Skocz do zawartości

Laktoza- kilka pytań


MateuszO.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Mam kilka pytań apropo laktozy którą myślałem dodać do stouta. Główne zasadnicze pytanie to czy można ją dodać juz w trakcie fermentacji burzliwej lub cichej? Drugie to gdzie najlepiej i najtaniej kupić ową laktozę? Trzecie jaką ilość nalezy dodać do 25l stout'a 10blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jak nie dodałeś przy gotowaniu, to może wygodniej razem z syropem do refermentacji?

2. Popytaj w aptekach. w sklepach piwowarskich jest.

3. Różnie dają od 250-500g. Ile słodzisz? :)

moim zdaniem lepiej sypnąć mniej niż więcej i w późniejszych warkach wprowadzać korekty. Sam musisz sobie ustalić. Kwestia gustu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... nie chce siać niepokoju , ale mimo że kupuję laktozę w sklepach piwowarskich , to nie dodawałbym jej do butelek. Skąd macie pewność że nie jest oszukana ?

Potwierdzam, mam wrażenie ze moja laktoza (zakupiona w sklepie piwowarskim) była w części jadalna - dodałem ją przy rozlewie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj ją w trakcie chmielenia. Tylko pamiętaj, że drożdże jej nie zjadają. Podniesie Ci wskazania balingomierza, będziesz musiał uwzględnić różnicę.

Kolego Jacenty ale tak jak pisałem w pierwszym poście stout jest już na burzliwej i pytam czy można po chmieleniu,

Hm... nie chce siać niepokoju , ale mimo że kupuję laktozę w sklepach piwowarskich , to nie dodawałbym jej do butelek. Skąd macie pewność że nie jest oszukana ?

Jeśli tak to dodawanie razem z refermentacją jest ryzykowne. A kupiona w aptece jest pewna bo zapewne taką będę dodawał o ile w ogóle dodam?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie dodac jako roztwor wodny, po uprzednim ugotowaniu go i wystudzeniu, na cicha fermentacje? przez te 7-14 dni cichej fermentacji nawet jak beda tam jakies fermentowalne cukry to drozdze zdaza je wszamac.

Pytam czysto teoretycznie, sam nigdy nie uzywalem laktozy, ale wydaje mi sie to logiczne, skoro nie zdazyles jej dodac podczas gotowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Jacenty ale tak jak pisałem w pierwszym poście stout jest już na burzliwej i pytam czy można po chmieleniu,

Wskaż palcem, bo jakoś nie widzę.

Witam wszystkich. Mam kilka pytań apropo laktozy którą myślałem dodać do stouta. Główne zasadnicze pytanie to czy można ją dodać juz w trakcie fermentacji burzliwej lub cichej? Drugie to gdzie najlepiej i najtaniej kupić ową laktozę? Trzecie jaką ilość nalezy dodać do 25l stout'a 10blg.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie dodac jako roztwor wodny, po uprzednim ugotowaniu go i wystudzeniu, na cicha fermentacje? przez te 7-14 dni cichej fermentacji nawet jak beda tam jakies fermentowalne cukry to drozdze zdaza je wszamac.

Pytam czysto teoretycznie, sam nigdy nie uzywalem laktozy, ale wydaje mi sie to logiczne, skoro nie zdazyles jej dodac podczas gotowania.

Robilem tak. Stout fermentuje z laktozą jakieś 2 tygodnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wypadku mówimy trochę o innej czystosci produktu gotowego :P laktoza do celów farmaceutycznych musi być czyściutenka, do celów spożywczych już nie, co przekłada sie na cenę (nie pytajcie o technologie nie mam pojecia)

Nie zmienia faktu, że 60zł/250g to jakiś absurd :P

Edytowane przez Kilus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... nie chce siać niepokoju , ale mimo że kupuję laktozę w sklepach piwowarskich , to nie dodawałbym jej do butelek. Skąd macie pewność że nie jest oszukana ?

Potwierdzam, mam wrażenie ze moja laktoza (zakupiona w sklepie piwowarskim) była w części jadalna - dodałem ją przy rozlewie.

 

Ja również potwierdzam, miałem to samo co Wy ale z Xylitolem - zapomniałem dać wcześniej i dałem dopiero przy rozlewie. Efekt eksplodyczny. Nigdy nie dodam już żadnego białego proszku przed butelkowaniem (oprócz umyślnej ilości glukozy oczywiście).

Edytowane przez Browariat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/babydream-laktoza-cukier-mleczny-500g-z-niemiec-i3821483713.html tu laktoza na allegro w cenach przystępnych :) ok z apteki drogo ale co z dodaniem na cichą? wydłuża to jakoś fermentacje?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... nie chce siać niepokoju , ale mimo że kupuję laktozę w sklepach piwowarskich , to nie dodawałbym jej do butelek. Skąd macie pewność że nie jest oszukana ?

Tu się z kolegą w pełni zgadzam. Jeżeli ktoś zapomniał ją dodać podczas chmielenia, to najlepiej niech doda ją na cichą, ale gdzieś tak 48 h przed rozlewem. Jeżeli po dodaniu "laktozy" piwo miałoby znowu ruszyć, to 48 h na pewno każdy to zauważy.

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... nie chce siać niepokoju , ale mimo że kupuję laktozę w sklepach piwowarskich , to nie dodawałbym jej do butelek. Skąd macie pewność że nie jest oszukana ?

Potwierdzam, mam wrażenie ze moja laktoza (zakupiona w sklepie piwowarskim) była w części jadalna - dodałem ją przy rozlewie.

 

Nie bójmy się napisać, w którym sklepie została zakupiona. Może sprzedawca nie zdaje sobie sprawy, że kupuje "chrzczoną" laktozę i zmieni dostawcę. Jeżeli sam zmienia jej skład to może robi to z innymi surowcami i trzaba taki sklep omijać.

 

Tyle ode mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta laktoza jest firmy która jest w rossmannie zresztą znaczek jest ,może warto tam poszukać

sprawdziłem na stronie polskiego rossmana i są produkty babydream ale to głównie kaszki i mleko modyfikwane :D laktozy brak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.