa mi się opłaci?

4. Czy ktoś mi pomoże?

 

Pozdrawiam Belzebub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Czy będąc osobą prywatną mogę z browaru kupować piwo wymieniając kegi?

z browaru raczej nie, ale od dystrybutora już jak najbardziej.

3. Czy koszt takiego piwa mi się opłaci?

w zeszłym roku kolega chciał kupić keg piwa (bodajże ciechana czy lwówka) na grilla i okazało się, że wychodzi drożej niż w butelkach w supermarkecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do opłacalności to jeżeli nie masz zaprzyjaźnionego baru, który mógłby wziąć więcej dla Ciebie to średnio się to opłaca. Jeżeli kupujecie w puszkach lub butelkach, które traktujecie jako bezzwrotne to kegi zaczynają się opłacać ale jeśli wymieniasz butelki na pełne to koszt budowy kegeratora nie zwróci się zbyt szybko bo 50L keg tyskiego to koszt około 270zł żubr około 250zł czyli 2,70zł za piwo (plus kaucja za pierwszy keg). Lecz jak trafisz na dobrze rotującą hurtownię to takie piwo może się okazać lepsze bo będzie świeższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar zbudować taki zestaw. Widzę, że jest tego sporo w internecie ale pod hasłem kegerator a nie rollbar. He he. Dlatego pewnie nie mogłem znaleźć niczego na początku.

 

Pomijając koszt samego zestawu i kaucji za keg piwo z tego co piszecie wychodzi drożej. Dlaczego? U mnie na osiedlu można kupić Żubra w butelce po 2 zł mając butelkę na wymianę. Nierozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam kiedyś stałem nad podobnym problemem i doszedłem po podobnych pytań. Skąd wyższa cena piwa z kega jak z butelki? Otóż browary dwukrotnie opłacają koszty logistyki (z browaru do hurtowni i z hurtowni do browaru) dodatkowo w cenie piwa z kega browary wliczają koszty obsługi barów, tj sprzęt dla barów (schładzarka, kolumna, rozdzielacze... itp) plus serwis tego całego sprzętu. Ale jak już trafiłeś na piwo.org to może czas przemyśleć warzenie piwa w domu? Jak już chcesz koniecznie mieć kegerator to może lepiej zalewać kegi czymś ciekawszym niż tylko żubrem, tyskim, okocimiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego? U mnie na osiedlu można kupić Żubra w butelce po 2 zł mając butelkę na wymianę. Nierozumiem.

a czego tu nie rozumieć, kegi są do knajp, które sprzedają z narzutem >100% i prawie nikt nie kupuje tego do domu. Czyli jest to produkcja dedykowana, pod bogatszego klienta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu masz info

 

lodówkę używaną pod zabudowę kupisz za 200-250 zl na allegro reszte, węże pipe, kolumnę, oraz reduktor u kolegi Wesołego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jak już człowiek sie przekona do kegowania własnego piwa, to wtedy keg 30l wychodzi w okolicach 50zł... Kegarator: lodówka 0-300zł, kran 50-100, przewody 20, głowica 30-50, butla 200 (kaucja), reduktor 30-50).

Edytowane przez mrblaha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.