Jump to content

Browar Piwowarnia, American Stout, Ciemne, Weizenbock


Bogi
 Share

Recommended Posts

A więc, American Stout mętny, ciemny, brązowy, piana bujna, zamaszysta, opada stopniowo, wizualnie bardzo typowo, może za mało czarny, a za bardzo w tonacji brązowej, alkohol nie podany, ekstrakt 13 blg

 

Aromat: przyjemnie palony, lekko wodnisty, nuty kawy i kakao, prażonych orzechów. Aromat górny lekko podbity alkoholem, wyczuwalny chmiel trawiasty, troszkę korzenny, aromat dolny mocniej podbity alkoholem, bardziej ułożone nuty, plącze się lekko niuans mleka. Aromat w całości dość złożony, ciekawy, zachęcający do pierwszego i kolejnych łyków.

 

Smak: piwo mocno chmielone, goryczka bardzo wyraźna, hamerykańska, pijalność średnia, ale ja fanem nie jestem, goryczka troszkę za bardzo dominuje, przez to ciekawsze nuty aromatu nie mają się jak przebić, alkohol niewyczuwalny, jeśli jest to oscyluje między 4,8-5,3%, raczej nie więcej, albo mi się gardło przekalibrowało.

 

Ogólnie rzecz biorąc, piwo ciekawe, pochmielone jak trzeba-choć niestety nie dla mnie, zawodzi smak, kiedy pozna się aromat.

 

Zaś Ciemne (ekstrakt również 13) to choć podobne w barwie, jest dużo, dużo bardziej inne. Mimo słabej piany, tylko obrączka od początku atakuje wyrazistym, mocno słodowym aromatem.

 

Aromat: lekko palony, chmiel na razie niewyczuwalny, przynajmniej w partiach górnych, nuty lukrecjowe, wiśniowe lekko, coś a'la London porter albo Staropramen Tmave, ciekawa konfiguracja, zapach jest czysty, niezmącony, nieskomplikowany, ale też i pozbawiony jakichś odchyłów.

 

W smaku piwo jest lekko kwaskowate, orzeźwiające, przyjaźnie chmielone, bardzo ciekawa nuta przypominająca kwas chlebowy, ale troszkę orzechowo-kawowa, alkohol raczej w granicach do 5%, może leciutko powyżej, piwo jedno, dwuhaustowe, o wielkiej pijalności, i genialne w swojej rzekomej prostocie. Jeśli American Stout nie zachęcał do dalszej degustacji, tutaj mamy do czynienia z faktem, ze piwa braknie, a będzie się chciało go więcej.

 

Pozostał jeszcze Weizenbock, cdn

Edited by Bogi
Link to comment
Share on other sites

Ciemne miało być do picia dla ogółu. U mnie wszystkie egzemplarze były z ładną pianą, puszystą, acz niską. W sumie już ponad 3-miesięczne. Lekko winny smak może wynikać z użycia ekstraktu pszenicznego. Nuta kwasu chlebowego to znów suchy ciemny ekstrakt słodowy zakupiony poza oficjalnymi źródłami. Najpewniej piekarniczy. Dwie ostatnie butelki zostały w Święta rozdysponowane. Jedno wypiła siostra, a drugie pojechało na Białoruś do Terebunia.

 

American Stout jest z rzeczywiście mocno podbitą goryczką jak na ten ekstrakt. Ja taką kombinację lubię, ale zdaję sobie sprawę, że nie każdemu przypadnie do gustu.

 

Dzięki za opinię.

Link to comment
Share on other sites

I zabieram się nareszcie za deser w osobie Weizenbock'a.

 

16,5 blg, alkohol do odgadnięcia.

 

Piwko bardzo klarowne, tylko lekko opalizujące po wlaniu do szkła, piana wysoka i bujna, z pęcherzykami. Barwa miedziana z nutami oranżu.

 

Aromat wybitnie pszeniczny, lekko pikantny, chlebowy, zapach bardzo swojski, nieprzekombinowany, co mi zdarzało się w różnych Weizenbock'ach, jakie kosztowałem. Przeplatają się nutki cytrusowe, im blizej nut dolnych, tym więcej owocowości-rodzynki a może i coś suszonego, ale za to brak alkoholu.

 

W smaku wyraźna pszenica, zaznaczony ładnie chmiel, odczucie sytego piwa. Nutki pikantności ujawniają się z biegiem picia, króluje w nich coś a'la goździk. Piwo złożone, ale nie ciężkie, pijalne na granicy bardziej degustacyjnej. Choć troszkę mało koźlaka, a więcej pszenicy, to jednak naprawdę godny przeciwnik dla Aventinus'a, który mi aż tak jak piwo e-prezesa niestety nie smakował.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.