Skocz do zawartości

Single Hop AIPA na Amarillo


Green Fox

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

dzisiaj wieczorem mam zamiar uwarzyć swoją trzecią warkę. Ponieważ najbardziej mi ten styl podchodzi, a jednocześnie na początku piwowarskiej drogi stwierdziłem, że warto poznać charakterystyki poszczególnych chmieli, to wybrałem SH AIPA chmielona 150g Amarillo. Receptura przedstawia się następująco (na ok. 20l, bo wiadomo, że szczególnie na początku różnie bywa z wydajnością):

 

Słody:

Pale Ale - 5 kg

Pszeniczny - 0,6 kg

Cara-Pils - 0,25 kg

Caraamber - 0,25 kg

 

Zacieranie infuzyjne:

67C - 60 min

Mash out

 

Gotowanie - ok. 70 min. :

Amarillo - 30g - 60 min

Amarillo - 30g - 30 min

Amarillo - 20g - 15 min

Amarillo - 20g - 5 min

Amarillo - 20g - 0 min

Amarillo - 30g - na cichą (4 ostatnie dni)

 

Drożdże Safale S-05

 

Wyliczone parametry takiej warki to:

IBU - 64

ABV - 6,5%

Ekstrakt początkowy - 16%

Ekstarkt końcowy - 4,2%

 

Mam teraz kilka pytań odnośnie receptury:

1) Ilość słodu pszenicznego - tyle ile zostało podane, czy trochę więcej/mniej (zamiar jest taki żeby słód nieco ugładzał smak no i polepszył pianę)?

2) Schemat chmielenia - dodawać coś na 45 min? Czy dobry jest podział pomiędzy 30 a 0 min? Jakieś ewentualne sugestie co do chmielenia?

3) Chmielenie na cichej - wsypywać chmiel od razu, czy może pod koniec cichej fermentacji (słyszałem, że daje to lepsze efekty jeżeli chodzi o aromat)?

 

Z góry dziękuję za wypowiedzi oraz porady bardziej doświadczonych forumowiczów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daruj sobie chmielenie w 30 minucie. W zamian dodaj do chmielenia na zimno. Da to w sumie 60 g chmielu na zimno. Robi się ciekawiej. Oczywiście ja bym chmielił na zimno chmielem w ilości ok 100 g. Ale jestem hop head'em :)

W sumie to samo co zgoda napisał :)

Może zostać tyle pszenicznego.

Ewentualnie dokup np. Simcoe i daj po 30 g każdego na cichą. Simcoe wprowadzi aromat oraz posmak żywiczny. Mi bardzo odpowiada.

Edytowane przez mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd przeświadczenie, że 100 g chmielu na zimno na 20 l da większe efekty niż 60 g na taką samą ilość? Z tego co czytałem choćby na BYO, to nie jest to prawdą.

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogadaj z Dagome, on chyba wyznaje zasadę, że da "większe efekty". O czym świadczy AIPA GP. Równie dobrze można by to rozpatrywać w kategorii 10 g kontra 50 g. Różnica taka sama. Według mnie efekt nieporównywalnie lepszy. Pamiętaj o fermentowaniu piwa w dolnych granicach temperatur dla danych drożdży.

Edytowane przez mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o porównanie 10 g kontra 50 g, bo to inny rząd wielkości, mimo, że różnica ta sama (co za pomysł w ogóle). Chodziło mi o tę frazę:

 

Havig's study also showed that adding 1 lb./bbl (0.45 kg/bbl) Amarillo® dry hops produced the same amount of hop aroma as ½ lb./bbl (0.23 kg/bbl), indicating diminishing returns at higher dry hop rates.

 

Czyli chodzi o to, że dodanie 450 g na 117 l daje takie same efekty, co 225 g na tę samą ilość. Co znaczyłoby, że 76 g na 20 l da podobne efekty co 38 g na tę samą ilość.

 

To, że GP był chmielony tak jak był nie znaczy, że było to najbardziej efektywne chmielenie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy najbardziej efektywne, tego nie wiem. Ale na pewno efektowne. Co by mnie skłaniało do stwierdzenia, że aromat rośnie wraz z ilością dodanego chmielu. Może nie liniowo, ale rośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dlatego zadałem to pytanie: zastanawia mnie, czy jest gdzieś "twarde" twierdzenie, które to potwierdza. Na razie mam tylko wręcz przeciwną opinię, która mówi, że górna granica powinna oscylować w okolicy < 50 g / 20 l. I jak na razie jest to jedyne, co mogę znaleźć, bo zrobienie jednego bardzo dobrego piwa przy użyciu nawet 200 g nic nie udowadnia.

