Skocz do zawartości

chłodnica - wyrób własny


wd40

Rekomendowane odpowiedzi

Moja chłodnica z około 6,5m karbowanki DN16 spisuje się idealnie. Przyszedł czas na pierwsze poważne mycie od około roku. Nalałem wody do kadzi zaciernej z kega, zatopiłem chłodnicę, wsypałem nadwęglan sodu i całość postawiłem na taborecie gazowym. Po zagotowaniu potrzymałem jeszcze około 15 minut na płomieniu. Po zgaszeniu jeszcze 30minut pod przykrywką. Efekt super, nie tylko chłodnica lśni ale i wnętrze gara do wysokości tej cieczy także. Wszystkie odbarwienia znikły. Polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem sobie taka chłodnicę: rurka DN16 24*24*45cm:

post-2894-0-23306300-1423058295_thumb.jpg

 

Jakim drutem skręcałeś? Zakładam, że miedzianym, ale jakiej średnicy? Dobrze trzyma potem kształt?

 

Drut miedziany...chyba 1,5 mmm odzyskany ze starych przewodów. Kształt trzyma bez zastrzeżeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcecie by nie spreżynowala karbowana trzeba ją trochę wyciągnąć. Trudno to opisać, takie wyciągnięcie na zakręcie. Z jednej strony ścisnąć z drugiej wyciągnąć. Z karbowanej psotnicy robią skraplacze, gdzie promień skrętu jest jeszcze mniejszy. Jest to super materiał na chłodnice zanurzeniową.

Edytowane przez flbc.piaseczno
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Chcę kupić 7m tej rurki (z tego co wyczytałem, to na 30l gar wystarczy, warki max. 20l). Jako że na tego typu rzeczach się nie znam, powiedzcie, co powinienem jeszcze kupić (najlepiej w tym samym sklepie) żeby podłączyć to pod wąż od prysznica po odkręceniu słuchawki.

Edytowane przez Areh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2x http://karbowane.pl/nakretka-rury-karbowanej-dn-12-p-2.html

2x http://karbowane.pl/pierscien-rury-karbowanej-dn-12-p-86.html

 

jeszcze uszczelka ale nie widzę takiej pod 1/2"

 

wąż prysznicowy skręcasz przez nypel 1/2", jak chcesz na wylocie podłączyć szybkozłączkę do węża ogrodowego to też najlepiej nypel i potem przyłącze do szybkozłączki. na wylocie możesz dać sam wąż skręcony na opaskę zaciskową wtedy podkładka i nakrętka z linków wyżej po 1 sztuce

Edytowane przez nike21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, zamówione. Na wylocie będzie leciało prosto do wiadra/wanny/kibla. Nypel to już sobie na miejscu kupię, bo tam nie widziałem.

 

----

30.04.

Godz 11 - odebrałem paczkę. Paczkę wysłano przed zaksięgowaniem pieniędzy, po moim mailu z dowodem wpłaty. Żeby wszędzie była taka obsługa klienta.

Edytowane przez Areh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

tytułem odgrzania kotleta: możnaby jakiś fotoporadnik dla półdebili prosić? 

W sensie kupuje sobie kilka metrów rurki, dwie nakrętki jak dwa posty wyżej, dwa pierścienie (które cholera wie jak ma wykorzystać?)

"skręcasz przez nypel"?

da radę prosić o jakiś opis dla atechnicznych lub fotostory z DIY???

bo chce kupić wszytko, co potrzbne i poskładać chłodnicę z tego...

nie chodzi mi tu o to, czy ma być gięte w kółko, kwadrat, czy trójkąt, tylko głównie o to jak mają być powykańczane rurki na końcach, co by łatwo było skumać co i jak podłączyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu ci zagniatają   i sprzedają odpowiednia ilość metrów rury ze zaprasowanymi złączkami a jak zadzwonisz i powiesz co chcesz podłączyć to ci podpowiedzą co jeszcze kupić

