Skocz do zawartości

pompa do piwa


yemu

Rekomendowane odpowiedzi

A uruchomiłeś pompę na sucho? Czy zalałeś cieczą? Może głupie pytanie ale czasem zdarzało mi się z rozpędu uruchomić coś bez przeczytania instrukcji :D  Kupiłem dokładnie te same pompy i pracują normalnie. Po prostu szumią, nie są jakieś super głośne.

Edytowane przez jarosz_miesozerca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed uruchomieniem większości takich pomp pierwsze co należy zrobić to WYPEŁNIĆ CIECZĄ

a uruchamianie na sucho może skończyć się śmiercią pompy. Zatyczka - nie wiem, nie było jakiejś

instrukcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie brak instrukcji nie było nawet żadnej karteczki kompletnie nic same Pompy w opakowaniu z styropianu i wsadzone w worki i nic wiecej

A Uruchomiłem właśnie na suchara ale to na kilka sekund 

A na cieczy chwilowo nie mam jak sprawdzić bo dopiero kompletuje hermsa

Chwilowo mam trzy gary 50 litrowe

Dwie te Pompy 

Dwa taboret gazowe 

I dwie butle z gazem

Więc jestem jeszcze w polu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, endi251l napisał:

No właśnie brak instrukcji nie było nawet żadnej karteczki kompletnie nic same Pompy w opakowaniu z styropianu i wsadzone w worki i nic wiecej

A Uruchomiłem właśnie na suchara ale to na kilka sekund 

A na cieczy chwilowo nie mam jak sprawdzić bo dopiero kompletuje hermsa

Chwilowo mam trzy gary 50 litrowe

Dwie te Pompy 

Dwa taboret gazowe 

I dwie butle z gazem

Więc jestem jeszcze w polu

A wystarczył wężyk by podłączyć wodę do pompy i by żyła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, endi251l napisał:

Mam pytanie 

Zakupiłem dwie Pompy z Ali i mam pytania

Czy przed uruchomieniem trzeba coś zrobić??? 

Pod pompą jest tak gumowa zaślepka do czego ona służy??? 

Uruchomiłem na kilka sekund pompę i głośno chodzi czy to normalne jest??? 

Pompki mają działać w Hermsie 

DSC_1085.JPG

 

Mam dokładnie ten sam model z Ali, nic nie robiłem przed uruchomieniem, oprócz tego że uruchamiałem ją z płynem. Moja chodzi cichutko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.07.2020 o 11:47, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

Strasznie skomplikowana ta metoda, mi się jednego gara nie chce myć a tu trzy :)

W hermsie mycia jest tyle samo co w każdym innym sposobie warzenia. 

2 godziny temu, endi251l napisał:

Czy przed uruchomieniem trzeba coś zrobić??? 

Pod pompą jest tak gumowa zaślepka do czego ona służy??? 

Uruchomiłem na kilka sekund pompę i głośno chodzi czy to normalne jest??? 

Pompki mają działać w Hermsie 

Pompy magnetyczne powinny być zalane cieczą. Tzn. nie zanurzone w cieczy tylko uruchamiane w momencie gdy w środku jest medium. Powinny działać cicho ale nie powinno się ich uruchamiać na sucho. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Proszę o pomoc w doborze pompy do mojego whirpool gdyż ta ekonomiczna nie da rady. Otóż stworzyłem taki system oparty o gar 25l:

 

gar1.jpg.dd061fe6a8d551ca24f5891a51699368.jpg

 

gar2.jpg.f69e1aab2d1a420ed198a49ec3591610.jpg

 

Zrobiłem test na samej wodzie i ruch cieczy jest słaby. Boję się że baling w okolicy 15-16 + chmiel i ewentualnie dodatki skutecznie będą osłabiać lub nawet zapychać pompkę. Aktualnie pompka ma przepływ 6.5l/min.

 

W jaką moc pompki (bądź przepływ l/min) powinienem celować aby skutecznie wirować brzeczkę przy mocnym chmieleniu?

Myślałem o tej https://pl.aliexpress.com/item/760066872.html?spm=a2g0o.cart.0.0.5ec13c004lasp0&mp=1 ale jej przepływ to 8~16l/min więc nie wiem czy dalej nie będzie za słaba.

 

Z waszego doświadczenia podpowiedzcie w jaką moc pompki (bądź przepływ l/min) powinienem celować aby skutecznie wirować brzeczkę przy mocnym chmieleniu?

 

Podpowiem tylko że nie zależy mi na utworzeniu stożka z chmielin w garze mam hopstoper który skutecznie filtruje mi chmieliny. Wirowanie ma na celu wprawić w ruch brzeczkę do chmielenia "na whirpool" i szybsze schłodzenie kiedy chłodnica już będzie w kotle.

Edytowane przez zegancio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.08.2020 o 15:33, zegancio napisał:

Z waszego doświadczenia podpowiedzcie w jaką moc pompki (bądź przepływ l/min) powinienem celować aby skutecznie wirować brzeczkę przy mocnym chmieleniu?

Pompka to jedno, a filtr to drugie co musisz brać pod uwagę żeby system był wydajny. Trzecie w reszcie pytanie jaki wir chcesz osiągnąć. Musisz wiedzieć że nie potrzebuje wiru jak po wiertarce z mieszadłem. Wystarczy delikatny ruch przez te 10 - 15 min i ładnie wszystko osiada na dnie tworząc stożek. 

Ten filtr prawdopodobnie zapycha Ci przepływ i pompka tu nic nie pomoże. Grawitacyjnie się nie powinno zapychać ale uruchomienie pompki która zasysa ciesz blokuje przepływ na filtrze.

Ja mam pompki z Ali podlinkowane wyżej ale na dnie gara mam inny filtr. Gotuję 50 - 70L brzeczki, wir jest bardzo lekki ale wystarczający. Chłodzę zawracając brzeczkę do gara (niezależnie czy w tym momencie chmielę czy nie) i w tym czasie robi się stożek na dnie z chmielin i białek.

Musiałbym mieć coś takiego lub coś takiego. W każdym razie nic co jest płaskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie chyba się nie do końca zrozumieliśmy.

 

Jak na załączonych zdjęciach widać że pompka jest podłączona do innego zaworu niż hopstoper. Tak więc nie ma mowy tu o żadnym jego zapychaniu. Zależy mi na wprawieniu w ruch wirowy brzeczki na tyle mocny aby przez czas 15-30 min z maksymalizował izomeryzację olejków zawartych w chmielu (więcej przeczytacie tu). Dodatkowym plusem będzie to że owy ruch wirowy przyśpieszy mi chłodzenie brzeczki.

 

Reasumując:

  • załączam pompkę po wyłączeniu palnika (lub chwilę wcześniej dla odkażenia)
  • schładzam brzeczkę do ~75°C i wrzucam chmiel - przerwa 15-30 min
  • schładzam brzeczkę do najniższej temp jaką mogę uzyskać 
  • wyłączam pompkę i czekam kilka minut na opadniecie chmielin
  • filtruję grawitacyjnie hopstoperem

Nie pytam was co i gdzie mam podłączyć bo to jest oczywiste. Z testu na wodzie wyszło że pompka prawdopodobnie nie da rady "wirować" brzeczki z chmielinami bo na samej zimnej wodzie ledwie wprawia ciecz w ruch wirowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.