 

Inną sprawą jest jeszcze to: jak długo i w jakiej formie. Tutaj akurat jest już trochę więcej informacji:

http://ir.library.oregonstate.edu/xmlui/bitstream/handle/1957/34093/Wolfe_thesis.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, widzę że bez 50 g na zimno tak czy inaczej się nie obejdzie ;) No właśnie niekoniecznie chciałem dodawać inne chmiele, w szczególności Simcoe (kiedyś będzie w planach single hop na nim, aczkolwiek efekty z Saint No More nie powaliły mnie na kolana, co innego Hoppy Christmas). Czy jeżeli przeniosę te powiedzmy 30 g z 30 minuty na cichą, to nie wyjdzie za małe IBU? Wg Brewtargeta goryczka spada tutaj do marnych 43 IBU, piwo wyjdzie wtedy chyba zbyt słodowe, co o tym sądzicie (może większa ilość chmielu w 60' albo dodać trochę w 45')? W jakiej temperaturze prowadzić najlepiej fermentację? Planowałem ok. 18 - 19C dla burzliwej oraz 15C dla cichej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmielenie na zimno z recepty GP po przeliczeniu na 20L (pamiętajmy, że Dagome warzy podwójne warki):

Chmielenie na zimno:

  • Centennial, gr. 2012 (10,0 alfa) - 38 g,
  • Amarillo, gr. 2012 (10,1 alfa) - 38 g,
  • Simcoe, gr. 2012 (11,9 alfa) - 38 g.

Osobiście także daję zawsze po ok. 30-40g jednego rodzaju chmielu na warkę.

Edytowane przez Mariusz_CH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z porad forumowiczów zmieniłem trochę schemat chmielenia:

 

Gotowanie - ok. 70 min. :

Amarillo - 42g - 60 min

Amarillo - 20g - 15 min

Amarillo - 20g - 5 min

Amarillo - 18g - 0 min

Amarillo - 50g - na cichą (4 ostatnie dni)

 

Ostatecznie parametry wyliczone przez program przedstawiają się następująco:

 

IBU - 55

ABV - 6 %

Ekstrakt początkowy - 15,5 %

Ekstrakt końcowy - 4 %

 

Niestety posiadam tylko 150 g chmielu (po wypowiedziach widzę, że jednak za mało, chociaż celowałem raczej w lekką wersję AIPY), dlatego musiałem poprzestawiać te ilości dodawane w poszczególnych momentach gotowania. Jakby ktoś miał jeszcze jakieś uwagi to bardzo chętnie uwzględnię, za warzenie zabieram się za dwie - trzy godziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15,5 i 55 IBU to nie jest de facto powalająca wartość ;)

 

Dałeś nieco karmeli, więc ta goryczka nie będzie też jakoś strasznie odczuwalna. Dobiłbym lekko licząc do 60-65 IBU i dorzucił nawet więcej na 0... albo zmniejszył ekstrakt do 14.

 

Aczkolwiek nie mówię, że Twoje piwo wyjdzie złe - wyjdzie bardzo dobre - przedstawiłem swoje prywatne zdanie ;)

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za wypowiedzi, ostatecznie na podstawie wynikowych ze wszystkich podanych sugestii powstała ostateczna receptura:

 

Słody - bez zmian

Zacieranie - bez zmian

 

Gotowanie - 70 min. :

Amarillo - 30g - 60 min

Amarillo - 15g - 15 min

Amarillo - 15g - 5 min

Amarillo - 25g - 0 min

Amarillo - 50g - na cichą (4 ostatnie dni)

 

Drożdże Safale S-05

 

Wyliczone parametry takiej warki to (wyszła objętość 19,5l):

IBU - 55

ABV - 6,0%

Ekstrakt początkowy - 15%

Ekstrakt końcowy - 4%

 

Informacje dotyczące dalszych losów brzeczki będą podane w zapiskach piwowarów domowych jak już się za to uda mi zabrać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przy podaniu 0,6 kg pszenicznego nie warto zastosować przerwy białkowej w okolicach 50 st.C w celu obniżenia mętności ?

 

Moim zdaniem również 100g to optymalna ilość . Pamiętaj , że przy IPA aromat dość szybko maleje z czasem dojrzewania , więc 50 g może naprawdę nie przebić się za mocno .

