Skocz do zawartości

Browar Piwowarnia, American Stout, Ciemne, Weizenbock


Bogi

Rekomendowane odpowiedzi

A więc, American Stout mętny, ciemny, brązowy, piana bujna, zamaszysta, opada stopniowo, wizualnie bardzo typowo, może za mało czarny, a za bardzo w tonacji brązowej, alkohol nie podany, ekstrakt 13 blg

 

Aromat: przyjemnie palony, lekko wodnisty, nuty kawy i kakao, prażonych orzechów. Aromat górny lekko podbity alkoholem, wyczuwalny chmiel trawiasty, troszkę korzenny, aromat dolny mocniej podbity alkoholem, bardziej ułożone nuty, plącze się lekko niuans mleka. Aromat w całości dość złożony, ciekawy, zachęcający do pierwszego i kolejnych łyków.

 

Smak: piwo mocno chmielone, goryczka bardzo wyraźna, hamerykańska, pijalność średnia, ale ja fanem nie jestem, goryczka troszkę za bardzo dominuje, przez to ciekawsze nuty aromatu nie mają się jak przebić, alkohol niewyczuwalny, jeśli jest to oscyluje między 4,8-5,3%, raczej nie więcej, albo mi się gardło przekalibrowało.

 

Ogólnie rzecz biorąc, piwo ciekawe, pochmielone jak trzeba-choć niestety nie dla mnie, zawodzi smak, kiedy pozna się aromat.

 

Zaś Ciemne (ekstrakt również 13) to choć podobne w barwie, jest dużo, dużo bardziej inne. Mimo słabej piany, tylko obrączka od początku atakuje wyrazistym, mocno słodowym aromatem.

 

Aromat: lekko palony, chmiel na razie niewyczuwalny, przynajmniej w partiach górnych, nuty lukrecjowe, wiśniowe lekko, coś a'la London porter albo Staropramen Tmave, ciekawa konfiguracja, zapach jest czysty, niezmącony, nieskomplikowany, ale też i pozbawiony jakichś odchyłów.

 

W smaku piwo jest lekko kwaskowate, orzeźwiające, przyjaźnie chmielone, bardzo ciekawa nuta przypominająca kwas chlebowy, ale troszkę orzechowo-kawowa, alkohol raczej w granicach do 5%, może leciutko powyżej, piwo jedno, dwuhaustowe, o wielkiej pijalności, i genialne w swojej rzekomej prostocie. Jeśli American Stout nie zachęcał do dalszej degustacji, tutaj mamy do czynienia z faktem, ze piwa braknie, a będzie się chciało go więcej.

 

Pozostał jeszcze Weizenbock, cdn

Edytowane przez Bogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciemne miało być do picia dla ogółu. U mnie wszystkie egzemplarze były z ładną pianą, puszystą, acz niską. W sumie już ponad 3-miesięczne. Lekko winny smak może wynikać z użycia ekstraktu pszenicznego. Nuta kwasu chlebowego to znów suchy ciemny ekstrakt słodowy zakupiony poza oficjalnymi źródłami. Najpewniej piekarniczy. Dwie ostatnie butelki zostały w Święta rozdysponowane. Jedno wypiła siostra, a drugie pojechało na Białoruś do Terebunia.

 

American Stout jest z rzeczywiście mocno podbitą goryczką jak na ten ekstrakt. Ja taką kombinację lubię, ale zdaję sobie sprawę, że nie każdemu przypadnie do gustu.

 

Dzięki za opinię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I zabieram się nareszcie za deser w osobie Weizenbock'a.

 

16,5 blg, alkohol do odgadnięcia.

 

Piwko bardzo klarowne, tylko lekko opalizujące po wlaniu do szkła, piana wysoka i bujna, z pęcherzykami. Barwa miedziana z nutami oranżu.

 

Aromat wybitnie pszeniczny, lekko pikantny, chlebowy, zapach bardzo swojski, nieprzekombinowany, co mi zdarzało się w różnych Weizenbock'ach, jakie kosztowałem. Przeplatają się nutki cytrusowe, im blizej nut dolnych, tym więcej owocowości-rodzynki a może i coś suszonego, ale za to brak alkoholu.

 

W smaku wyraźna pszenica, zaznaczony ładnie chmiel, odczucie sytego piwa. Nutki pikantności ujawniają się z biegiem picia, króluje w nich coś a'la goździk. Piwo złożone, ale nie ciężkie, pijalne na granicy bardziej degustacyjnej. Choć troszkę mało koźlaka, a więcej pszenicy, to jednak naprawdę godny przeciwnik dla Aventinus'a, który mi aż tak jak piwo e-prezesa niestety nie smakował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.