Skocz do zawartości

pompa do piwa


yemu

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, zegancio napisał:

 

Dlatego pytam o model pompki która się nie zapcha.

Może wspomniana przez Rolnika pompka od pralki ale z tym punktem poboru to każda może mieć problem

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, anteks napisał:

Może wspomniana przez Rolnika pompka od pralki ale z tym punktem poboru to każda może mieć problem

Przejrzałem kilka wątków na zagranicznych forach i raczej nie było z tym problemu, wydaje się że moc i budowa pompki powinna załatwić sprawę. Ostatecznie mogę pokusić się o przeróbkę kolanka na takie rozwiązanie

 

whir.jpg.fe429a2ee268b74d7d0daa786ada23d5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, zegancio napisał:

 ledwie wprawia ciecz w ruch wirowy.

To też zależy jak mocny, według Ciebie, powinien być ten wir. U mnie taki wir podczas chłodzenia i chmielenia (300g chmielu łącznie na 50l brzeczki) zupełnie wystarczą do uzyskania stożka.

 

P. S. Zdjęcie jest zrobione jeszcze w trakcie spuszczania brzeczki do fermentora. 

IMG_20200620_165141_808.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MP-15R będzie dobrym wyborem by wprawić w ruch brzeczkę, ale stożka raczej dużego nie uzyskasz ze względu na smukłość gara i "aparaturę" wewnątrz. Do Twoich celów, tak jak radzi  @anteks zmień miejsce poboru. Masz wylewać na i pobierać ze ścianki gara. U mnie przykładowo w starym hermsie robiła taki oto stożek:

 

witbier.thumb.jpg.84c6050165acfaa56227141baa9283aa.jpg

 

EDIT:

Dotarłem do postu na FB i w moim obecnym systemie whirpool tak wygląda.

Przyjrzyj się, gdzie jest pobór i wylew.

Edytowane przez PiwoLab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, zegancio napisał:

Nie pytam was co i gdzie mam podłączyć bo to jest oczywiste. Z testu na wodzie wyszło że pompka prawdopodobnie nie da rady "wirować" brzeczki z chmielinami bo na samej zimnej wodzie ledwie wprawia ciecz w ruch wirowy.

 

Z tego co czytam to "wirowanie" do niczego nie jest konieczne. Istotniejsze jest utrzymanie brzeczki w określonym przedziale temperatury.

 

"Pamiętaj tylko, że nie potrzebujesz potężnego wiru, tylko prostego ruchu brzeczki. Jeśli nie masz pompy łyżka czy łyga w zupełności wystarczy."

 

Do odfiltrowania chmielin też żaden wir nie jest Ci potrzebny - przecież masz hopstoper.

Edytowane przez Rolnik Sam w Dolinie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, zegancio napisał:

 

Dlatego pytam o model pompki która się nie zapcha.

 

Pralkowa chmielinami na 100% się nie zapcha, chyba że to będą całe szyszki ;)

 

Nie wiem co Ty z tym wirem - z opisu tego na czym Ci zależy wynika że żaden wir nie jest konieczny.

Chodzi po prostu o mieszanie brzeczki, a to załatwi Ci pompka od pralki, czy dowolna inna.

Jak chcesz mieć mocniejsze mieszanie to odchyl wylot bardziej na środek, żeby powstało

ogólne zamieszanie a nie opływ po ściankach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś robiłem test na BIPA. Hop rate podczas warzenia nie duży bo 56g/17l. Pompka załączona on początku gotowania w celu sprawdzenia szczelności i jej mocy. Niestety pod koniec gotowania i chłodzenia moc jej nie była zadowalająca.Myślę że zamówiona kilka dni temu pompka MP-15R załatwi sprawę.

Wielu z was zapewne ma rację, w moim przypadku nie jest potrzebny żaden duży wir, jedynie brzeczka musi być wprawiona w ruch. Jednakże wymiary kotła jak i zastosowanie hopstopera wymusiło to miejsce poboru a nie inne. 

Dziękuję za chwile wyrozumiałości, jest to mój pierwszy projekt i tak naprawdę zbieram dopiero doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://pl.aliexpress.com/item/32810449692.html

 

Przepuszczał ktoś przez tą pompkę ciecze typu NaOH? Są jakieś przeciwwskazania? Chce ją kupić, a mam do czyszczenia Coobra VWP i się zastanawiam czy jest do dobre połączenie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zielony07 napisał:

Przed każdym użyciem pompuję NaOH i wszystko gra.

Takie 4% NaOH.

 

Dzięki. I masz taką pompkę jak ta z linka? Żadnych niepokojących oznak zniszczenia przez chemikalia wewnątrz mechanizmu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Chcę sobie zakupić pompę MP-15R. Taką jak z linku kilka postów wyżej i ciekawią mnie 2 sprawy.

1. Czy ktoś się orientuje jaka jest różnica pomiędzy MP-15R a MP-15RM ? Osobiście nie widzę żadnej i zastanawiam się czy celem nie jest, aby wyglądało na bogatszą (bardziej zróżnicowaną) ofertę pomp.

2. Zastanawiam się czy takimi pompami magnetycznymi można sterować przez regulator obrotów czy wymagany jest falownik. Wiem, że można zaworkiem zdławić przepływ i jest to najtańsze rozwiązanie, ale jak napisałem chciałbym zaspokoić ciekawość.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Marek_M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Chcę sobie zakupić pompę MP-15R. Taką jak z linku kilka postów wyżej i ciekawią mnie 2 sprawy.
1. Czy ktoś się orientuje jaka jest różnica pomiędzy MP-15R a MP-15RM ? Osobiście nie widzę żadnej i zastanawiam się czy celem nie jest, aby wyglądało na bogatszą (bardziej zróżnicowaną) ofertę pomp.
2. Zastanawiam się czy takimi pompami magnetycznymi można sterować przez regulator obrotów czy wymagany jest falownik. Wiem, że można zaworkiem zdławić przepływ i jest to najtańsze rozwiązanie, ale jak napisałem chciałbym zaspokoić ciekawość.
 
