Skocz do zawartości

Określenie receptury black IPA, pomoc !


lodzia_gacon

Rekomendowane odpowiedzi

http://beersmithrecipes.com/viewrecipe/97818/stone-sublimely-self-righteous-ale-clone

 

To klon piwa, które ma rating 100 na ratebeer. Zrobiłem je w wersji nieco mniej esencjonalnej i własnie kończy fermentować. Próbki smakują przednio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się podepne, niestety nie posiadam kompletu słodów więc kombinuje :P

Pilz - 4,5kg

Monach - 0,5kg

karmelowy jasny - 0,3kg

pszenica prażona - 0,25kg

zeus 20g 60', galaxy 25g 30', galaxy 25g 5', galaxy na zimno

 

Posiadam jeszcze ciemny karmel, jęczmień prażony, barwiący. Nie jestem pewien, czy jest jeszcze monach, więc gdyby były jakieś pomysły...

 

 

Ewentualnie

Pilz - 5kg

Karmel jasny - 0.5kg

pszenica prażona - 0,25kg

 

Pilz - 5kg

karmel ciemny - 0,3kg

jeczmien prazony - 0,2kg

Edytowane przez Kilus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdyby były jakieś pomysły

Może zacieraj

Pilzneński - 4 kg

Monach - 0,5 kg

Karmel jasny - 0,3 kg

Karmel ciemny - 0,2 kg

 

a prażone zboża dodaj do filtracji/ wysładzania albo na koniec zacierania?

Ja zacierałem ze zbyt dużą ilością carafy i wyszła mi potężna popielniczka.

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się podepne, niestety nie posiadam kompletu słodów więc kombinuje :P

Pilz - 4,5kg

Monach - 0,5kg

karmelowy jasny - 0,3kg

pszenica prażona - 0,25kg

zeus 20g 60', galaxy 25g 30', galaxy 25g 5', galaxy na zimno

 

 

dorzuć do tego ok 400-500 g barwiącego pod sam koniec zacierania i powinno być całkiem ciekawe piwko. Na Twoim miejscu odpuściłbym te 25g Galaxy w 5' - lepiej dorzuć to dodatkowo na cichą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0,5 kg barwiącego to sporo za dużo. Absolutnie nie rezygnuj z chmielu aromatycznego na 5', a jak chcesz, żeby miało sporo aromatu, to dawaj chmiel na 10', 5', 0' i na cichą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0,5 kg barwiącego to sporo za dużo. Absolutnie nie rezygnuj z chmielu aromatycznego na 5', a jak chcesz, żeby miało sporo aromatu, to dawaj chmiel na 10', 5', 0' i na cichą.

Jeżeli Kilus chce otrzymać Black IPA a nie Brown IPA to powinien użyć trochę więcej niż 30g barwiącego. Do ostatniego piwa wrzuciłem 0,7 kg Carafa III Special na ostatnie 5min. i nie wyczuwam jak na razie żadnych negatywnych tego skutków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0,5 kg barwiącego to sporo za dużo. Absolutnie nie rezygnuj z chmielu aromatycznego na 5', a jak chcesz, żeby miało sporo aromatu, to dawaj chmiel na 10', 5', 0' i na cichą.

Jeżeli Kilus chce otrzymać Black IPA a nie Brown IPA to powinien użyć trochę więcej niż 30g barwiącego. Do ostatniego piwa wrzuciłem 0,7 kg Carafa III Special na ostatnie 5min. i nie wyczuwam jak na razie żadnych negatywnych tego skutków.

A palonych i kwaskowych posmaków nie wyczuwasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO do CDA nie powinno się dodawać ani palonych zbóż (pszenica prażona, jęczmień prażony/palony), ani słodów palonych typu barwiący. Do CDA dodaje się jedynie słody palone w wersji bez łuski (dehusked) czyli carafa w wersji specjal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ani palonych zbóż (pszenica prażona...

