Skocz do zawartości

chłodnica - wyrób własny


wd40

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie w nowym roku 2014,

Rozpoczynając swoją przygodę z zacieraniem - natrafiłem na problem chłodzenia brzeczki po chmieleniu.

Chciałbym zbudować własną chłodnicę zanurzeniową - i znalazłem ten oto substrat ;)

 

http://autogaz-market.pl/akcesoria-montazowe/50-rurka-miedziana-fi8.html

 

czy ktoś może budował chłodnicę na tej bazie ? czy fi 8 wystarczy czy brać grubszą ?

jak uszczelnić do złączek (gwintować czy zaciskać końce) ?

 

oczywiście obdarta z otuliny ...

 

ps. Nie wiedziałem czy dać - do kategorii sprzęt ( jeśli tak to przeniosę wątek)

 

z

góry dziękuje za podpowiedź ....

W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wd40, ja mam chłodnice zbudowaną na dokładnie takiej rurce i kupioną w tym właśnie sklepie. Wygięcie to banał, zdjęcie otuliny również. Z jednej stronu podłączam kawałek rurki igielitowej, a z drugiej również kawałek rurki, później króciec na 1/2 do węża prysznicowego (zawór mam dorobiony w kuchni pod zlewem). Ogólnie polecam, a o wyższości miedzi, rurek karbonowanych czy wymienników to było już wiele razy i musisz sam przestudiować temat i podjąc decyzję,

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wd40, ja mam chłodnice zbudowaną na dokładnie takiej rurce i kupioną w tym właśnie sklepie. Wygięcie to banał, zdjęcie otuliny również. Z jednej stronu podłączam kawałek rurki igielitowej, a z drugiej również kawałek rurki, później króciec na 1/2 do węża prysznicowego (zawór mam dorobiony w kuchni pod zlewem). Ogólnie polecam, a o wyższości miedzi, rurek karbonowanych czy wymienników to było już wiele razy i musisz sam przestudiować temat i podjąc decyzję,

pozdrawiam

 

zastanawiało mnie gięcie rurki - bez "łamania" fi - czy wykorzystywałeś jakiś wypełniacz w trakcie gięcia rurki ?

słyszałem o piasku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam chłodnicę na takiej rurce. Gięcie, jak napisali koledzy wyżej, banalnie proste. 10 m rurki chłodzi mi 30-34 litry brzeczki w 20-25 minut. Na zasilaniu dałem stary wąż od prysznica z odciętą końcówką słuchawki. Oplot wyrzuciłem, wąż zaciśnięty na rurce opaską.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rułkę ;) do autogazu nie potrzeby napełniać piaskiem, tylko wystarczy nawinąć na coś okrągłego, np. garnek.

 

dzięki to ułatwi kszałtowanie ...

 

co do uzwojenia to liczyłem ok 10-13 zwojów (średnica ok 20-25 cm) na garnek (40x40) - 40L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zdezynfekowac taka chłodnice przed użyciem?

 

Napisane z mojej Nokii 3210.

 

Osobiście mam chłodnicę zrobioną z miekkiej miedzi fi12, 8 metrów.

Przed pierwszym uzyciem wyczysciłem chłodnicę przy pomocy Cifu. Aż gąbka była czarna.

Następnie ją wygotowałem w dużej ilosci kwasku cytrynowego. i gotowe :)

 

Tą radę otrzymałem od kolegów : Wihura oraz Biniu. Dzięki Panowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak najbardziej materiał godny polecenia, ale pomyśl o 10 lub 12mm, bedziesz miał większa możliwość regulacji przepływu wody. Jeżeli chodzi o gięcie to bez żadnych wypełniaczy- ot nawijasz na cos o zbliżonej średnicy. taką 8mm nawijam na puszkę np. WD40. Pamiętaj że wydajność chłodnicy zależy przede wszystkim od powierzchni "rurki"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jak zdezynfekowac taka chłodnice przed użyciem?

 

Napisane z mojej Nokii 3210.

 

Osobiście mam chłodnicę zrobioną z miekkiej miedzi fi12, 8 metrów.

Przed pierwszym uzyciem wyczysciłem chłodnicę przy pomocy Cifu. Aż gąbka była czarna.

Następnie ją wygotowałem w dużej ilosci kwasku cytrynowego. i gotowe :)

 

Tą radę otrzymałem od kolegów : Wihura oraz Biniu. Dzięki Panowie.

 

Ile kwasku na jaką ilość wody dawałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Na ile trzyma wymiar nawinięta chłodnica, taka z karbowanej rurki DIN8 KO ?

Chodzi o to, czy muszę myśleć nad jakimś stelażem/usztywnieniem konstrukcji.

 

Czy po nawinięciu i puszczeniu rozwinie się jak sprężyna. Czy po wygięciu zachowa swój kształt jak z rurki miedzianej (oczywiście też pewne sprężynowanie ale nazwijmy to małym)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to szkoda...

Chłodnica ma służyć do ciągłej pracy, więc z tego co rozumiem lepiej było by zastosować drut ze stali nierdzewnej niż miedziany?

Czy taki wędkarski ze stali 304 (czy jakoś tak), używany do woblerów itd. się nada?

 

I ewentualnie jaką optymalna była by jego średnica? Tak, żeby dało się go jako tako zgrabnie kształtować, a zarazem nadał pewnej sztywności konstrukcji? 0.65mm? 1mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Czy taka rurka karbowana 12mm o ściance grubości 0,15 mm nada się na chłodnicę? Chodzi mi o tę aukcje:

http://allegro.pl/sh...item=5006226538

Akurat odbiór osobisty 200m od mojej uczelni. Chcę kupić 8m

Znalazłem takie parametry techniczne:

http://www.lechar.com.pl/uploads/doc/fp02_pl.pdf

Edytowane przez Kilimandzaro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.