Pozdrawiam
Te pompy różnią się nieraz wersją z wtyczką wyłącznikiem lub bez

BROWAR NA WIDELCU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, RobertW napisał:

Te pompy różnią się nieraz wersją z wtyczką wyłącznikiem lub bez

BROWAR NA WIDELCU
 

 

Zasadnicza różnica między MP-15R, a MP-15RM to wloty do i wyloty z pompy. Z literką M pompa powinna mieć na wejściu i wyjściu gwint.

 

pompy_mp_15_r.jpg.84b2d8752d8068f0c8a11a11ab15dec4.jpg

 

Tak powinno być, a inna sprawa, że teraz na ali sprzedawcy oznaczają pompę z gwintem również jako MP-15R. Dlatego trzeba czytać wnikliwie opis i specyfikację.

Dla większości z nas najlepsze będą pompy z gwintem 1/2 BSP.

 

17 godzin temu, Marek_M napisał:

Witam.

Chcę sobie zakupić pompę MP-15R. Taką jak z linku kilka postów wyżej i ciekawią mnie 2 sprawy.

1. Czy ktoś się orientuje jaka jest różnica pomiędzy MP-15R a MP-15RM ? Osobiście nie widzę żadnej i zastanawiam się czy celem nie jest, aby wyglądało na bogatszą (bardziej zróżnicowaną) ofertę pomp.

2. Zastanawiam się czy takimi pompami magnetycznymi można sterować przez regulator obrotów czy wymagany jest falownik. Wiem, że można zaworkiem zdławić przepływ i jest to najtańsze rozwiązanie, ale jak napisałem chciałbym zaspokoić ciekawość.

 

Pozdrawiam

 

Nie ma sensu sterować za pomocą regulatora, wystarczy dławienie za pompą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
8 godzin temu, mari50 napisał:

Witam. Buduję gar typu brewmaster 50 litrów. Myślę ,że do cylindra wejdzie ok 15 kg słodu. Mam pytanie czy taka pompa https://pl.aliexpress.com/i/33004601752.html da radę przepompować brzeczkę przez taką ilość słodu?

pompa da rade, tylko czy brzeczka zdąży nalecieć pod sito :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam,

 

Mam drobne zapytanie o pompę - https://pl.aliexpress.com/item/760066872.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.535413bbww07Li&algo_pvid=2e388e63-594e-47bd-bcf1-3bfd3c6eb917&algo_expid=2e388e63-594e-47bd-bcf1-3bfd3c6eb917-5&btsid=0b0a0ad815947974475057610ed2c7&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

 

Posiadam 2 kegi - jeden gar zacierny, drugi warzelny - pomiędzy nimi podłączyłem powyższą pompę, natomiast nawet przy najmniejszych obrotach (regulowane potencjometrem) i przymkniętym zaworem ( zawór - między garem zacirenym, a pompą)  moc jest na tyle duża że przez FD zasysa drobiny z młóta co daje masę osadu przy gotowaniu...

Widziałem gdzieś pomysł wstawienia zaworu za pompę - będzie jakaś różnica?

 

Posiadam też https://pl.aliexpress.com/item/33011606523.html?spm=a2g0o.detail.1000014.11.25751c8cBoNiwu&gps-id=pcDetailBottomMoreOtherSeller&scm=1007.13338.183346.0&scm_id=1007.13338.183346.0&scm-url=1007.13338.183346.0&pvid=6eb4bc8f-55ab-4101-8579-d2a9cf5bf978&_t=gps-id:pcDetailBottomMoreOtherSeller,scm-url:1007.13338.183346.0,pvid:6eb4bc8f-55ab-4101-8579-d2a9cf5bf978,tpp_buckets:668%230%23131923%2316_668%23808%234094%23559_668%23888%233325%233_3338%230%23183346%230_3338%233142%239890%234_668%232846%238109%23204_668%232717%237566%23822_668%231000022185%231000066058%230_668%233422%2315392%23847

 

Zastanawiam się czy nie lepiej byłoby wymienić na mniejszą, natomiast mniejszą chciałem użyć do pompowania wody do wysładzania.

 

Ma ktoś jakieś większe doświadczenie i poratuje protipem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam, trochę odkop ale nie chciałem zakładać nowego tematu. Planuje swoją domowa mikro warzelnie. Zacierny na bazie pasteryzatora 29L z mieszadłem i fałszywym dnem, do wysladzania fermentator z grzałka, warzelny będzie drugi pasteryzator. Mam już craftberypi i testujemy z kolegą kolejne rzeczy tego świetnego sterownika. Chciałbym zastosować 2 pompy pralkowe Polar i tutaj pytania:

- Można jakoś elektronicznie wysterować przepływ zmniejszając moc ? 

- Czy lepszym pomysłem będzie zastosować zawór kulowy na ssaniu cały czas otwarty w takiej pozycji że po włączeniu pompy da np. Wydajność wysładzania 1L na minutę ? 

- Przy okazji instalacje będę chciał lutować z miedzi jaki najlepszy będzie przekrój do takich pojemności 1/2 czy 3/4 cala. 

 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam takiej pompki podczas zacierania. Zastosowałem regulator obrotów plus zdławienie na wyjściu. Samym regulatorem nie wysterujesz ten pompki do takiego przepływu. Ewentualnie możesz zastosować trójnik i część płynu zawracać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.