Skocz do zawartości

pompa do piwa


yemu

Rekomendowane odpowiedzi

pompy CO i CWU są do naszych zastosowań mało praktyczne. mała wydajność, podnoszenie a tym samym małe wytworzone ciśnienie. Było o tym już na forum.

Z pomp co przetestowałem najlepsze są pompy myjące od zmywarek

 

Możesz opisać i dodać zdjęcie jak rozwiązałeś podłączenie tej pompy do instalacji, wkręciłeś nyple lub coś dorabiałeś ?.

 

w pompę, tzn w króćce pompy wkleiłem takie końcówki http://www.bricoman.pl/pl/product/9238/zlaczka-12-kwgw-cpvc takim klejem http://www.bricoman.pl/pl/product/9297/klej-uniwersalny-do-pvccpvc-01l

ma to dopuszczenie do żywności i temp pracy do 80 stC więc idddddeeeealllnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, to kolejne potwierdzenie że te pompy są liche do piwowarstwa.

Tylko dla czego w baraumainsterze je stosują? a nawet 2 w wersji 40l :smilies:

Nie wiem, to jest konkretnie ten sam model?

Próbowałem ją w pionie, poziomie na nic to się nie zdało, być może ten odcinek do transferu jest na tyle krótki że daje radę w takiej instalacji. :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powtórzę

pompy CO i CWU są do naszych zastosowań mało praktyczne. mała wydajność, małe podnoszenie a tym samym małe wytworzone ciśnienie i lipa

 

pompa pralkowa jest 10 razy lepsza a pompa od zmywarki jest 10 razy lepsza od pralkowej

 

robiłem testy pralkowej na przepływ oraz na H max i potwierdziło się że jest rewelacyjna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powtórzę

pompy CO i CWU są do naszych zastosowań mało praktyczne. mała wydajność, małe podnoszenie a tym samym małe wytworzone ciśnienie i lipa

 

pompa pralkowa jest 10 razy lepsza a pompa od zmywarki jest 10 razy lepsza od pralkowej

 

robiłem testy pralkowej na przepływ oraz na H max i potwierdziło się że jest rewelacyjna

Nie no jasne tylko zastanawia mnie jak to niby funkcjonuje w Spidlu bo u mnie to kompletne nieporozumienie, mam przygotowaną pompę zmywarkową do wysładzania,czekam jedynie na zakończenie sezonu. 2 lata bujania się z tą wyżej wymienioną wystarczy. Natomiast żeby oddać pełny obraz to również używam pompy cyrkulacyjnej do transferu brzeczki przez wymiennik do fermentatorów i to już inna bajka, bo pompa 20-30 Up Grundfosa z komorą nierdzewną sprawdza się do tego rodzaju przetaczania bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do problemów ze zbijającym się młótem są 2 rozwiązania

(...)

pulsacyjna praca pompy

 

Super pomysł z pracą pulsacyjną. Akurat sterownik z taką funkcją kiedyś zrobiłem do sterowania mieszadłem i temperaturą w garnku lidlowskim. Przyda się z powrotem.

Jaki obieg filtratu jest najlepiej zastosować ? Od dołu, przez FD, z odbiorem w górze - jak w Braumeisterze, czy odwrotnie - wlew od góry i odbiór spod FD ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat zbijania młóta przerabiałem od samego początku z moim sprzętem. Wersję pobierania płynu znad zacieru i kierowania od dołu również.. to akurat było najgorsze co mnie mogło spotkać i co wymyśliłem.. nie ma się więc czym chwalić. Pompę mam akurat przemysłówkę z falownikiem więc mogę robić z nią co chcę.. i nic to nie dawało... wręcz błędne koło, a młóto potrafiło się tak zbić, że pot z czoła się lał, jak go rozdrabniałem (a słodu sporo było... oj sporo). Wywalanie wszystkiego w trakcie zacierania tez przerabiałem.. Tajemnica tkwi w sicie i w niezbyt dużym przepływie. W trakcie podgrzewania trzeba mieszać. Jak zastosowałem sito szczelinowe (tzn. tak naprawdę to są szczeliny wypalone laserem, bo sito takie prawdziwie szczelinowe jest zupełnie inne) wszelkie problemy ustąpiły i procesy zacierania, filtracji i wysładzania przebiegają wzorcowo, że tak powiem nudno się zrobiło.. nie to co kiedyś. Jak pompa ma co ssać to byle jaka da radę, jeśli oczywiście da radę przepchać dalej, ale jeśli zabija się młóto na otworach sita to występuje efekt ujemnego sprzężenia zwrotnego. Pompa ssie (choćby minimalnie bo ma płyn przed sobą).. otwory się zabijają.. pompa ssie, a otwory jeszcze bardziej się zabijają... widać jak spada przepływ. Czasami ratuje jak się wyłączy na chwile pompę i z powrotem ja załączy (zdławioną), ale to już improwizacja (można by uznać za pulsacyjną prace pompy). Musi być dobry napływ na pompę... wtedy każda da radę.

