Jump to content
Sign in to follow this  
ktoZjarany

kontroler temperatury

Recommended Posts

Mam w planach zbudowanie prostego sprzętu do destylacji. Oczywiście nie będę go uruchamiał ;)

Wymyśliłem, że w wiaderku z atestem (chyba po marmoladzie) powycinam otwory na grzałki, a w wieku małą dziurkę na rurkę, którą będzie szła para do kolejnego wiaderka z zimną wodą. Skroplona para byłaby zbierana w trzecim wiaderku.

Z początku temperaturę miałem kontrolować ręcznie, tzn. wyłączałbym zasilanie z grzałek, gdy termometr, którego sonda umieszczona by była w pierwszym wiaderku pokazałby 80°C i ponownie włączał po spadku do 75°C. Stwierdziłem, że to jednak zbyt uciążliwe i chciałbym wmontować jakoś jakiś kontroler, żeby to automatycznie robił. Tylko tu się robi problem, bo nie wiem co i jak z tymi kontrolerami.

Grzałki mam takie:

92549-27927-large.jpg o ogólnej mocy 2kW i nie wiem czy wystarczy

ogólny schemat

fsdz.jpg

Możecie polecić jakiś tani kontroler (nie musi być dokładny) i powiedzieć jak to ze sobą połączyć?

Uważaj na te wiaderka, bo to, że była w nich marmolada to za mało. Po za tym szklane chłodnice są za 20zł.

Mi się wydaje że powinno być wszystko szczelne zrobione. I zbiornik plastikowy nie wytrzyma ciśnienia pary i się rozsadzi. I możesz się poparzyć.

Pomijając wszystko, gorący alkohol z plastikiem (nawet atestowanym) słabo mi się kojarzy, a raczej za bardzo ze smrodem i posmakiem tego plastiku w uzyskanym alkoholu :(

Pewnie przesadzam, ale jeśli ktoś chce wyważać otwarte drzwi ... to pozostaje życzyć powodzenia ;)

Dokładnie. Jest tyle sposobów tanich i sprawdzonych, żeby psocić... Mój kumpel psoci w czajniku u własnie szklanej chłodnicy. cytrynówka i lodowa robiona na ICE-ach rwie d... przy samej miednicy

no dobra, z wiaderkiem może mnie przekonaliście, ale nie o to pytałem ;) o kontroler temperatury mi chodzi głównie, bo nie mam innego rozsądnego pomysłu na utrzymanie temp w okolicach 80°C

/to może pierwsze wiaderko sobie z blachy wykonam. Bo w szkle ciężko będzie zrobić dziury na grzałki. Co wy na to?

Edited by ktoZjarany

alkohol etylowy wrze w właśnie w 80°C, przy 100°C będzie parowała też woda, więc efekty destylacji nie będą tak dobre. Mój znajomy, co się chemii uczy powiedział, że nie zajdzie w ogóle, ale jakoś mu nie ufam ;) Tak czy siak lepiej dać 80

No chyba, że tak:) Powodzenia w psoceniu. do kontroli to coś ze Spamela może

Kolego, zanim zrobisz krzywdę sobie lub komuś z otoczenia, to poczytaj sobie trochę w temacie na hobbystycznych stronach. Oczywiście skoro wg. zapewnień z pierwszego postu nie masz zamiaru go uruchamiać, to najlepiej zrób makietę z kartonu, a jak budujesz sprzęt to się zastanów dlaczego inni robią to z kwasówki i miedzi, które do tanich nie należą. Najlepiej idź po luksusową do Biedronki.

Guest tomo33

Myślę ze to nie czas i miejsce na takie dyskusje :P nie to forum :D polecam tu zajrzeć dużo przydatnych informacji znajdziesz :)

http://alkohole-domowe.com/

Edited by tomo33

Bo nie wchodzą w reakcję z alkoholem? Wiem o tym, a i wódkę z plastiku już piłem. Żyję. Co prawda do najlepszych nie należała, ale skądś muszę wziąć doświadczenie, zobaczyć z czym to się je, więc najprostsza instalacja na początek będzie najlepsza.

/Bo pytałem o kontroler, a sprowadzono rozmowę na inny tor ;)

Edited by ktoZjarany

Cześć.

Alkohol paruje z roztworu w temperaturze która jest zależna od stężenia roztworu.

Przemyśl to co napisałem i zastanów się czy utrzymanie tem. 80°C roztworu (np.20%) da ci pary alkoholu.

Zapraszam do zaznajomienia się z teorią na www.bimber.info