Skocz do zawartości

Munich Dunkel - Prośba o ocenę receptury


korek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Zamierzam uwarzyc Monachijskie Ciemne według takiej receptury:

 

2,3 kg monachijski Typ I

1,35 kg - pilsnenski

0,65 kg - wiedenski

0,2 kg - Carafa

0,15 kg - caramunich

0,15 kg - melanoidynowy

0,1 kg - zakwaszajacy

 

Chcę to zacierać "na lenia", 63°C - 40 min, 72°C - 20 min, plus wygrzew.. Robić przerwe bialkowa??. Gotowanie 90 min. Na chmielenie zamierzam sypnac 25 g Northen Brewer na 90 min i 15 g Hellartau Hersbrucker na 10 min.

 

To moja pierwsza stworzona osobiscie receptura, także bardzo proszę o wszelkie uwagi.. Z góry za nie dziękuję ;).

Edytowane przez korek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co chmiel na 90 minut? Lubisz gotowaną trawę w piwie? No i po mojemu zacieranie "na lenia", to 90' w 670C :) Melanoidynowy bym wyrzucił, ale sam mam małe doświadczenie, opieram się na wyczytanych opiniach. Dorzuciłbym jeszcze z pół kilo monachijskiego, a najlepiej jeszcze zamiast wiedeńskiego też - w końcu to ma być podstawa tego piwa. A na jakich drożdżach planujesz to zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że na sens, do tych piw spokojnie możesz użyć W34/70 z dobrym rezultatem. Co do dekokcji to już sam zdecyduj - nie jest to być albo nie być dla tego stylu. Zresztą Ci co robią dekokcję często nie czują różnicy więc możesz na początek zrobić sobie "bez" a następną warkę "z" i sam sobie wyrobić zdanie.

 

Są to style "słodowe" o niskim/nikłym aromacie chmielowym (ewentualnie dał bym 10-15g aromatycznego na koniec gotowania) więc możesz ograniczyć chmielenie tylko do goryczki.

 

Co do zacierania oparł bym się o schemat

64°C - 30 min

72°C - 30 min

lub

64°C - 20 min

72°C - 40 min

 

Oczywiście z mash-out, ewentualnie możesz zrobić krótką przerwę białkową (10 min).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże mam W34/70 (gęstwa). Faktycznie miałem na mysli zacieranie 20/40, tylko coś mi się pomyliło i źle wpisałem. Jeżeli chodzi o gotowanie 90 min to nigdy nie miałem problemu z trawą w piwie.. Melanoidynowy miał zastąpić dekokcje (mam go trochę i trzeba go zużyć), ale następna wersja pójdzie już z dekoktem. Warzylem Helles'a bez dekokcji w schemacie 20/40 min i wyszedł bardzo dobry. A co sądzicie o samym zasypie??.

Edytowane przez korek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Aby nie tworzyć nowego tematu to proszę o ocenę tej receptury Munich Dunkel

Piwo chciał bym nieco mocniej nachmielić nawet nieco powyżej stylu.

 

Celuję w 24litry i 13BLG

 

Słody

słód monachijski 3kg

słód pilzneński 1,4kg

Słód Caraaroma 0,4kg

słód Carared 0,1kg

słód karmelowy jasny 0,2kg

 

Zacieranie

52°C - 10 min

64°C - 20 min

72°C - 40 min

 

Chmielenie

Chmiel Magnum - 20g - 60 min

Chmiel Perle - 10g - 15 min

Chmiel Perle - 10g - 5 min

 

Drożdże - gęstwa zebrana po marcowym z FM 31 (Bawarska dolina)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.