Skocz do zawartości

kontroler temperatury


ktoZjarany

Rekomendowane odpowiedzi

Mam w planach zbudowanie prostego sprzętu do destylacji. Oczywiście nie będę go uruchamiał ;)

Wymyśliłem, że w wiaderku z atestem (chyba po marmoladzie) powycinam otwory na grzałki, a w wieku małą dziurkę na rurkę, którą będzie szła para do kolejnego wiaderka z zimną wodą. Skroplona para byłaby zbierana w trzecim wiaderku.

 

Z początku temperaturę miałem kontrolować ręcznie, tzn. wyłączałbym zasilanie z grzałek, gdy termometr, którego sonda umieszczona by była w pierwszym wiaderku pokazałby 80°C i ponownie włączał po spadku do 75°C. Stwierdziłem, że to jednak zbyt uciążliwe i chciałbym wmontować jakoś jakiś kontroler, żeby to automatycznie robił. Tylko tu się robi problem, bo nie wiem co i jak z tymi kontrolerami.

Grzałki mam takie:

92549-27927-large.jpg o ogólnej mocy 2kW i nie wiem czy wystarczy

ogólny schemat

fsdz.jpg

Możecie polecić jakiś tani kontroler (nie musi być dokładny) i powiedzieć jak to ze sobą połączyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając wszystko, gorący alkohol z plastikiem (nawet atestowanym) słabo mi się kojarzy, a raczej za bardzo ze smrodem i posmakiem tego plastiku w uzyskanym alkoholu :(

Pewnie przesadzam, ale jeśli ktoś chce wyważać otwarte drzwi ... to pozostaje życzyć powodzenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Jest tyle sposobów tanich i sprawdzonych, żeby psocić... Mój kumpel psoci w czajniku u własnie szklanej chłodnicy. cytrynówka i lodowa robiona na ICE-ach rwie d... przy samej miednicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra, z wiaderkiem może mnie przekonaliście, ale nie o to pytałem ;) o kontroler temperatury mi chodzi głównie, bo nie mam innego rozsądnego pomysłu na utrzymanie temp w okolicach 80°C

 

/to może pierwsze wiaderko sobie z blachy wykonam. Bo w szkle ciężko będzie zrobić dziury na grzałki. Co wy na to?

Edytowane przez ktoZjarany
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alkohol etylowy wrze w właśnie w 80°C, przy 100°C będzie parowała też woda, więc efekty destylacji nie będą tak dobre. Mój znajomy, co się chemii uczy powiedział, że nie zajdzie w ogóle, ale jakoś mu nie ufam ;) Tak czy siak lepiej dać 80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, zanim zrobisz krzywdę sobie lub komuś z otoczenia, to poczytaj sobie trochę w temacie na hobbystycznych stronach. Oczywiście skoro wg. zapewnień z pierwszego postu nie masz zamiaru go uruchamiać, to najlepiej zrób makietę z kartonu, a jak budujesz sprzęt to się zastanów dlaczego inni robią to z kwasówki i miedzi, które do tanich nie należą. Najlepiej idź po luksusową do Biedronki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo nie wchodzą w reakcję z alkoholem? Wiem o tym, a i wódkę z plastiku już piłem. Żyję. Co prawda do najlepszych nie należała, ale skądś muszę wziąć doświadczenie, zobaczyć z czym to się je, więc najprostsza instalacja na początek będzie najlepsza.

 

/Bo pytałem o kontroler, a sprowadzono rozmowę na inny tor ;)

Edytowane przez ktoZjarany
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Alkohol paruje z roztworu w temperaturze która jest zależna od stężenia roztworu.

Przemyśl to co napisałem i zastanów się czy utrzymanie tem. 80°C roztworu (np.20%) da ci pary alkoholu.

Zapraszam do zaznajomienia się z teorią na www.bimber.info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.