 

Na podstawie własnych doświadczeń i wyciągniętych wniosków. Ale pszenicy jeszcze nie warzyłem na tym sprzęcie... więc wszystko przede mną... :)

 

A jeśli chodzi o zapowietrzanie i napowietrzanie brzeczki w trakcie zacierania.... skądś to powietrze musi się brać... spod sita na pewno nie... ssanie ma znikome więc przez ew. szczeliny na połączeniach też nie (prędzej wyciek by wystąpił), a więc pozostaje tylko wypływ i podawanie z góry... tu jak najbardziej... ale czy to jest taka ilość, aby mówić o napowietrzaniu jak pompa mało wydajna?? Po prostu "ciurka" się z rurki... a jak rurka pod powierzchnia to o jakim napowietrzaniu tu mówić?? Nie pasuje...

Edytowane przez henry
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tajemnica tkwi w sicie i w niezbyt dużym przepływie.

A podzieliłby się kolega doświadczeniami jaki poziom przepływu jest zadawalający ?

Gdzieś mi się o oczy obiło 1 galon/minutę, ale to oznacza, że pełen przepływ całej objętości może trwać ładnych kilka minut, więc stabilność temeperaturowa wątpliwa :/ Jakie są wasze doświadczenia z optymalną prędkością ?

 

Druga sprawa - macie jakiś pomysł jak w prosty sposób zmierzyć taki przepływ podczas zacierania ? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tak łatwo podać ile... zbyt dużo zmiennych. Jak zacierny spory to i galon/min będzie mało... nie mierzyłem nigdy u siebie, po prostu obserwuję jak się zachowuje wzrost temperatury i jaka wychodzi po wymienniku. I może być, że z kilka litrów na minute wyjdzie... ale ile to nie odpowiem bo porostu nie zmierzone. Jeśli by mierzyć przepływ podczas zacierania to trzeba by użyć coś jak rotametr - pokazuje mniej więcej aktualny przepływ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zamieszanie totalne !

Przeczytałem wszystkie posty i dalej nie wiem co mam zastosować !

Byłem zdecydowany na pompę z pralki lub ze zmywarki.

Może ktoś poda typy jakie ma zainstalowane, zbierze w jednym poście, ale typami bo większość linków na allegro jest już nie ważna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebawem będę robił opracowania z danymi i fotkami będą średnice króćców, połączenia przepływ wytwarzane cisnienie itp

myślę że za ok 2 tyg będzie już coś gotowe bo teraz wyjeżdżam na urlop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam!

Właśnie buduję HERMS'a i szukam odpowiedniej pompy.

W oko wpadła mi ta sztuka: http://modompodhale....5-1.5-U-130/690 (p.s. będę polował na wersję 3.0-U - 3m podnoszenia)

ze względu na cenę, jej parametry i to że jest wykonana z brązu :)

Tylko mam pytanie o co chodzi z tymi przyłączami R i G (rurowe i gwintowe? czym to się różni?)

Czy mogę użyć śrubunku który mi zrobi redukcję z 1" na 1/2" ponieważ stosuję rury 21,3 mm zew x ~16 mm wew. średnicy - nie chcę żeby pompa się dławiła czy coś :D

 

EDIT: http://www.centrosan.pl/pokaz_produkt/HALM_-_Pompa_cyrkulacyjna_BUPA_15-3.0_U130_-_0331-31003.html wersja na 3 metry podnoszenia :)

Edytowane przez slepov
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli otworzy się tzw Datasheet od producenta te 65 stopni to temperatura optymalna (zapobiega wytrącaniu się kamienia, dlatego obok podana jest twardość maksymalna). Dozwolona temperatura tłoczonej cieczy dla tej pompy wynosi od 2 do 110 stopni Celsjusza.

