Skocz do zawartości

pompa do piwa


yemu

Rekomendowane odpowiedzi

kwestia też jest średnicy węży - jest duża różnica pomiedzy 1/2" a 3/4". Ja ostatnio wirowałem 55 litrów brzeczki 16 blg za pomocą pompy bez większego problemu. Ma też znaczenie średnica garów - przy małych wysokich pizdrykach whirlpool słabo działa - zdecydowanie lepiej działa na garach szerszych niż wyższych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy się lepiej idzie przy 1/2 czy 3/4 ?

Większa średnica to większa przepustowość, ale przy mniejszej średnicy powinna zwiększyć się prędkość przepływu, co też może mieć wpływ na końcowy efekt w garze..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

są też pompy do cyrkulacji CWU ze stali KO

http://www.katalog.o...odukt&id=508554

 

na allegro można wyczaić w "ludzkiej" cenie

http://allegro.pl/po...2989780586.html

 

Twoja bystrość w przeglądaniu allegro mnie zaskakuje:)

 

Pompa z linku max temperatura 80 st. C, sytuację ratuje fakt, że to pompa grundfosa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa z linku max temperatura 80 st. C, sytuację ratuje fakt, że to pompa grundfosa.

 

cytat 1: "Maks. temp. otoczenia przy 80 oC cieczy: 80 °C"

cytat 2: "Zakres temperatury cieczy: 2 .. 110 °C"

 

dla mnie z opisu wynika że do 110°C

 

Twoja bystrość w przeglądaniu allegro mnie zaskakuje:)

niedawno pieron pytał o tą pompę i jakoś tak mi się przypomniało :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 4 tygodnie później...

Pytanie do HERMS-owców: czy nie macie wrażenia, że używanie pompy do zacierania napowietrza brzeczkę? Ja po zrobieniu 19 warek (40l) mam wątpliwości co do tego typu instalacji. Niektóre piwa wyszły wyśmienite, ale większość mętna, nachmielenie całkowicie nieudane (albo nie pasuje gorzkość do IBU z kalkulatora, albo aromat jest nieprawidłowy lub brak). Zacieranie było całkowicie nieprzewidywalne, zdarzało się, że przy piwie lekkim miałem problem z filtracją, a piwo ciężkie poszło jak po maśle. Śrutownik ustawiony cały czas tak samo. Podejrzewam, że przeciętny smak piwa to wina właśnie napowietrzenia pompą przy zacieraniu. Mimo odpowietrzania pompy przed zacieraniem zdarzało się często, że do MLT wracała brzeczka mocno spieniona. Pompa to Grundfos do CO, korpus z nierdzewki (modelu nie pamiętam), 115W. Przejścia z 5/4" na 1/2", rurki z alupexu, zawory i przejścia najtańsze instalacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie to wina pompy która spienia brzeczkę chyba ze masz mieszadło( jedno z dwóch jest winowajcą,ja stawiam na pompę ), proponuje przydławić jak jest z duży przepływ lub zmniejszyć obroty mieszadła. Brzeczka po podgrzaniu w wymienniku powraca do kotła zaciernego w dolnej części lub tuż na nad powierzchnią, może zastosować powrót od dołu.

przykład:

snap7_36_min.jpg

Edytowane przez maxhot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do HERMS-owców: czy nie macie wrażenia, że używanie pompy do zacierania napowietrza brzeczkę? Ja po zrobieniu 19 warek (40l) mam wątpliwości co do tego typu instalacji. Niektóre piwa wyszły wyśmienite, ale większość mętna, nachmielenie całkowicie nieudane (albo nie pasuje gorzkość do IBU z kalkulatora, albo aromat jest nieprawidłowy lub brak). Zacieranie było całkowicie nieprzewidywalne, zdarzało się, że przy piwie lekkim miałem problem z filtracją, a piwo ciężkie poszło jak po maśle. Śrutownik ustawiony cały czas tak samo. Podejrzewam, że przeciętny smak piwa to wina właśnie napowietrzenia pompą przy zacieraniu. Mimo odpowietrzania pompy przed zacieraniem zdarzało się często, że do MLT wracała brzeczka mocno spieniona. Pompa to Grundfos do CO, korpus z nierdzewki (modelu nie pamiętam), 115W. Przejścia z 5/4" na 1/2", rurki z alupexu, zawory i przejścia najtańsze instalacyjne.

Tak z ciekawości, co ma pompa do chmielenia i goryczki?. Jeżeli zaobserwowałeś napowietrzoną brzeczkę to jednak nie odpowietrzyłeś pompy do końca, nie jest to łatwe nawet przy wodzie. Jak masz rozwiązany powrót brzeczki?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Padło tu pytanie o pompę cwu w HERMSIE...

Mam Grundfos 15-14 B PM, to jest pompa CWU.

