Skocz do zawartości

Ogrzewanie kadzi piecykiem typu junkers


Qxa

Rekomendowane odpowiedzi

Jak myślicie, czy ogrzewanie kadzi zacierno-warzelnej piecykiem typu junkers da radę.

Mam do wyboru dwa warianty:

 

wariant 2

wariant 1

 

Który sprawdzi się lepiej?

 

I czym zalać obieg: wodą czy olejem?

 

Kadź ma zmieśćić około 230 l brzeczki, a piecyk będzie miał około 20 kw.

Edytowane przez Qxa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to widział w drugim rozwiązaniu (o ile junkers nie będzie jednocześnie służył do ogrzewania domu). Prostsze, tańsze i dużo mniejsze straty niż na wymienniku. Wymiennik poza tym trzebaby starannie myć na obiegu brzeczki. Ja mam obieg CO od lat wypełniony wodą i jest ok.

Edytowane przez Browariat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy płaszcz będzie miał moc wymiany powiedzmy te 25 kw, czyli taką jak wymiennik.

Po drógie brzeczkę trzba gotować ciągle przy 100. Woda w obiegu nie będzie się zamieniać w parę w junkersie? Nie rozwali go?

Piec ma być stosowany tylko i wyłącznie do grzania warzelni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy płaszcz będzie miał moc wymiany powiedzmy te 25 kw, czyli taką jak wymiennik.

Po drógie brzeczkę trzba gotować ciągle przy 100. Woda w obiegu nie będzie się zamieniać w parę w junkersie? Nie rozwali go?

Piec ma być stosowany tylko i wyłącznie do grzania warzelni.

 

Zasugerowałem się napisem na rysunku "kadź zacierno-warzelna". Jakby coś poszło nie tak to możesz zawsze wdrożyć rozwiązanie drugie a pozostałe na płaszczu nyple wykorzystać jako przyłącza do obiegu chłodzenia. Wydaje mi się że do warzenia się nie nada, piec CO chyba nie zagotuje wody a nawet jeśli to masz rację że może rozsadzić instalację.

Edytowane przez Browariat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że płaszcz będzie długo ogrzewał brzeczkę.

 

Najbardziej efektywnym byłoby moim zdaniem ogrzewanie przez wymiennik przeciwsobnie.

 

Też mi się tak wydaje. Chociaż jest wiele rzemieślniczych warzelni, w których grzją płaszczem wypełnionym olejem, i jakoś funguje.

W Żywcu, grzeja płaszczem 150l, parą o temp. około 120 stopni, i jakoś to działa, więc może się jednak mylimy.

Edytowane przez Qxa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qxa, myślę jeszcze i myślę że ogrzewany płaszcz wodny, tak jak chciałeś zrobić, nawet jeśli jakoś w nim wodę zagotujesz, nigdy nie zagotuje zawartości w środku.

Spójrz na garnek do mleka, nawet jak woda wre i gwizdek wyje to środek się burzliwie nie gotuje..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taka wytwornica będzie okrutnie droga...?

Szukaj takiego kotła z wbudowaną wytwornicą :

http://www.lozamet.com.pl/kotly-warzelne/kotly-warzelne-parowe/kociol-parowy-kp-150-7-detail.html

Nowy to majątek, ale można trafić okazję poniżej 2 tyś. Skoro planujesz junkers na 20-25 KW pewnie instalacja Ci podoła..

Ja jestem mega zadowolony z tego kotła, zero przypaleń, grzeje parą z boków i spodu. Olej i grzałki w środku jest średnim rozwiązaniem bo ma dużą bezwładność.

Warunkiem używanego kotła jest sprawna armatura zabezpieczająca bo jak by nie było pracuje z gorącą parą pod ciśnieniem (temperatura pary 105-110 st C- z tego co liczyłem kiedyś).

Jeśli chodzi o uzyskanie wrzenia to nie ma z tym problemu nawet na 6 KW ( pracuje w trzech opcjach: 6 KW lub 12 KW lub razem czyli 18 KW)

nie spiesz się, przeglądaj aukcje a trafisz coś ciekawego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.