Do CDA dodaje się jedynie słody palone w wersji bez łuski (dehusked)

Pszenica przecież w ogóle łuski nie ma. A łuska powoduje niestety ostrą paloność. Często ją stosuję, przed samą filtracją aby nie uzyskać paloności, a piwo nabrało odpowiedniego koloru. Edytowane przez Mariusz_CH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pszenica przecież w ogóle łuski nie ma. A łuska powoduje niestety ostrą paloność. Często ją stosuję, przed samą filtracją aby nie uzyskać paloności, a piwo nabrało odpowiedniego koloru.

Przeczytaj proszę co napisałem i nie tnij moich wypowiedzi na kawałki aby wyrwać coś (pszenicę) z kontekstu. Nie używamy palonych zbóż, i słodów z łuską.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0,5 kg barwiącego to sporo za dużo. Absolutnie nie rezygnuj z chmielu aromatycznego na 5', a jak chcesz, żeby miało sporo aromatu, to dawaj chmiel na 10', 5', 0' i na cichą.

Jeżeli Kilus chce otrzymać Black IPA a nie Brown IPA to powinien użyć trochę więcej niż 30g barwiącego. Do ostatniego piwa wrzuciłem 0,7 kg Carafa III Special na ostatnie 5min. i nie wyczuwam jak na razie żadnych negatywnych tego skutków.

A palonych i kwaskowych posmaków nie wyczuwasz?

 

Myślę, że się pojawią, to spora ilość. Dałem podobną ilość ale Carafa II "dehusked" pod koniec zacierania i taki kwaskowo-palony efekt był przez dłuższy czas w butelkach.

Nie przywiązywałbym wagi do tego, że należy użyć słód z kategorii palonych zamiast ziaren prażonych. Myślę, że w przypadku CDA chodzi o uzyskanie czarnej barwy przy minimalnych posmakach paloności. Do następnego CDA zamierzam zrobić zimny extrakt z palonych. Sinamar u nas niedostępny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie nie rezygnuj z chmielu aromatycznego na 5', a jak chcesz, żeby miało sporo aromatu, to dawaj chmiel na 10', 5', 0' i na cichą.

 

Zgadzam się z tym absolutnie. Nawet możesz też dodać chmiel na 45/30/20 min żeby wyłagodzić transmisję z goryczki/ smaku/ aromatu/ posmaku chmielowym w IPA. W ten sposób IPAs chociaż są "bombami" chmielowymi, mają też smakowy balans.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj proszę co napisałem i nie tnij moich wypowiedzi na kawałki aby wyrwać coś (pszenicę) z kontekstu. Nie używamy palonych zbóż, i słodów z łuską.

No właśnie, nie używamy palonych słodów i zbóż z łuską. Dlatego używam pszenicy prażonej :smilies: Tak lepiej?

Nie lepiej. Używaj sobie co chcesz, ale nie przekręcaj moich wypowiedzi. Palonych słodów można używać ale w wersji bez łuski, palonych zbóż z łuską lub bez nie powinno się używać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chłopaki spokojnie. Niestety mam takie surowce, nie inne i nic tego nie zmieni (warze na uczelni), dlatego muszę sobie poradzić. Stąd też wybór padł na pszenice, bo nie posiada łuski :P

 

Skubi, dzięki za radę na pewno skorzystam.

 

Precyzując, wszystkie ciemne słody (w tym pszenice) dodać na sam koniec, np 5min mash outu?

Czy pszenica razem z innymi ,a tylko barwiący (nieśrutowane ziarna) na masha?

Wybrałbym drugą opcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zboża palone i słody palone z łuską ograniczają aromat chmielowy piwa (conflict with hop flavor). Poza tym wnoszą posmaki palone które są ostre, wnoszą cierpkość (burnt character, astringency), które są w tym stylu niepożądane. Mitch Steel w swojej książce "IPA brewing techniques, recipes and evolution of India Pale Ale" pisze, że powinno używać się jedynie słodu bez łuski lub ekstraktu na zimno w ilości od 3 do 7% zasypu. Inne uwagi równie z tej książki w moim nieudolnym tłumaczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.