 

IBU bliższe 80 również łatwiej przebije się przez sporą słodowość jakiej można się spodziewać po tym zasypie . Ale ja też wyznaję zasadę duuuużo chmielu , nie koniecznie musi Ci to odpowiadać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jest właśnie taki paradoks, ponieważ bardzo mi leżą wszelkie chmielowe wytwory, przy czym uważam np. typowe polskie AIPA za dość mocno zbalansowane i jednak nie nazbyt przechmielone (za dobry przykład mocnego chmielenia uznaję Hardcore IPE z Brewdoga). Z drugiej strony akurat tego piwa nie chciałem robić zbyt chmielonego - ot ma być takie, żeby posmakowało również znajomym niekoniecznie przyzwyczajonym do wysokich poziomów goryczki - stąd decyzja o większym balansie. Wydaje mi się, że efekt który chcę osiągnąć to coś w okolicach PLONu z Kormorana (oczywiście chodzi mi tu tylko o stosunek smaków i aromatów słodowych do tych chmielowych). Poza tym wydawało mi się, że dwa moje pierwsze piwa nie były zbyt słodowe, były trochę za mało treściwe, stąd też chcę w końcu sprawdzić czy uda mi się stworzyć coś z porządną słodową podbudową. Mam nadzieję, że teraz trochę jaśniejsze się stało skąd taka, a nie inna decyzja o chmieleniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat Hardcore IPA to wg mnie jedno z większych zawodów - kiedyś kultowe piwo, dzisiaj ledwo trzyma poziom (bo na rynku pojawili się inni gracze). Nie martw się, uzyskasz bardzo fajne piwo, tylko obstawiam, że zejdzie niżej z ekstraktem.

 

I choć wiem, że teraz mówi się, żeby nie robić białkowej, to ja te 10' bym jednak zrobił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wsyp słody do wody o temp. 55C i zacznij podgrzewać do 64C. Masz coś na wzór białkowej.

BTW ostatnio na stronie http://www.mrmalty.com/ przeczytałem bardzo ciekawy artykuł na temat późnego chmielenia oraz jego wpływW mojej na produkt końcowy http://www.mrmalty.com/late_hopping.php

W mojej jubileuszowej warce (Imperial IPA) postanowiłem zastosować się do rad w nim zawartych i na goryczkę chmieliłem dopiero w 30 minucie, oczywiście zwiększając odpowiednio dawkę chmielu.

Praktycznie zrezygnowałem z chmielenia podczas gotowania (praktycznie, bo z małym wyjątkiem, w 20' 25 g Simcoe). Całość chmielenia przesunąłem na "hop stand" przez 30 min, tak samo jak robią przy warzeniu piwa Heady Topper. Sam jestem ciekaw co z tego wyjdzie.

Edytowane przez mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy tekst, myślę, że w którejś z następnych warek postaram się zastosować do zamieszczonych porad. Jedyna wada jest taka, że jest to niestety bardziej kosztowne rozwiązanie :( Widzę właśnie, że wiele osób twierdzi że białkowa by się przydała - będę pamiętał następnym razem. Przedwczoraj przelewałem na cichą i ekstrakt zszedł do 5 BLG, więc pewnie zejdzie jeszcze o jeden stopień i wystarczy. Ostatnio nie piłem Hardcore'a, ale rok temu wydawał mi się baaardzo udany ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z porad forumowiczów zmieniłem trochę schemat chmielenia:

 

Gotowanie - ok. 70 min. :

Amarillo - 42g - 60 min

Amarillo - 20g - 15 min

Amarillo - 20g - 5 min

Amarillo - 18g - 0 min

Amarillo - 50g - na cichą (4 ostatnie dni)

 

Ostatecznie parametry wyliczone przez program przedstawiają się następująco:

 

IBU - 55

ABV - 6 %

Ekstrakt początkowy - 15,5 %

Ekstrakt końcowy - 4 %

 

Niestety posiadam tylko 150 g chmielu (po wypowiedziach widzę, że jednak za mało, chociaż celowałem raczej w lekką wersję AIPY), dlatego musiałem poprzestawiać te ilości dodawane w poszczególnych momentach gotowania. Jakby ktoś miał jeszcze jakieś uwagi to bardzo chętnie uwzględnię, za warzenie zabieram się za dwie - trzy godziny.

 

Jako że ostatnio sporo eksperymentuję z Amerykańskimi chmielami to może coś jeszcze podpowiem. Całą robotę w tych stylach robi chmielenie na zimno i naprawdę mniej istotne jest ile wsypiesz do kotła. Tutaj liczy się goryczka i celowałbym bardziej w 65-70 IBU aniżeli 55. Ostatnio daje na goryczkę w 60 minucie lekko na smak w 20 i aromat 0 a cała reszta to chmielenie na zimno i efekty są niezłe. Moim zdaniem w 5 minucie nie ma sensu dawać chmielu. Amarillo jest całkiem fajnym chmielem, choć nie koniecznie na goryczkę no ale jeżeli ma być single hop to wyjścia nie ma. Na zimno moim zdaniem minimum 60g i powinno być nieźle. Dodam jeszcze że im mniej chmielu na goryczkę, ale za to z wysoką zawartością alfa kwasów tym goryczka jest przyjemniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.