Postanowiłem dać tej pompie szansę (najwyżej sprzedam/oddam) - bardziej interesuje mnie ta sprawa z przyłączem, czy mogę zrobić redukcję na 1/2"

Lepkość nie wiem czemu zacytowałeś akurat - ale w tym przypadku wodzie daleko do 10 mm2/s :D

http://holmes.iigw.p.../mp/Tablice.pdf strona 15 :) brzeczka też raczej nie przekroczy tej granicy.

Edytowane przez slepov
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Koledzy, podpowiedzcie mi w końcu jaką pompę wybrać do nowo budowanego HERMS'a - tyle jest tu różnych pomp i propozycji, że nie wiem, co wybrać i się zgubiłem.

 

Czy pompa cyrkulacyjna taka jak ta z allegro nada się do przetłaczania brzeczki poprzez wymiennik ciepla w HLT: http://allegro.pl/pompa-obiegowa-cyrkulacyjna-solary-omis-25-60-co-i3519147988.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, podpowiedzcie mi w końcu jaką pompę wybrać do nowo budowanego HERMS'a - tyle jest tu różnych pomp i propozycji, że nie wiem, co wybrać i się zgubiłem.

 

Czy pompa cyrkulacyjna taka jak ta z allegro nada się do przetłaczania brzeczki poprzez wymiennik ciepla w HLT: http://allegro.pl/po...3519147988.html

Pomp jest kilka pierwsza to od zmywarki,druga możliwość od pralki typu polar albo pompa cyrkulacyjna wykorzystywana w instalacji Co w naszych domach.Co kupisz zależy od kasy jaką dysponujesz.

111111111111111111_min.jpgsnap1_2986_min.jpg22222222222222222222_min.jpg333333333333333333_1_min.jpg66666666666666666_min.jpg

Edytowane przez maxhot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydajność: 41 l/min (wiem, przesadziłem, ale wydajności nigdy nie za wiele np. do whirpoola, czy do gruntownego przemycia instalacji) z regulacją 5-24V, czyli obniżę wydajność do potrzeb (może w przyszłości da się sprzężyć tę regulację ze sterowaniem)

Słup wody: 6,5 m

Materiał: nie wiem (chyba poliamid wzmocniony włóknem szklanym PA66+GF30%), ale podają food grade, czyli do spożywki

Max Temperatura: 100 C

Pompka waży 0,5 kg

Pompka musi być zalana, ale z tym nie ma problemu, ponieważ lokowane są niżej od garów.

 

Charakterystyki pomp:

 

523822958_173.jpg

 

Moje DC50C-2465. Cena niewiele większa od pozostałych.

Edytowane przez andrzejk2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziesz zalewał pompę i to nie raz, zawsze w przewodach znajdzie się przestrzeń z powietrzem i pompa nie zaciągnie.Jak zaciągnie to przeważnie na pół gwizdka i ta pompuje sporo bo nie potrafi zaskoczyć i pompować na fol.Taką tendencje maja wszystkie pompy magnetyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydajność: 41 l/min (wiem, przesadziłem, ale wydajności nigdy nie za wiele np. do whirpoola, czy do gruntownego przemycia instalacji) z regulacją 5-24V, czyli obniżę wydajność do potrzeb (może w przyszłości da się sprzężyć tę regulację ze sterowaniem)

Słup wody: 6,5 m

Materiał: nie wiem (chyba poliamid wzmocniony włóknem szklanym PA66+GF30%), ale podają food grade, czyli do spożywki

Max Temperatura: 100 C

Pompka waży 0,5 kg

Pompka musi być zalana, ale z tym nie ma problemu, ponieważ lokowane są niżej od garów.

 

Moje DC50C-2465. Cena niewiele większa od pozostałych.

Dwa pytania:

Płaciłeś na aliexpress bezpośrednio za pomocą karty czy może jest jakaś bezpieczniejsza forma ?

Jak wyglądała sprawa z doliczeniem cła ?

 

Jak możesz to daj namiar na sprzedawcę u którego kupiłeś. Zawsze trochę bezpieczniej ;)

Ja się chyba skuszę na jedną ze słabszych wersji, bo i zasilacz łatwiej do nich będzie dostać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.