Edytowane przez gigo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Jak dokładnie obliczyć ile mb jest potrzebne do poszczególnych zbiorników? Ja posiadam kocioł 100 l ( wym. 49 / 49 cm). Z tego co mierzyłem wychodzi mi, że średnica całkowita mogłaby mieć 33 cm ( przy zachowaniu 2x 8 cm od ścian kotła )a wysokość 40 - 43 cm. Chciałbym też aby odstępy pomiędzy zwojami miły ok. 2 cm na ewentualne usztywnienia. Następnie chcę zamontować chłodnicę na stałe w kotle czyli przez ścianę kotła. Jestem atechniczny tak więc podpowiedzcie mi czego jeszcze bym potrzebował do zmontowania całości...

post-6874-0-76140400-1472717520_thumb.jpg

Edytowane przez Singer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3,14(pi)

x33(średnica zwoju)

x9 (liczba zwojów =średnica rurki (zakładam 3/4 bo nie napisałeś jaka) 2,5cm + 2cm odstępu=4,5cm, (4,5x9=40,5cm wysokości)

=9,32mb

+dojście i odejście (musisz sam odpowiedzieć na pytanie ile bo nie wiem na jakiej wysokości będą złącza).   ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 2 lata później...

Kupiłem 7m rury nierdzewnej karbowanej. Próbuje zawijać na garnku i dramat. Sprężynuje i wraca do stanu pierwotnego czyli robi się prosta. Próbowałem wiązać trytytkami z myślą żeby potem miedzianym drutem i guzik bo rura wygrywa z trytytką. Ma ktoś patent jak to dobrze rozwiązać tzn związać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Podepnę się tutaj i zaprezentuję mały przeciek w chłodnicy mojego autorstwa (przy drugiej warce):

https://www.youtube.com/watch?v=wqn98rDIEvQ

Chłodnica wykonana z rurki miedzianej. Miałem jej 10 metrów, niestety w dwóch kawałkach bo w tej formie mi była kiedyś potrzebna do czego innego. Dwa kawałki rurki zostały połączone poprzez ciasno dopasowany, naciągnięty na miedź wężyk silikonowy, dodatkowo zalany silikonem sanitarnym. Niestety ze względu na wyższy niż przy pierwszej warce poziom lustra brzeczki chciałem nieco nagiąć rurki, aby miejsce łączenia było wyżej, a nie nad samą powierzchnią i... Nie udało się zrobić tego dobrze... Przy zwiększeniu szybkości przepływu wody nastąpił efekt jak na filmie. Na szczęście uniknąłem strat. ?

 

Przy okazji: Chłodzenie ze 100 do ok 20 stopni Celsjusza trwa 15 - 20 minut. Litrów przepuszczonej wody niestety nie jestem w stanie podać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Sorry, że piszę nie na temat, ale gdy wszedłem w dział mini kegów wyskoczył komunikat, że strona nie istnieje a ten wątek w dziale sprzęt jest najświeższy więc pozwole sobie tu zapytać. Byłem kilka dni temu w Niemczech i za jakieś 30zł znalazłem taką małą beczułke z piwem 5l. Nie znam się na kegach, ale może ktoś miał z czymś takim doczynienia i powie mi czy dało by się tanim kosztem to później napełnić swoim piwkiem i co2 ? Wygląda, że dołączony jest jakiś osprzęt

IMG_20191231_151359.jpg

IMG_20191231_151408.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, advisorylyrics napisał:

Hej. Sorry, że piszę nie na temat, ale gdy wszedłem w dział mini kegów wyskoczył komunikat, że strona nie istnieje a ten wątek w dziale sprzęt jest najświeższy więc pozwole sobie tu zapytać. Byłem kilka dni temu w Niemczech i za jakieś 30zł znalazłem taką małą beczułke z piwem 5l. Nie znam się na kegach, ale może ktoś miał z czymś takim doczynienia i powie mi czy dało by się tanim kosztem to później napełnić swoim piwkiem i co2 ? Wygląda, że dołączony jest jakiś osprzętimageproxy.php?img=&key=9d584778a37182ce

IMG_20191231_151359.jpg

IMG_20191231_151408.jpg

nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.