Buduję instalację docelowo na 80 L. Ostatnio testowałem pierwszy raz tą pompę na samej wodzie. Wymiennik ciepła z rurki miedzianej fi 8mm o długości ok 8 metrów, no ale w sumie będzie ok 10 metrów do tych przewodów.

Powiem tak, nie powala mnie praca tej pompy. Nie jest na pewno lepsza od pompki od pralki za 25 zł. Ale może to kwestia za wąskiej za waskiej rurki miedzianej...

Pocieszające jest to, że przecież przy cyrkulacji raczej ma być wolny przepływ...

 

Jakie są wasze doświadczenia z tego typu pompami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompy CO i CWU są do naszych zastosowań mało praktyczne. mała wydajność, podnoszenie a tym samym małe wytworzone ciśnienie. Było o tym już na forum.

Z pomp co przetestowałem najlepsze są pompy myjące od zmywarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompy CO i CWU są do naszych zastosowań mało praktyczne. mała wydajność, podnoszenie a tym samym małe wytworzone ciśnienie. Było o tym już na forum.

Z pomp co przetestowałem najlepsze są pompy myjące od zmywarek

 

Możesz opisać i dodać zdjęcie jak rozwiązałeś podłączenie tej pompy do instalacji, wkręciłeś nyple lub coś dorabiałeś ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku warkach uwarzonych na HERMSie widzę potrzebę możliwości zmiany kierunku krążenia brzeczki - chodzi o rozbicie zbitego młóta. Zbija się ono niezależnie od kierunku krążenia brzeczki. Próby robiłem z elementem filtrującym pobierającym brzeczkę u góry i powrotem od dołu, jak i przy pobieraniu brzeczki spod fałszywego dna i powrotem u góry. To drugie rozwiązanie było jakby lepsze - wypływająca brzeczka prawdopodobnie mieszała zbijające się młóto.

 

Co sądzicie o połączeniu szeregowo, przeciwsobnie dwóch pomp i włączaniu jednej z nich ? Jest to najprostsze rozwiązanie, wymagałoby najmniej przeróbek. Jego wadą jest "wsteczne" przepływanie brzeczki przez aktualnie wyłączoną pompę; czy nie spowoduje to jakiś komplikacji - choćby wzmiankowanego wyżej spieniania brzeczki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompowanie spod fałszywego dna jest mało przewidywalne kilka razy musiałem wyjmować słód z brzeczką i kończyć zacieranie w kotle warzelnym. Dlatego instalacja będzie przerabiana wewnątrz kega zastosuje coś podobnego jak w niemieckim kociołku.Wewnętrzny pojemnik w kształcie walca będzie tak jak fałszywe dno pełne nawierconych otworów, pompowane brzeczki będzie z przestrzeni pomiędzy kegiem a fałszywym dnem w kształcie walca czyli z bocznej przestrzeni.

Edytowane przez maxhot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do problemów ze zbijającym się młótem są 2 rozwiązania

 

1 stosowanie łuski ryżowej/gryczanej/jęczmiennej /owsianej

2 pulsacyjna praca pompy ( u mnie w sterowniku właśnie coś takiego zastosowałem można sobie ustawić np 10 s pracy pompy oraz 5 s czasu gdy pompa nie pracuje )

 

opcja z odwrotnym przepływem tez będzie ok ale będzie leciał mętny filtrat. Oczywiście pod koniec można za cyrkulować przez FD i będzie gitara.

Co do pomp to pralkowe czy zmywarkowe dadzą radę bo pomiędzy korpusem a wirnikiem jest sporo miejsca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Padło tu pytanie o pompę cwu w HERMSIE...

Mam Grundfos 15-14 B PM, to jest pompa CWU.

Buduję instalację docelowo na 80 L. Ostatnio testowałem pierwszy raz tą pompę na samej wodzie. Wymiennik ciepła z rurki miedzianej fi 8mm o długości ok 8 metrów, no ale w sumie będzie ok 10 metrów do tych przewodów.

Powiem tak, nie powala mnie praca tej pompy. Nie jest na pewno lepsza od pompki od pralki za 25 zł. Ale może to kwestia za wąskiej za waskiej rurki miedzianej...

Pocieszające jest to, że przecież przy cyrkulacji raczej ma być wolny przepływ...

 

Jakie są wasze doświadczenia z tego typu pompami?

Ta pompa to kompletna porażka, samozapowietrzająca się, mało wydajna, na zimnej wodzie/brzeczce jeszcze coś tam przepompuje, natomiast wraz ze wzrostem temperatury wydajność, a w zasadzie praca spada do zera, używam jej do wody do wysładzania, muszę ja zmienić przy temp. powyżej 70C zapowietrza się, do podniesienia ma jedynie 50cm niestety to i tak za wiele. Po sezonie definitywnie się z nią rozstaję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.