Skocz do zawartości

Problem z próba jodową


bajker

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Postanowiłem uwarzyć warkę z dostępnych surowców: ekstrakty słodowe Jasny Bruntal 1,7 kg. + WES Bursztynowy 1,7 kg. i 100 gr. chmielu Mosaic.

Wybór padł na APA single hop Mosaic, pomyślałem że "podrasuję" trochę swój wyrób i dodam posiadane w domu słody CaraHell i Carapils po 250 gr. w postaci herbatki, więc przystąpiłem do zacierania swojego 0,5kg. słodów ;)

i po 1h w 68°C próba jodowa była nadal pozytywna(fiolet) :(

Mimo tego dodałem otrzymaną brzeczkę do słodów.

Teraz mam zagwozdkę czy te słody tak mają, czy dobrze postąpiłem i jaki to może mieć wpływ na piwo ?

 

Dodam tylko że dzisiaj w rurce miałem małe tornado i super Amerykańskizapach w pomieszczeniu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem i jednak...

 

Tych słodów nie można "zatrzeć" bo są nieaktywne enzymatycznie, ten proces jest przeprowadzony w ziarnie na etapie ich produkcji. Teoretycznie nie powinno być w nich skrobi ale próba jodowa pokazała, że jednak coś tam zostało.

Co z tego wyniknie to sie zobaczy ;) .

 

Sorki za zamieszanie z edycją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki za zamieszanie z edycją.

Nie zauważyłem żadnej edycji, tylko Twój post mi zniknął ;)

Dziękuję za odpowiedź bo już się pogubiłem, to jet dopiero moja 6 warka a dwie które zacierałem, po ok 30-40 min. w 68°C były już "gotowe" i próba była negatywna, stąd mój niepokój .

Edytowane przez elroy
Post Fido skasowałem, autor wyedytował treść.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źródła podają, że carapils zachowuje resztki aktywności enzymatycznej, ale widocznie enzymów jest za mało, żeby doszło do konwersji skrobii z tego słodu i ze słodu carahell w 1 godzinę. Podejrzewam, że taki dodatek spowoduje zmętnienie piwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.